Paylaşım gemisi bir türlü batmıyor!

Torrent devi Pirate Bay'in yakasına yapışanlar, bu haberi okuyunca ufak bir şok yaşayabilir!

2013'te Pirate Bay'ın yelkenleri doldu

2013, P2P ağları için çok da iyi bir yıl olmadı. Yasal baskılar sebebiyle pek çok torrent sitesi kapanmak zorunda kalırken, telif hakları avukatlarının asıl hedefinde olan Pirate Bay sitesi kendini kurtarmayı yine başardı ve hatta büyüme gösterdi.

Rakamlara göre, Pirate Bay'de 2013 yılında yüzde 50 daha fazla içerik paylaşıldı. Bu büyüme elbette Pirate Bay'i daha büyük bir hedef haline getiriyor ve 2014 içinde Pirate Bay'in kapatılması için daha büyük mücadelenin başlayacağını garantiliyor.

2013 yılında Pirate Bay, yasal baskılardan kurtulmak için alan adını altı kere değiştirmek zorunda kaldı. Ayrıca sunucularını otoritelerden kaçırmak için de akla hayale gelmeyen operasyonlar düzenledi. Google bile torrent linklerinin arama sonuçlarında bulunmaması için adım atarak Pirate Bay'e büyük bir darbe vursa da, tüm bu önlemlerin sitenin büyümesini engelleyemediği ortada...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

asla kapatamazlar. :)

gebertsinler ya....

cogounluk neredeyse orasi agir basar..

google Dünya devi arama motoru olabilir ancak hiçbir site devasa paylaşımları ücretsiz üstlenmiyor üstelik legal olmalarına bile aldırış etmiyor.

pirate bay eğer yakalanacağını anlarsa sitenin komple db sini paylaşmazsa bende birşey bilmiyorum.

sürekli site adı değişiyor ve kullanıcılarda siteyi bulmakta zorluk çekiyor. ayrıca bir domaininde o kadar berbar google reklamları çıkıyor ki siteye girmek bile istemiyorum.

forever torrent. :)

Home Server'lar ile birlikte herkesin dijital bir kütüphanesi olacak ve bu kütüphaneden tüm dijital kitaplarını, videolarını, müziklerini, oyunlarını, işletim sistemlerini, programlarını ve daha pek çok şeyi public veya private olarak paylaşabilecekler. Dosya paylaşımı home server'lar ile yapılacak. Belki public paylaşım yasaklanabilir ama private paylaşımı yasaklamak pek de mümkün görünmüyor. Bir insanın bir kitabını bir arkadaşına ödünç vermesinden daha doğal ne olabilir ki? Bunu engelleyebilir misiniz? Mümkün değil ama tabii ki public paylaşımlara karşıyım. Zor! Bu sorunu çözmenin tek yolu ürünleri tüketicinin ayağına çok uygun fiyatlar götürmektir. Bu da şimdilik pek mümkün görünmüyor...

biliom bi kaç oyun indirdim

@14 Oca 2014 18:16 yahu Piratebay'in adresi tam olarak ne ? Bir türlü bulamıyorum. Arattığım zaman bir sürü link çıkıyor ama gerçek olanını bulamadım.

İkinci Jean Paul bile bitiremezdi bu işi...

Neden hala uğraştıklarını anlamıyorum torrent bitirelemicek bişey asla bitiremezsiniz hele hele faiş fiyatlar olduğu sürece bitmez.

home server=tehlike. Bilgilerinizi nete baglı olmayan pclerde kullanın. Veya neti kaptıp oyle çalışın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir