PC'nizin hızını ölçün ve karşılaştırın!

PC'nizin sağlığı yerinde mi? Donanımlarınız gereken performansı veriyor mu? Test ediyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Bilgisayarınızın performansını ölçüyoruz!

PC'nizde zaman zaman hız testleri çalıştırmak, onun tüm bileşenlerinin düzgün bir biçimde işleyip işlemediğini görmenizde yardımcı olabilir.

Bu iş için hangi hız testi yazılımını seçtiğiniz önemli. Bilgisayarınızın farklı bileşenlerini tek tek test edebileceğiniz birçok pratik ve faydalı araç var. Ancak bu yazımızda kullanacağımız program, ayrı programlara olan ihtiyacınızı ortadan kaldırıyor.

SiSoftware Sandra, birkaç yıldır hız testi dünyasının en önemli yazılımlarından bir tanesi olmaya devam ediyor. Araç ile bilgisayarınızın performansını ücretsiz olarak kontrol etmeniz mümkün.

Başlamak için sonraki sayfamıza tıklamanız yeterli.

Adım adım PC'nizin hızını ölçüyoruz!

Adım adım PC'nizin hızını ölçüyoruz

1. İndirin

Öncelikle Sanrda'nın güncel bir sürümünü indirmelisiniz. Bu yazıyı yazdığımız sırada en güncel sürüm, 2013 SP3a (19.50) idi. Sandra'yı www.sisoftware.co.uk adresinden "Download & Buy" bağlantısına tıklayarak, ardından Lite sütununun altındaki "Download"a, ardından 64-bit'lik kurulumu gösteren X64 seçeneğine tıklayarak indirebilirsiniz.

2. İndirme kaynağını seçin, indirin ve kurun

Sandra'yı indireceğiniz güvenilir bir sunucu seçmeniz gerekiyor. Listedeki tüm web sitelerini kullanabilirsiniz, ancak emin olmadığınız bir şeyler varsa "Benchmark HQ"yu seçin. İndirmeniz başlayacaktır.

İndirme işlemi tamamlandığında programı çalıştırın ve varsayılan yükleme seçeneklerini tercih edin. Son olarak "Launch Sandra at the end of the process" seçeneğine tıklayın.

Donanım raporları ve anakartınız

3. Donanım raporları

Sandra'nın sisteminizi analiz ettikten sonra oluşturduğu donanım raporlarına göz atın. Burada, özellikle eski bir sisteme sahipseniz işinize yarayacak sürücü uyumsuzlukları veya çakışmalar gibi bilgileri görebilirsiniz.

Desteklenen donanım raporlarını görmek için "Hardware" sekmesine tıklayın.

4. Anakartınız

Her şeyin bir arada çalışmasını sağlayan anakartınız, PC'nizin anahtar bileşenlerinden. Anakartınızın derinliklerine inmek için On-board Devices bölümünde "Mainboard" seçeneğine tıklayın. Kısa süreli bir taramadan sonra sizi anakartınızın üzerindeki önemli bileşenlerin uzun bir listesi karşılayacak.

Belleklerinizi test edin

5. Bellekleriniz

Bu listenin bir bölümünde sisteminizde bulunan bellek (RAM) modüllerini de göreceksiniz. Örneğin bizim bilgisayarımızda 3 DIMM slotunuz kullanımdaydı. Dolayısıyla 0, 3, 6 banklarının dolu olduğunu, her birinin 532MHz'te çalışan 2GB'lık DDR3'le işgal edildiğini gördük. Biraz daha aşağı kaydırdığımızda ise RAM modüllerimizi üreten firmanın Patriot Memory olduğunu, zamanlamalarının 7-7-7-20 olduğunu ortaya çıkardık.

6. Belleklerinizi test edin

Sisteminizdeki RAM'lerin performansı, diğer sistemlere göre ne kadar iyi veya kötü? İşte burada Sandra'nın hız testi araçları devre girecek. Anakart raporunuzu kapatın ve "Benchmarks"ın üzerine tıklayın. Memory Controller alt bölümüne gelene kadar kaydırın ve Memory Bandwidth'e çift tıklayarak bu modülü çalıştırın.

Hız testinin zamanı geldi!

7. Hız testinin zamanı geldi!

Hız testini başlatmak için tüm yapmanız gereken, "Yenile" ("Refresh") simgesine tıklamak. Hız testi başladığında birkaç dakikalığına PC'nizi kullanamayacaksınız, bu nedenle Sandra'yı kendi haline bırakın ve testin bitmesini bekleyin.

8. Hız testi analizi

Test tamamlandığında belleğinizin diğer PC kurulumları karşısında nasıl performans gösterdiğini sergileyen dinamik bir grafik ekrana gelecek. Üst taraftaki sekmeler, belleğinizin farklı sıralamalar karşısındaki durumunu listeliyor (örneğin belleğinizin en iyi fiyat/performans belleği karşısındaki durumu veya Sandra hız testini çalıştıran diğer kullanıcılarla karşılaştırma gibi).

İyi mi kötü mü? Doğru aralıkta mısınız?

9. İyi mi kötü mü?

"Rank"a tıklayın, ardından "View @ SiSoftware Ranker" düğmesine tıklayın. Herhangi bir sorununuz varsa, açılan web sayfasında bu sorunu çözmeye yönelik bilgiler göreceksiniz. Sayfanın üstünde belleğinizin gerçek aktarım hızını (puan) ve "kalifiye" olup olmadığını (yani sonuçlarınızın iyi olup olmadığını) göreceksiniz.

10. Doğru aralıkta mısınız?

Statistical Analysis bölümünde donanımınızdan beklenen puan aralığını görebilirsiniz. Bu sayede her şeyin yolunda olup olmadığını hızla anlamanız mümkün. Puanınız gösterilen aralığın dışındaysa, belleğinizin ayarları hatalı olabilir. Veya bellek çubuklarınızda donanımsal bir sorun olabilir. Sorunun anakartınızda olma ihtimalini de göz ardı etmeyin.

Sorunu bulun ve güncelleyin

11. Sorunu bulun

Şimdi Sandra'ya geri dönün ve alt taraftaki kutuya bakın. Burada az önce çalıştırdığınız hız testiyle ilgili detaylı bilgiler göreceksiniz; hız testinde ne kadar bellek kullanıldığı gibi. Aşağı kaydırdığınızda PC'nize özel ipuçlarını görebilirsiniz (BIOS'unuzu güncellemek gibi).

12. Güncelleyin

Testimiz sırasında makinemiz için bir BIOS güncellemesi olduğunu, bu güncellemenin RAM'in performansını yükseltebileceğini fark ettik. Anakart üreticimizin web sitesine baktığımızda Sandra'nın doğru söylediğini, gerçekten de bir BIOS güncellemesinin bizi beklediğini gördük. Hızlı bir indirme işlemi ve yüklemeden sonra yeni BIOS'umuza kavuştuk.

Belleklerimizin performansını artırıyoruz...

13. Daha hızlı

Bellek hızını değiştirebilmek için BIOS'u açtık ve Extreme Performance Profile (XMP) seçeneğini etkinleştirdik. Bu seçenekle belleğinizden ne kadar hız elde edeceğiniz anakartınıza bağlı, ancak bizim makinemizde Sandra'nın bellek sonuçları önemli ölçüde iyileşti.

14. Diğer testler

Sandra'nın yardımıyla belleğinizden optimal performansı nasıl alacağınızı artık öğrendiniz. Aynı işlemi işlemciniz ve grafik kartınız gibi diğer bileşenleriniz için de tekrarlayabilirsiniz. Donanımlarınızın Sandra'nın gösterdiği aralık içindeki performansı sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

windows 8 64 bit yok napıcaz ? boşa paylaşmayın .

@14 Ağustos 2013 04:53 Yo benim win8 çıktı çıkarı 64 bit :)

Eğer bilgisayarda win7 varsa uğraşmayın direk win8 yükleyin bilgisayarın verebileceği bütün performansı alın. Yok ben başlat menüsünü performansa tercih ederim diyenlerdenseniz win7 ile devam. Destek süresinin bitmesine daha çok var. Sonrada win9 çıkar. Ondada yine bir şeyi kaldırırlar sizde o olmadan olmaz deyip win8 e geçersiniz. Win10 çıkınca da win9 a geçersiniz. :D

@14 Ağustos 2013 06:04 win 10 çıktı lol XDDD

8 senelik pc'de bu testleri yapmak doğru olur mu ? :-/

şaka değil: mavi ekran verdi bilgisayar.

@14 Ağu 2013 12:55 ikspi kullanıyorsun ondandır....

Benim cache 14 niye 8 gösteriyor?

her zaman ki gibi yine açıklayıcı, öğretici ve ayrıntılı bir makale olmuş. teşekkürler sevgili chip....

Temmuz ayı itibariyle, windows 8 de başlat menüsü bulunmaktadır. ve 64 bit tir. Bilginize,

@14 Ağu 2013 15:17 o başlat düğmesi başlat menüsü değil

tek windows yok bi dünya seçenek var tek platforma test oluyor mu?

@grezimonk haklısın ama büyük hatta ezici bir çoğunluk windows kullanıyor. linux diyip duruyorsunuz hiçbir oyunum çalışmadı ne yapayım o zaman linux ben.

Windows 8 64B var ilk çıktığından beri var niye yok dedilerse?

Windows derecelendirmesi yapalım niye programla uğraşıyoruz ki?

@17 Ağu 2013 12:16 windows dosya kopyalama süresini hesaplayamıyor :) Derecelendirmeyi nasıl yapsın :) Ayrıca derecelendirme bölümüne manuel müdahale yapılabiliyor :)

deneetim masasına simgesi çıktı

Zaman kaybı

ölçmeye gerek yok zaten benimki en dandik çıkacak :P :(

Amaaan. Ne yapiyim olcup

yav speed test gibi olsa iyi ama programlarla uğraşıyoruz

7.16 mp bişiler yazıor

mac'imizide ölçsen chip. ayrıca linux'larıda ölçsen hani windows dışındada işletim sistemleri var.

bnde derecelendirme yazmıyo bilgi öz. var ama derece yok (8.1 yaptıktan snra )

msi GT72VR üzerinde mainboard açmayı denedim ve mavi ekran verip tekrar açtı pc de sorun olabilir mi?

AL bütün PC ,m senin olsun yazılımı

Sen de yorum yaz