Pardus'ta neler oluyor?

Ulusal işletim sistemimiz Pardus için yolun sonu göründü... Peki ama Pardus projesi neden öldü?

Pardus'ta neler oluyor?

Ulusal işletim sistemimiz olarak bilinen hepimizin gururla takip ettiği Pardus'un üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Pardus'un geliştiricilerinden Semen Cirit'in yaptığı açıklama, geçtiğimiz gün gündeme bomba gibi düşmüştü: "İlk kararlı sürümünü 21 Ocak 2011'de çıkaran, daha sonra 2011.1 ve 2011.2 ile yoluna devam eden 2011 sürümü ailesi sona eriyor. Bu tarihten sonra Pardus 2011 için herhangi bir yazılım güncellemesi yapılmayacak. Bu sürümü kullanan ve emeği geçen herkese çok teşekkürler."

Cirit, Pardus'un üretiminin durdurulmasının nedenini ise şu sözlerle duyurdu: "TÜBİTAK'ta olan genel değişim ve son dönemde yaşanılan büyük iş gücü kaybı sonrasında Pardus Yönetimi bu kararı verdi."

İşte bu açıklama Pardus'a gönül verenleri bir anda yıktı. Açıklamadan kesin bir sonuç çıkartmak zor olsa da, Pardus projesinin tarih olacağı dedikoduları zaten bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. Yani açıklama sonrasında projenin artık bitirildiği sonucuna varmak mümkün. Pardus 2011 ailesinin tamamen destek dışı kalması ile birlikte, şu an güncellenen ya da geliştirilen bir Pardus sürümü de kalmamış oluyor.

Geliştirici toplulukları, Pardus'un devamı için harekete geçse de, şimdilik somut bir adım görünmüyor. Pardus Kurumsal ise, pek çok devlet dairesinde de kullanıldığı için güncellenmeye devam edilecek. Ama bunun da ne kadar süreceği şimdilik bir bilmece... Bakalım önümüzdeki günler, Pardus için neler gösterecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 60 Yorum

turkuaz tekrar çalışmaya başladı haberi sevindirdi ama pardus bitiyor
pardusun yeni sürümü için öğrenci olduğum halde 2ye kadar uyumadım

tek umudumuz truva linux,cds ve magma linux(adını duymadığım daha vardır)

pardus çok tuttu windows korktu. Sonuçta microsoftun milyonlarca dolar kaybı olacak. Bazıları da bu ihalelerden komisyonunu alamayacak tabi.

yazık oldu...

Yazıkk Sonu aynı Anadolu Pars'ı (Toros Kaplanı) gibi olmuşşş... Onunda nesli hazin bir şekilde sonra ermişti...

Bu proje için, yani hiç kullanılmayan bir proje için ne kadar para döküldüğünü bilseniz, bu kadar üzülmezsiniz. Milli işletim sistemi olunca güvenliği bizim elimizde olduğunu mu sanıyor sunuz? Tabiki hayır. Sonuçta linux tabanlı. Madem bizim elimizde değil neden uğraşıyoruz ki? Hiç üzülmedim.

Adamlar ms tarafından satın alınan tubitak tarafından sabote edildiler...

Yazık. Gerçekten yazık.

Bedavayla bu iş yürümüyo adamlar ne yapsın=?

çok üzücü... böyle bir projenin sonlandırılması herşeyden öte büyük bir ayıp... zevkle merakla herzaman takip ettiğim dönem dönem yükleyip kullandığım bir işletim sistemiydi... hem ülkemizdeki gelişim hem milli yazılım geliştirme sürecine büyük katkılar sağlıyacak bir proje böylece çöpe atılıyor... arkasında microsoftun parmağı yoktur diyemiyorum ne yazıkki....

bölye özgür yazılım olmaz zaten. şimdiye kadar kendi yağları ile kavrulur hale gelmeleri lazımdı. Gelemediler 6 sene geçmiş devlet daha ne yapsın dimi. Ama bebce birileri açık kodu alıp gelişimine devam eder. Fakat Tubitak gibi geniş çaplı olmaz o kadar bütçe çıkmaz çünkü.

pardus dünyadaki 200 küsür linüx dağıtımı içerisinde ilk5de adını söz ettren bir işletim sitemi olarak hafızamın bir köşesinde kalmıştır ne kadar doğru bilmem okulda açık kaynaklı işletim derslerinde az eylenmemiştik pardus ile, gerçektende üzücü bir durum devlet kaçak xp kuracağına bünyesindeki kurumlara kendi işletim sistemine sahip çıksın onu kursun.

bunun windoowstan farkı yokki aynı işlemleri bundada yaparsın hatta devlet destek li bir proje olsa win 7 veya win xp li temalı bütün windows programlarını çalıştıran fakat motoru pardus olan bir işletim sistemi olsaydı bag ne oluyodu he devletmi devletmi kaldı abi herkes devlet zaten sokakta koşturan 5 yaşındaki çocuklar bile hesap sosrar oldu hikayelerle uyumaya dewam ediyoruz tek lonoji bizi çok oyalıyo bakalım bu hikaye bittti ği zaman uyandığımızda 50 sene olan avrupa ülkelerinden milyon yıl uzakta olcaz en sonunda ama bu böle gelmiş böle gider... atiif

Okadarda destekledik hazir olan bir sey nasil yurutulemez.Sonucta hepsi ayni seyi kullaniyor.Pardus guncelleme sorunu hep var.Pardusa bisey olmaz yola devam yani.

dünya hakimi kazandı.bir millet kaybetti.gene arka kapısı neidüğü belli olmaya yerlere açılan amerikan malı işletim sistemlerine teslim etti bizi siyaset.çok üzücü.umarım bu millet bir an önce aklını başına alırda bu hükümeti başımızdan def eder yoksa pardus, kaybedeceğimiz ne ilk ne son hayati öneme sahip değer olacak.en sonda özgürlüğümüz var zaten...yazık...çok yazık...

Ülkemizde o kadar bilgisayar mühendisi var çoğuda iş arıyor. Devlet bu işe el atsa ve geliştirse gururlada olsa işletim sisteminin üstüne gitse keşke

eeee işte emir büyük yerlerden gelince emir kullarının da yapacak bir şeyi kalmıyor..

pardus çok yazık oldu türk malı gitti ben asla windows almayacak mac os x alacak

Üzüldüğüm tek teknoloji haberi

Türkiye dışa bağımlı olmamalı Pardusa sahip çıkılmalı

Turkuaz Linux olmayacak şu an itibariyle.Çünkü Pardus tabanlı olması düşünülen Turkuaz Linux u geliştirecek kişiler bundan vazgeçtiler.Diğer sayılan dağıtımlar da geliştirilmiyor artık.Ama Pardus çatallaması olabilir yakında.

Üzgünüm ama bireysel bir kullanıcı olarak Pardus ile yollarımı çok önce ayırdım. Bence emekleme dönemini bir türlü atlatamamıştı ve bireysel kullanıcı için milliyetçi duygular, işlevsellik ve kolaylıktan sonra gelir.

Pardusu biz yok ettik kendi işletim sistemimize sahip çıkmadık windows ha windows. Oyun harinde herşeyi fazlasıyla yapıyordu pardus oyunları bile kısmen calistiriyordu.
Kullanmasak bile sırf destek olmak için windowsun yanına kurmamız gerekirdi.

bence belli bir kurumdan bağımsız gönüllü bir topluluk oluşturulmalı....

Tübitak Başkanı, Milli işletim sistemi Pardus'un durdurulmadığını bildirdi.

Gerçekten kötü olmuş.

%100 Milli İşletim Sistemi olmasa da hiç olmazsa bu yolda adımlar atılıyordu.

Pardus ve türevlerindeki bütün dağıtımların kaybetmesindeki temel neden program geliştiren diğer şirketlerdir.

Çünkü adam ekmek parası kazanmak istiyor.
Haliyle kalkıpta Pardus için yazılım geliştiremez.

Devlet dairelerinde ve özel sektörde kullanılan programların hiç biri açık kaynak değil olması da imkansız zaten.

Haliyle her türlü Windows'a dönüş olacak.

Windows'u savunan biri değilim fakat bazı gerçekleri de görmemiz gerekiyor.

MS firması gelmiş geçmiş en büyük çakallardan biridir.
Nedeni ise bütün firmaları kendine bağlayabilmesidir.

Nasıl bağlar diye sorarsanız çok basit.

Adam ürettiği yazılımı MS'e göre uyarlıyor ve şirketler bunu kullanmak zorunda o yüzden o yazılımlarda çatır çatır satılıyor.

Açık kaynak geliştirmek güzel birşeydir fakat işin ucunda ekmek parası olmadığı için yapılacak hiçbirşey yok.Çünkü diğer şirketlerin desteği yok.

açık kaynak olayı tamamen dayanma gücü ile ilgili bişey.
Örnek : Ubuntu ve Canonical. Şuanda Canonical çok iyi paralar kazanıyor.
Eğitimdi destek paketiydi vs. Son kullanıcılar bile Canonical üzerinden destek paketi satın alır halde.

Gerçi adamlar tüm dünyada ciddi bir yaygınlaşma seviyesine sahip.
Yinede pardus kurumsalla bu alanda ilerleyebilirdi.
Aslında projede biraz yavaş ilerliyordu. En hızlı anında bile yavaş bir proje oldu.
Bir pardus server adı altında bir sürü applince sürebilirlerdi. Bunlarıda ya direk paralı yada desteğini paralı yapabilirlerdi. Açık kaynak bu şekilde para kazanıyor zaten.
bir pardus cloud görmek isterdim, bir pardus tv görmek isterdim.
Bunlar çok zor olmayan applince çözümler ve bir yandan da para getirebilecek şeyler.

her şeyden önce pardus Türkiye için çok iyi bir ar-ge.
Çok fazla kullanmadım ancak kalması gereken bir proje. Çokta para kazandırıyor mu diyede bakmamak lazım aslında.
Ayakta durması gereken bir ar-ge. Bence çok kötü bir tercih yapmışlar.
Hala geliştirilecek bir proje.

Milli Eğitim Bakanlığın sitesi olan MEBBİS sitesine bile sadece İnternet Explorer ile girilebiliniyor olması, devletimizin windows aşkını ispatliyor. Güle güle PARDUS. Hoşgeldin Ubuntu.

Ya TÜBİTAK'a sırf bu proje için bütçe 4 katına çıkarılmıştı. Yani ne oldu. Pardus üzerindeki ofis programı daha iyileştirilsin. Tüm kamu kurumlarında kullanılır. O kadar bu iş ileriydi. ABD'ye lisans parası vermeye mecbur değiliz.

çok üzüldüm doğrusu.ama suç bizde.eğer yeteri kadar sahip çıksaydık böyle olmazdı.bizim türk milleti gözünün önünde olanı görmez gözü hep dışarıda.

linux altyapısını kullandıkları için şimdiye kadar hiç tercih etmedim. umarım tamamen kendi altyapımızla bir işletim sistemi kurarız. gerçekleşirmi bilemem :(

Piyasada araştırdım ücretsiz programların ömrü fazla uzun olmuyor adamlar ekmek parası mı kazansın bedava program mı yapsın ?

Pes yani işin sonunu yine microsofta bağlamışsınız. Ne alakası var arkadaşlar zaten yıllardır gelişimi devam eden üstelik arkasında devlet desteği olan bir sistemi kim kullandı hanginiz yükledi ne kadar süre kullanabildi sonuçta linux çekirdeği kullanan bir sistemi ulusal işletim sistemi diye lanse etmek sonun başlangıcıydı bana göre. Mutlaka linux kullanmak isteyen adam da gidip ubuntu yüklüyor zaten hiç kendimizi kandırmayalım. Beklediğim bir sondu hiç üzülmedim.

projelere para bulamaz tabi develet parayı cebe atmaktan bu yüzden batar gül gibi proje.gerçi projeleri belkide cebe atmaktır.:D

Yabancılar Pardus kullanıyor beğenip, Youtube`a açıklayıcı videolar yüklüyor (inanmıyorsanız bakın yığınla video var)

Biz ise pardus düşmanıyız Microsoft ve Apple hayranıyız

Önce haberi sonra da bütün yorumları okudum. Şimdi öz eleştiri yapma vakti.
Devlet bir yandan milyon lira ile ifade edilen bütçeler harcayıp işletim sistemi geliştiriyor, diğer yandan da devletin diğer kurumları bunu kullanmıyorlar. Bence burada Pardus kullanımına öncülük etmesi gereken üniversitelerimizin bu konuda çok büyük vebali var. Her yıl üniversiteler onbinlerce, belki yüzbinlerce lira parayı microsoft ürünlerinin lisans ücreti alımında kullanıyorlar (Kendim ihale komisyonunda üyeyim, oradan biliyorum). Ayrıca windows kullanıcısı olduğunda bir de antivirüs yazılımlarına da para harcıyorsun. Ama nedense bilgisayarlara devlet eliyle geliştirilen ve ücretsiz lisansa sahip olan Pardus'u yüklemek, öğrencilere bu işletim sistemini öğretmek, gelecek kuşakları microsoft bağımlısı olmadan yetiştirmek ve ülke bütçesini ekonomik kullanmak gelmiyor.
Padus başından beri çok az destek görmesi nedeniyle bu güne kadar bile çok iyi dayandı. Ve biz bilinçlenmediğimiz sürece de paramızı sokağa atmaya devam edeceğiz. Maalesef...

ne güzel kullanacaktık işte :( yerli malı yurdun malı mantığımız yine kursagımızda kaldı...windowsa devammm

günün birinde tabi o günü biz gençler görebilirsek... inş. %100 yerli bir işletim sistemine sahip olcaz... adıda beleşows olcak :) windowsa inat...

baba parasıyla geçinen çocuğun özgürlük nutukları vardır.eğer benim özgürlüğüm bir başkasının emeğine bağlıysa o sahte bir özgürlüktür.pardus devlet desteğiyle ortaya çıkıp, devlet parasıyla yürüdü.devlet desteğini çekince düşücekse, bırakın düşsün.
ilk çıktığı andan beri takipcisi oldum.en sevdiğim program ve oyunlardan onun için vazgeçtim.gün geldi hard disklerimin her baytını ona teslim ettim.ama olmadı.pardus'ta her zaman bir şey eksikti.o da windows'un en başta yaptığı şey.son kullanıcı desteği.
microsoft ürettiği özelliği kullanıcısına tanıtmasıyla ünlü."security essential taraması sırasında bu pencereyi kapatabilirsiniz.tarama arka planda devam eder..vs"
"biz yaptık, kullanabilen kullansın".yok böyle bir pazarlama şekli.olmadı da.

sığ düşünce !! azıcıkta olsa şu at gözlüğünü çıkartın be Türk insanı Türk genci ! yok efendim linux tabanlıymışta milli değilmişte ? linux tabanlı dağıtımlar arasında ilk 5 olup yabancı değerlendirmecilerden hep yüksek puan alan bir dağıtımdır Pardus!! youtube dan girin incelemeleri izleyin tabi ingilizceniz varsa !! cahil cahil konuşuyorsunuz burda... böyle bir sistemin ar-ge çalışmaları bile bir millet için önemlidir sonuç olarak programda çalışan katkı sağlayan herkes için bir adım atmaktır bir gelişim sürecidir... onca bilgisayar mühendisi boş boş gezer elektrikçilik yaparken en azından yazılım geliştirme alanında kendinizi geliştirirdiniz... ama yok bizimkiler anca oyun oynar MS in kendine bağlama çabalarıyla... utanıyorum artık bu ülkedeki bu saf gençlerden... azıcık ilgisi olan herkes yüklemelidir linux dağıtımlarını denemelidir...

Ben kullandım ama paket yönünden eksik olduğu için ubuntu ile kullanıyordum.Ubuntu da arayüzü bozunca mint ile takılıyorum.Pardus keşke paket töneticisini ubuntu da çalıştırabilecek gibi ayarlanabilirse çok süper olur.

devlet bir an önce bu sisteme el atıp bu sistemin heryerde kullanılmasını sağlasın..bakıyorum XP öldü hala üzerine program yaptırıp devlet satın alıyor...onun yerine yerli işletim sistemimizi geliştirip paralar yurtdışına gitmesin, hem istihdam oluşturulup hemde devlet kar etmiş olur...tabii devletin parası çoksa azcık bize versin....

Milli Eğitim Bakanlığın sitesi olan MEBBİS sitesine bile sadece İnternet Explorer ile girilebiliniyor olması, devletimizin windows aşkını ispatliyor. Güle güle PARDUS. Hoşgeldin Ubuntu.
------------------------------------------------------------------------------------
MEBSİS e bütün internet tarayıcıları giriyor. Saçmalamışsın.

Devlet sıfırdan işletim sistemi yazdırsın. Sadece microsofta verilen parayla yapılır bu. Zaman önemli değil üç yıl olsun beş yıl olsun ama sonunda kendi işletim sistemimiz olsun.

aslında bunun neresi yerli anlamadım çekirdek finlandia sistem masaüstü kde oda rus türkçedil olmasımı yerli oluyor kullandım sadece windows taklidi yapıyor neden windows dan geceyim win7 harika bence istemeyen kullanmasın beleş biton linux var gitsino nu yuklesin hepsinde Türkçe dil mevcut

tsk tubitak da herkesi fişlemiş ondandır.

eh ne yapalım şimdi ağlayalım mı ? Bu işler böyledir işte sadece güçlü olanlar ayakta kalablir kimse işi duygusallaştırmasın.

Ziyaretçi yazmış:
Milli Eğitim Bakanlığın sitesi olan MEBBİS sitesine bile sadece İnternet Explorer ile girilebiliniyor olması, devletimizin windows aşkını ispatliyor. Güle güle PARDUS. Hoşgeldin Ubuntu.
------------------------------------------------------------------------------------
MEBSİS e bütün internet tarayıcıları giriyor. Saçmalamışsın.

o Windows ile olunca oluyor... Windows olmayınca silverlight istiyor...

bizzat windows 7 ultimate silerek sırf milli işletim sistemimiz diye kurdum pardus'u ama çok eksikleri olduğunu gördüm masaüstünde biraz değişiklik yapmaya çalışıyorum hemen çöküyor hata raporunu göndermeye çalışıyor 2 hafta kadar zor da olsa kullanmayı başardım ikiside aynı çekirdekten yapılmasına rağmen ubuntu pardus'Tan daha stabil çalışıyor netbook'ta ubuntu'yu kullanıyorum notebook'a tekrar win7 ultimate yükledim

Pardus çok güzel ve takdir edilecek bir projeydi ama sadece geliştirilmesine emek harcandı, tanıtım yaygınlaştırma ve kullanım konusunda çok birşey yapılmadı. Devlet dairelerinde, okullarda vb. yerlerde kullanılmasına aynı emek sarfedilseydi herşey çok farklı olacaktı. Üniversitelere de biraz görev düşüyordu, Türkiyede o kadar Yazılım ve bilgisayar müh. öğrencisi var, ortak açık kaynak kod proje ve portallar oluşturulabilir herkesin katkı yapmasına özendirecek organizasyonlar yapılabilirdi. Herkes 3-5 satır kod yazıp katkı yapsa, üniversite hocaları ödev olarak verse ortaya büyük işler çıkar ama bu konuda pek bilinç yok maalesef, sadece Tubitaktaki çalışanların eline baktık durduk, onlar da bir yere kadar...

Devlet dairesinde çalısan memurlar daha doğru düzgün windows u bile kullanamıyorken bir linux mu kullandıracaksınız onlara.
Bunun yanında driver desteği windows a nazaran çok çok az oluşu Bir Linux türevi olan Pardus u devlet daireleri için imkansız kılıyor.

MEB in sitelerine sadece explorer ile giriş yapılmasının sebebi sadece güvenlik. Windows kullanmayı bilmeyenlere pardus mu öğreteceksin diyenler, driver desteği yoktu diyenler 1 defa pardus kullanmış mı acaba. Evet eksikleri çoktu ama güzel yanları da vardı, tarihine baktığımızda ise bu eksikler çok normaldi. Geliştirilme aşamasındaki bir işletim sistemi için iyi seviyedeydi. Yeni ufuklara yelken açılabilir belki de. Farklı çekirdek yapısındaki Linux tabanlı bir işletim sistemi ile devam edilebilr.

geçen biz onun cenazesine gittik kocapaşadaan kaldırıldı.

Ya ne kadar saçma sapan konuşuyorsunuz devlet dairesinde bıdı bıdı. Asıl devlet dairesinde windows kullanmayacaksın. Adam iş yapacağına oyun oynuyor. İnternete girip virüs bulaştırtıyor. Linux olsa böyle yapamazlardı. Varsın biraz çabalasında öğrensin. Oraya oturmaya çay-kahve içip muhabbete gitmiyor.

25 marttan sonra kesin kararı göreceğiz fakat pardus ölmeyecek...

o adamlar(bazı devlet memurları) bırakın windows u, hiçbir teknolojik aleti kullanmazlar. zamana ayak uyduramayan devlet memurları emekli olsun, genç beyinlerin kamudaki önü açılsın, Türkiye'nin önü açılsın. ülkenin kaderi yaşlı, iş görmez beyinlere göre mi belirlenecek. ihtiyarlar kullanamazlar diye Pardus'un kamuda kullanımından vaz mı geçilecek? Pardus'un kamu kurumlarında kullanımının yaygınlaşması, Pardus'un geliştirilmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.

o adamlar(bazı devlet memurları) bırakın windows u, hiçbir teknolojik aleti kullanmazlar. zamana ayak uyduramayan devlet memurları emekli olsun, genç beyinlerin kamudaki önü açılsın, Türkiye'nin önü açılsın. ülkenin kaderi yaşlı, iş görmez beyinlere göre mi belirlenecek. ihtiyarlar kullanamazlar diye Pardus'un kamuda kullanımından vaz mı geçilecek? Pardus'un kamu kurumlarında kullanımının yaygınlaşması, Pardus'un geliştirilmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.

@09 Nis 2012 23:01 sana katılıyorum Türkiyede emeklilik yaşı 60 oldu gençlerin önü kapandı ne evlilik ne okumak hayat sadece çalışmaya devam etmekle kaldı geleceğimizi tıkıyorsunuz windows a mahkum kalmak istemiyoruz Açık kaynak sistemimiz duruken amerikan emperyaistlerine paramı yediremem

Gnome kullanılsaydı pardusu tercih ederdim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play