Sadece 15 dakikada sıfırdan elmas üretmek mümkün mü?

Elmas dünyadaki en sert materyallerden biri olabilir ve oluşması için milyonlarca yıl gerekir. Ama bilim insanları şimdi yapay şekilde elmas üretmenin yolunu bulmuş olabilirler. Evlenmeden önce elmas yüzük isteyen hanımlar bunu hiç sevmeyecek...

Sadece 15 dakikada sıfırdan elmas üretmek mümkün mü?

Bilim insanları elmas sentezlemenin bir yolunu keşfettiler ve bunun için başka bir elmasa da ihtiyaç yok. Yeni teknik normal atmosfer basıncında elmas "yetiştirebiliyor" ve bunu sadece 15 dakika içinde yapabiliyor.

Bu çılgın buluş, Nisan ayı sonunda Nature dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmayla gündeme geldi. Çalışmaya katılan araştırmacılara göre yeni teknik, normalde elmas oluşturmak için kullanılan sentez süreçlerindeki bazı önemli dezavantajları ortadan kaldıracak.

Doğal elmaslar, Dünya'nın mantosunun erimiş bölgesi dediğimiz yerin derinliklerinde oluşur. Dünyanın bu bölgesi yüzeyin yüzlerce kilometre altında yer alır ve elmasların doğal olarak oluşması için bir ton basınç ve 1.500 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklar gerekir. Bu şartlar sağlandıktan sonra da elmaslar yavaş yavaş ortaya çıkar.

Aslında yapay elmas ilk defa oluşturulmuyor, ancak diğer yöntemlerde yüksek basınç ihtiyacı olmasa da süreci başlatmak için bir başlangıç elması gerekiyor. Yani sürece bir elmas koyup, daha büyük bir elmas elde ediyordunuz. Ancak bu yeni teknikle elması sıfırdan ortaya çıkarabiliyorsunuz.

Nikah yüzükleri artık yapay elmasla mı yapılacak?

Araştırmacılar başlangıç için bir miktar silikon ile galyum kullandılar ve bunu bir grafit potaya koydular. Tüm düzenek deniz seviyesindeki atmosfer basıncında muhafaza edilebiliyor ve sadece 15 dakika içinde bir elmas oluşuyor.

Ancak şimdilik düğün ve evlilik için eşlerinden elmas isteyen hanımların yüreği rahat olsun, bu elmaslar yüzüklerde ve mücevherlerde kullanılmayacak kadar küçük.