PC için susturucular hizmetinizde

Bu yazıda bilgisayarınızın kasasındaki ses kirliliğini nasıl yok edebileceğinizi bulacaksınız

Sessiz bir gecede odanızda sessiz çalışan bir PC'ye ne dersiniz? PC'lerimiz genelde kasalarının içinde huzur içinde çalışırken, çıkardıkları gürültülerle kafamızı ütülemeye devam ederler. Bu yazımızda sizlere PC'nizdeki bu gürültüyü ortadan kaldırmak için hangi kolay çözümlerle susturucu takacağımızı göstereceğiz.

Geçmişte PC'lerimiz şimdiye oranla performanstan oldukça yoksunlardı ancak kasamızdan gelen sesler de bir o kadar azdı. Teknolojinin kasalarımıza getirdiği en büyük dert gürültü oldu. Daha çok işlemci gücü, daha çok performans haliyle daha fazla soğutma ve daha fazla fan kullanma zorunluluğunu beraberinde getirdi. Yeni nesil işlemci ve grafik kartlarıyla donattığımız kasanın içindeki ses titreşimlerini artıran en büyük neden, çok hızla dönen ucuz fanlar ve kasa içi ses yalıtımının zayıf oluşudur.

Aslında şimdilerde bu sorunları ortadan kaldırmak oldukça kolay. "Ben ince işlerle uğraşamam" diyenler radikal bir karar alıp su ile soğutma yapabilen sistemlere geçebilirler. Tabi bu da bütçeniz için yüksek bir maliyet demek. Yazımızda size çok masrafa girmeden, en pratik yollarla sessiz sakin bir PC sahibi olmanın yollarını anlatacağız.

İşlemciyi sessizce soğutmak

Bilgisayarları, satın alırken hep işlemcimizin, markasına, hızına hatta kutusuna bakarız. Ancak işlemcinin üzerinde ya da çevresinde bulunan fana hiç bakmayız. Zaten işlemciyle gelen bu fan da genelde oldukça kalitesizdir. Kalitesiz fan demek yüksek gürültü demek olduğundan şimdi işlemcimizi en iyi şekilde soğutup, sesini minimuma indirme yollarına bir bakalım.

1- Silverstone Nitrogon SST-NT01 v2.0

Ürünün yapısında bakır taban, bakır heat pipe, bakır radyan petekler kullanılmış. 572 Gram ağırlığında olan ürün P4 Socket 478, LGA775, AMD Socket 754, 939, 940 uyumlu. 141 mm (G) x 108 mm (Y) x 105 mm (D) boyutlarında olan Nitrogon, 2 adet Revoltec 60mm fan ve Arctic Cooling MX-1 termal pastası ile birlikte geliyor. Silverstone Nitrogon NT01 v2.0 paketinin içine, kullanıcıya sorun çıkarmaması için bütün gerekli parçalar yerleştirilmiş.
Ürünün ülkemizdeki satış fiyatı : 55 Dolar +KDV

2- Thermalright Ultra 120

745 gram ağırlığında olan ürün, 63.5 (U) x 132 (G) x 160.5 (Y) mm boyutlarında. Geniş petek yapısı ve gelişmiş geniş ısı boruları sayesinde etkin ve sessiz soğutma sağlayan ürün, kavisli yuva yapısı sayesinde hava akımı sırasında oluşan çarpmayla meydana gelebilecek seslerin önlenmede oldukça başarılı. Yüzeyden açılı gelen ısı boruları sayesinde optimum soğutma perfomansı sağlayan Thermalright, şu ana kadarki Intel ve Amd işlemciler için tüm soket yapılarınla kullanılabiliyor.
Ürünün ülkemizde satış fiyatı : 60 Dolar+KDV

3- Ichbinleise Cooler 13XX

MR Computertechnik firmasının ürettiği ve markasının tam Türkçe karşılığı "ben sessizim" olan ürün Thermalright ürününde olduğu gibi işlemciye üç adet geniş ısı borusuyla ulaşıyor ve tam soğutmayı yüksek sessizlik ile sağlıyor. Ürünün en büyük özelliği ise Core2Duo Athlon 64 X2 gibi çift çekirdekli işlemciler ile yüzde yüz uyumlu olması.
Ürünün ülkemizdeki satış fiyatı : 60 Euro+KDV

En sessiz Grafik Kartı soğutucuları

En sessiz Grafik Kartı soğutucuları:

Grafik kartları da işlemciler kadar güçlü soğutma sistemlerine ihtiyaç duyarlar. İyi ve sessiz bir soğutma kullandığımız ürünün de performansını artırır. Şimdi sizin için inlediğimiz üç adet soğutma alternatifini inceleyelim.

1- Arctic Cooling Accelero X1 ve X2

Accelero X'i kutusundan çıkarttığımızda hafifliği dikkati çekiyor. Soğutucu 152 x 120 mm boyutlarında, 30 mm yüksekliğinde ve ağırlığı ise 260 gram. Ağırlığın düşük olmasının bir nedeni ürünün bakır kısmının çok fazla olmaması ve daha çok alüminyuma yer verilmesi, ikinci nedeniyse ürünün büyük görüntüsünün çoğunluğunu plastik hava yolunun oluşturması.

Accelero X1, GeForce 6800, 7800 serileri ve 7900 GTX/GTO üretilmiştir. X2 ise, Radeon X1800-, X1900- ve X1950-serileri için dizayn edilmiştir.

Ürün fiyatı 25 Dolar+KDV civarında.


2- Zalman VF900-Cu

185 gram civarında ağırlığa sahip üründe, saf bakır ve alüminyum alaşımı bir madde kullanıldığından mükemmele yakın bir soğutma, 18,5-25,5 dB gibi çok düşük bir gürültüde sağlanıyor. VF900 hemen tüm eski ve son versiyon ATI - GeForce ekran kartları tarafından kullanılabiliyor. Ancak ürünü almadan önce üreticinin sayfasındaki uyumluluk listesini incelemeniz tavsiyemizdir.

Ürünün ülkemizdeki satış fiyatı 35 Euro+KDV civarında.

3- Thermalright HR-03

İlk bakışta boyutlarıyla ekran kartını neredeyse hapsedecek bir yapıya sahip olan ürün 350 gram ağırlığında. Ürün belki de bugüne kadar üretilmiş en başarılı ekran kartı soğutma sistemi. Oldukça gürültüsüz çalışan HR-03, 10 Euro maliyeti olan 92 mm çapındaki bir fan ile kullanıldığında mükemmel sonuçlara imza atıyor. HR-03 tüm grafik kartlarına monte edip güvenle kullanabileceğimiz bir ürün. Radeon X1K serisi ve GeForce 6 - 7- serileri gibi güncel kartlarla da oldukça uyumlu. Tavsiyemiz yine üreticinin sayfasındaki ekran kartı listesine bir göz atmanız.

Ürünün satış fiyatı 60 Dolar+KDV civarında.

Chipset soğutmada sessiz çözüm

Chipset soğutucuları bilgisayarımızın performansını artıran basit ve ucuz maliyetli çözümlerdir. Chip üzerinde küçük bir fanın çalışması PC'yi çok rahatlatır. Sunduğumuz üç adet çözüm alternatifi size fikir verecektir.

1- Zalman ZM-NBF47

ZM-NBF47 kuzey köprüsü çipi sessiz bir şekilde optimum sıcaklığa soğutabilir. Bu işlemi yaparken fan kullanmayan ürün, 81(U) X 37(G) X 47(Y)mm boyutlara sahip. 57 gramlık ağırlığa sahip ZM-NBF47, tamamen alüminyum bir yapıya sahip. Bütün kuzey köprüsü çipsetleriyle uyumlu olan soğutucu kasa içersinde kesinlikle ses ve titreşim yaratmıyor.

Ürünün fiyatı 12 Dolar civarında.

2- Thermaltake Extreme Spirit II

Bütün Kuzey ve Güney Köprüsü çip setleri ile uyumlu olan Spirit II, 40x40x40 mm boyutlarında bir fana sahip ve çıkarttığı gürültüyü de insan kulağıyla duymak neredeyse imkansız. Fan kontrolcüsü sayesinde 3 farklı modda kullanabilme özelliğine sahip olan ürün üzerinde mavi bir LED barındırıyor. Bütün anakartlar ile uyumlu çalışan ürünün satış fiyatı 20 Dolar civarında.

3- Thermalright HR-05-SLI

Thermalright HR-05 bir kuzey köprüsü soğutucusudur. HR-05, yine ısı boruları ve sık yerleştirilmiş soğutucu kanatları ile dikkat çekiyor. Ürünün tamamında alüminyum bir madde alaşımı kullanılmış. Fansız olarak da kullanılabilen ürüne 70-80 mm çapında bir fan eklendiğinde de maksimum performansa ulaşabiliyorsunuz. Montajı da oldukça kolay ürünün satış fiyatı 25 Dolar civarında.

Sürücüler için sessizlik

Sabit disklerde ve optik sürücülerdeki titreşim, bilgisayar kasası için hem gürültüye neden olmakta hem de bu hassas cihazlara zamanla hasar verebilmektedir. Şimdi titreşimi önleyecek ve kasa içinde sessizliği sağlayacak ürünlere bir göz atalım.

1- Silentmaxx HD- 2.0

5,25'lik dev alüminyum bir blok olan Silentmax'ın amacı sabit diskin ürettiği ısıyı üzerine transfer ederek pasif geniş yüzey alanı ile havaya iletmek. Etrafını bu kalın metal ile kapattığınızdan sabit diskinizden duyduğunuz gürültü de son derece azalıyor. Kenarlarındaki titreşim emiciler ise sabit disklerde çokça rastladığımız titreşim nedeniyle çıkan sesleri yok ediyor. Silentmaxx HD- 2.0, 10,000 devir dakika disklerin ısısını bile pasif olarak kaldırabiliyor.Ürünün ortalama satış fiyatı 50 dolar.

2- Cooltek Disk Silencer

HDD'nizden gelen gürültülere dayanamıyorsanız Cooltek Disk Silencer tam size göre bir çözüm. Hem 3,5 hem de 5,25'lik sürücüleriniz için kullanabileceğiniz ürün dakikada 7200 devir dönen sürücünün titreşmesini tam anlamıyla keserek mükemmel sessizlik sağlıyor. Ürün optik sürücülere ve sabit diskimize oldukça kolay bir şekilde monte ediliyor. Bu basit ama bir o kadar da faydalı 4 parçadan oluşan ürünün satış fiyatı yalnızca 10 dolar.

3- Lastik tutucular

Belki de bu ürün düşünebilecek en ucuz ve en kolay titreşim ve ses önleme yöntemidir. 1-5, 2 mm kalınlığındaki bu yuvarlak plastikleri, optik sürücümüzü ya da HDD'mizi kasamıza monte ederken vida yuvalarına iliştirdiğimizde sesi ve titreşimi kasa dışına atıyoruz. 20 parçalık bu ürünü birkaç sürücüde kullanabileceğimizi düşündüğümüzde fiyatı neredeyse sudan ucuza geliyor. (5 Dolar)

Süper Sessiz Güç Kaynağı

Kasamızdaki gürültüyü önemli ölçüde azaltmanın bir yolu da elektriğimizi aldığımız güç kaynağının doğru seçilmesidir. Bilgisayarınızı oluştururken birkaç Euro'dan kaçıp, kasanızı gürültüye ve dengesiz gerilime hapsetmeyin diyoruz ve tavsiye ürünlerimize geçiyoruz.

1- be quiet! Straight Power BQT E5-400W

Modüler kablo yapısı, yüksek kalitede kasa yapısı, fabrika çıkışı modlanmış kabloları ve Intel Core 2 Duo destekli anakartlar dahil piyasadaki tüm PC donanımlarıyla tam uyumluluk içersinde olan BQT E5-400W, sessiz bir PC isteyenlerin ilk seçimlerinden biri olmalı. Piyasadaki normal güç kaynaklardan 8 katı daha fazla sessiz olan ürünün satış fiyatı 70 dolar.

2- Silverstone SST-ST50EF Plus

Silverstone SST-ST50EF Plus güç kaynağı 500 W'lık, ATX12V 2.0 ve EPS12V standartlarını karşılayarak iki işlemcili bilgisayarlara da uygun olarak kullanılabilecek bir ürün. İki adet 80 mm'lik soğutma fanı kullanılan üründe iki adet SATA, dört adet IDE ve iki adet Floppy güç çıkışı bulunmakta. Oldukça profesyonel özelliklere sahip olan ürünün 120 dolarlık bir fiyat etiketi bulunmakta.

3- Silentmaxx FANLESS 400W

Güç kaynakları içinde en dikkat çekici olan ürün Silentmaxx firmasının ürünü Fanless 400Watt. Adından da anlaşılacağı gibi içinde fan barındırmadığı için çalışırken kesinlikle ses çıkarmıyor. Bu da kasadan gelen sesi yüzde seksen oranında azaltıyor. 2 adet S-ATA Power, 6 adet 12V'luk IDE Drive-Power ve bir adet de Floppy-Power çıkışı olan ürün yeni nesil tüm bilgisayarlarda güvenle kullanılabiliyor. Ürünün ülkemizdeki fiyatı 200 dolar+KDV civarında.

Diğer Susturucular

Grafik kartı, işlemci, çip, sürücüler ve güç kaynaklarının sesini nasıl keseceğimizi yazımızda az çok anlatmaya çalıştık. Bunlara ek olarak kullanabileceğimiz bazı ürünlerle de PC'mizin sesini tamamen ortadan kaldırabiliriz.

1- Silentmaxx Silence Kit – Midi

Bu kit ses yalıtımı için oldukça ucuz maliyetli ve işe yarar bir çözüm. Kit, 6 adet farklı boyutlardaki minderden meydana geliyor. Standart ve mini kasalarda ses yalıtımını oldukça başarılı sağlayan ve titreşimi de azaltan ürünün satış fiyatı ise 45 dolar civarında.

2- mCubed Attenuator

PC'den elektriği kasa içindeki güç kaynağından direkt alan ürün kasa içindeki elektrik dalgalanmasını önleyerek voltaj dalgalanmasından ortaya çıkan titreşimi yok etme amacında. Eş zamanlı iki adet fanı bünyesinde barındıran ürün elektrik titreşimlerini ortadan kaldırıyor ve sessizlik sağlıyor.

3- Zalman ZM-MFC1

ZM-MFC1 bir fan denetleyicidir ve toplamda 6 adet fanla çalışır. Dört adedi gerilimi ayarlayan gerilim bölerle (potentiometer), diğer ikisi ise seçmeli anahtar ile denetlenebiliyor. Seçmeli anahtarın bir konumu 1 ila 5 V'a, diğer konumu ise 6 ila12 V'a denk geliyor. Anahtarın üçüncü konumu ise kapalı oluyor ve bağlı bulunan fan duruyor. Diğer dört kadran istendiği gibi ayarlanabiliyor. Daha yüksek güce çıkıldıkça fanlar daha hızlı dönüyor ve izleme LED'leri daha hızlı yanıp sönüyorlar. Kasamızda 5.25'lik bölmeye oturtup kullanabileceğimiz ürünün fiyatı 30 Dolar civarında.

Hiçbir PC daha sesli olmak zorunda değil

Yüksek fiyatlarla alınan ya da çok yüksek bir performansa sahip olan bir bilgisayar aynı oranda da çok fazla sesli çalışıyorlar ama durum böyle olmak zorunda değil. Önceki sayfalardaki bilgiler ışığında artık kasamızdaki ses kirliliğinin önüne nasıl geçebileceğimizi biliyoruz.

Kim bilgisayarının çok ses yaptığını iddia ediyorsa, kendi bilgisayarını sessiz kılmak için pek bir şey düşünmemiş demektir. Yeni nesil bilgisayarlarda sessizliği sağlamak için akla ilk gelen fikir su ile soğutma sistemidir ancak günümüzde bu bedeli tüm ev kullanıcıları karşılayamamaktadır. En güzeli PC'mizden gelen seslerin çıkış noktalarını tespit edip, ona göre önlemler almaktır. İşlemcimizi soğuturken akla ilk gelen fanın çıkardığı sestir ve bu ekran kartımız için de geçerlidir. Size özel hazırladığımız bölümlerde farklı bütçeler için farklı çözümler sunduk. Çipset soğuturken de en sessiz soğutma alternatiflerinin hangileri olduğunu sizlere anlattık. Diğer çözümleri de sizlere sunduktan sonra isteğiniz ve bütçeniz dahilinde yapmanız gerekenlerin tamamını yazımızda bulabilirsiniz.

Cenk Yapıcı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

ben yinede bu pasif soğutucuların bilgisayarı çok sğutacağını zannetmiyorum.en iyi soğutma sistemi su soğutma sistemi.

Usta benim pc nerden baksan zaten 10 kilo bide bunları taksam yuha ucucak ! bos wr ses çıkarsın ne olcak ki ! yok titreşimmiş fln filan boş iş bunlar boş zaten masa üstünü atıcam çöpe walla laptop diom baskada bi b.k demiom alacaM zaten söle celeron 1.6 :D

pc'nin gürültüsü hasta etmeye başlamıştı teşekkürler yazı için.
Bu arada son zamanlarda sık sık giriyoum siteye. Eskiye göre inanılmaz gelişti. chip yaptı mı tam yapıyor gerçekten.

para harcamadan sessizleştirme yolu yok mu

Ucuz maliyetli olarak bu fanlardan nasıl kurtuluruz o günlerde gelecek mi acaba.

Her donanıma ayrı soğutucu takıyoruz ses yapması gayet doğal, fanların zamanla tozlanmasıda cabası. Su soğutma yaygınlaşmalı bence.

SST-ST50EF Plus
tek fanlı 120MM

Ne yaparsam yapayim yine de ses oluor.
Ses az olduunu ben saniordum ama geceleri TV nin sesini cok aciormusum.
PCnin Ses sorununa 110$ lik heba olan yatirimimdan sonra TVme kulaklık taktirarak her ikisine de cozum bulmus olduk ailece :)

Aklima son gelen fikir de PCye ucuza özel dolap yapcam içini de Bauhause veya Koctasda satilan ses yalitim sungerleri koyacaim :)

Bilgisayar kullanıyor iseninz sesine katlanın...otomobille de ses yapıyor ama herkes kabullenmiş.

2- Silverstone SST-ST50EF Plus
güç kaynağının incelemesinin yukarısında koskoca 12 cm fanın fotoğrafı dururken İki adet 80 mm'lik soğutma fanı var diye yazmanın ne anlamı var anlamadım. demekki güç kaynağını hiç görmemişler fotoğrafına bile baksalar İki adet 80 mm'lik soğutma fanı var diye yazmazlardı. nasıl bir inceleme/makale anlamadım anlayan varsa lütfen yazsın

anlatım müthiş.teşekkürler bilgilendirme için

neden bilgisayarla gürültü yapar 1 malzeme ucuzsa mesela fan filan 2. ısınıyorsa sonuçta bunlar için de gerkli parayı ve zamanı temin etmek gerekir.

Bence en iyi ve kesin sezsizlik, gerekli donanımları besliyen kabloları biraz uzatmak ve kasayı odanın dışına atıp kapıyı kapatmak. Hem ucuz hemde kesin çözüm. ;)

Bence en iyi ve kesin sezsizlik, gerekli donanımları besliyen kabloları biraz uzatmak ve kasayı odanın dışına atıp kapıyı kapatmak. Hem ucuz hemde kesin çözüm. ;)

YAZAN:MELİKŞAH (geç oldu ama)

en sessiz pc fişi çekilmiş olandır - bir OBA atasözü :)

Sessiz pc daha doğrusu çok sessiz pc güzel olurdu ama benimkide biraz ses yapıyor ya.

Ucuza sessiz bir sistem diye birşey yoktur. Sessizlik = Fazladan Maliyet

Silverstone SST-ST50EF Plus

tanıtımı yanlış 2 tane 80 mm fan değil 120mm 1 tane fan var ben kullanıyorum fotoğrafına bakın yeter

KArdeş pclerin sessizi yoktur Ama macintosha bakın sinek uçsa sesini duyarsınız adamlar 4 çekirdekli 2 işlemci+5-6 ram koymuşlarüstelik 3-4 fan döşemişler önde 2 tane 120 mm arkada 2 120 mm fan makineden bizimkiler gibi ses çıkmıyor su soğutması filan da yok tabi direk fan

sessiz pc vardır.

SESSİZ BİR PC İÇİN KESİN ÇÖZÜM KENDİM DENEDİM UYGULADIM
.bu yazdıklarım 1 yıllık araştırmalarımın ürünüdür
hp pavilion marka masaüstü pc ler gerçekten süper sessiz.diger markalar ve toplama pc ler çok sesliler.
ben hp pc alamam diyenler için
1 .asusun tm 220 kasasını kullanın
2 kasa içi havalndırma fanlarını iptal edin hiç bir faydaları yok gürültü ve toz üretiyorlar.
3. 12 cm lik fanı olan orta kaliteli güç kaynaklarından alın ve fanını söküp NOCTUA NF-S12-800 SESSİZ 120MM KASA FANI 800RPM ile değiştirin http://www.hepsiburada.com/noctua-n...ctid=bd93858
4 işlemci fanını ise Zerotherm Cf900 Intel İşlemci Soğutucusu ile degiştirin http://www.tgar.com.tr/pinfo.asp?pid=7324
5 artık sadece ses yapan 7200 rpm ile dönen hdd sesi kalacak onuda seagate marka sata hdd ile degiştirirseniz pc niz laptop kadar sessiz olacaktır.ama ben bunlarla ugraşamam diyorsanız http://www.ereyon.com.tr/store/Prod...uctId=121599 alın kurtulun
6 ekran kartlarını onboard kullanın yada fansız olanları tercih edin
anakart olarak gigabythe kullandınız mı olay tamamdır
belki bu işlemler zahmetli diyeceksiniz ama en fazla 2 saatinizi alır

psu nun fanını degiştirmek 20dk işlemci fanını degiştirmek 45 dk en geç 1 saat 30 dk sürer.ama biraz paraya kıymak gerekiyor. ayrıca kasanında sessizlikte etkisi var.ben arkadaşlara asusun tm220 kasasını tavsiye ederim
120 lik fanı olan bir psu 80 ytl,NOCTUA NF-S12-800 SESSİZ 120MM KASA FANI 40 ytl, Zerotherm Cf900 Intel İşlemci Soğutucusu 80 ytl,asusun tm220 kasası da 100 ytl toplam: 300 ytl tutuyor birde gigabythe anakart taktınız mı olay tamamdır .ama inanın pc laptoptan daha sessiz oluyor. ben kendim gecenin ikisinde test ettim laptop daha sesli idi.

Pİslik mağazanın içindeki gürültüden bilgisayarın sesini duyamamışım.Bu sesi orada farketsem hiç alırmıydım.Burada anlatılanları kendim becerecek kadar tecrübeli değilim.Bu sesi şimdilik çekeceğiz ama bilgisayar alanlara önerim mutlaka ekran büyük ve lcd olmalı ve ses konusunu çok öenmseyin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir