Root'lu Android ve Windows!

Güvenlik uzmanlarının Windows hakkındaki bu iddiası, kullanıcıların canını çok sıkacak!

  • Cem Şancı
Root'lu Android ve Windows!

Avustralya'da geçen hafta düzenlenen Gartner Security and Risk Management zirvesinde, güvenlik uzmanları Windows işletim sistemi hakkında çarpıcı açıklmalarda bulundular.

Windows'un, root'lanmış bir Android işletim sistemi kadar güvensiz olduğunu iddia eden uzmanlar, Windows dünyasında gittikçe daha çok insanın, güvenlik konusunda donanımsal çözümlerin daha etkili olduğuna inanmaya başladığını ancak bunun bir hata olduğunun altını çizdiler.

Yazılım açıklarının, gayet ekonomik olarak, yamalarla çözümlenebileceğini ancak donanımsal güvenlik çözümlerinde açık oluşması halinde, pahalı yatırımlar gerekeceğini hatırlatan uzmanlar, bazı büyük kuruluşların, donanımsal güvenilk ürünleri için çok büyük yatırımlar yapmasına rağmen bu donanım kitlerinin ömrünün tükenmesiyla birlikte firmalara yeniden büyük yatırımlar yapma zorunluluğu doğduğunu vurguladılar.

Zirvede, Windows kullanıcılarının, mobil işletim sistemlerinin güvensiz olduğuna dair inançlarının da artık gerçeği yansıtmadığının altı çizildi; ARM ve Trustonic'in üzerinde çalıştığı Trustzone çözümüyle mobil güveniliğin önemli derecede artacağı hatırlatıldı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Wİndows telefonunda internete girersen , store dan birşeyler indirirsen , başka windows phone lardan bluetooth aracılığı ile veri aktarırsan birşey olmaz. Ama kalkıpta güvenliğinden emin olmadığın bir pcye usb ile bağlarsan , güvenliğinden emin olmadığın herhangi bir telefon tablet bilgisayar yada internet sitesinden birşeyler download edersen ( çerezler de buna dahil ) o zaman güvenlik konusunda sıkıntı yaşayabilme ihtimalin vardır. dikkatinzi çekerim ihtimal dahilindedir diyorum. yoksa zaten şu an birisi çıkıp desinki bana şu bilgisayar telefon tablet vs kesinlikle %100 korumalı ( donanım ve yazılımsal olarak farketmez ). işin özüne gelecek olursak ; emin olun siz denk durdukca telfonunuz tabletiniz bilgisayarınız verileriniz vs onlarda denk durur kimsede bişicikler yapamaz :)

@31 Ağu 2013 15:49 Çok güzel anlatmışsın tebrik ederim. Eksi oy verenler kendi düşüncelerini yazsında bakalım niye böyle düşünüyorlar.

@31 Ağu 2013 15:49 bu yazıda windows phoneu değil masaüstü windowsu rootlu androide benzetmeye çalışmışlar. o kadar saçma yani.

@31 Ağu 2013 15:49 İşletim sistemlerini ve ağ yazılımlarını güvenli hale getirmek lazım. Kendimizi sınırlamanın sonu yok.

@31 Ağu 2013 15:49 tmm abi denk duracaz biz.sana eksi oy verenlerin dengi çatlasın inş.

rootsuz androidlere bile play storedan virüs giriyor. siz neyin tartışmasını yapıyorsunuz? bu açıklamayı yapanları google satın almıştır.

@31 Ağu 2013 16:58 asıl virüs sensin cahil Dandios fanboyu google playde virüs yok...

Her platform tamamen güvenli değil ama güvenlik konusunda Windows ve IOS un uygulama mağazasına Google Play den daha fazla güveniyorum. Donanımların güvenli olup olmadığı ise donanım üreticilerini ilgilendirir.

Root dediğin şey tlf na Full erişim vermektir dolayısı ile hem rootlu hem de güvenli olma ihtimali çok zayıf, rootlu(jailbreak) iphone da aynı sorunu barındırır iki isim verip diğerini vermemek sakat bir anlayıştır altında başka anlamlar aranır. Kaldı ki Windows 8 Li tlf lar(en azından nokialar) root edilemiyor.android zaten özgür yazılım,olduğu için tercih ediliyor amacı o yani. Ee neyin derdindediniz ?

Android'i bir ara Root etmiştim ama artık kaldırdım, ne Root ettiğim zaman ne de şimdi hiç bir güvenlik sorunum yok, ESET ve AVAST! antivirus programlarını da kullandım. Önüme gelen her şeyi yüklemediğim ve programları istedikleri erişim yetkilerine göre elediğim için bugüne kadar hiç bir güvenlik sorunu yaşamadım. Root olmak ya da olmamak en son bakılması gereken bir aşama...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play