Sahte siteler verilerinizi çalmasın

Önde gelen güvenlik firması, sahte sitelerin verilerinizi çalmasına engel olacak ipuçlarını paylaştı

Sahte siteler verilerinizi çalmasın

Trend Micro, kullanıcılara, yaratılan sahte web sitelerine karşı korunmanın yolunu 5 adımda anlatıyor. Dünya çapında bilinen birçok markanın sahte web sitelerini üreten saldırganlar sistemlere sızarak veri çalmayı hedefliyor. Bu markalar arasında Türkiye'de de faaliyetlerde bulunan Remax, Paypal, Visa, Citibank ve Mastercard da yer alıyor. Bunun dışında yine ülkemizde de sıkça kullandığımız e-posta sitelerinin de sahteleri yaratılıyor. Yahoo, Hotmail ve Gmail'in sahtesini oluşturan saldırganlar, daha çok kadın kullanıcıların sıkça ziyaret ettiği e-ticaret siteleri eBay ve Amazon gibi siteleri de oltalama saldırılarına malzeme ediyor.

Artık saldırganlar mobil cihazlar üzerinden de ulaşılan sahte ödeme adresleri yaratıyor. Mobil cihazlarda web sitelerini gezen kullanıcılar genelde bu sitelerin adreslerini görmedikleri için sahte adreslerden pek de korunamıyor. Bu nedenle güvenlik yazılımlarına mobil cihazlarda daha da fazla ihtiyaç duyuluyor.

Sosyal medya gibi araçlar nedeniyle kişisel verilere daha kolay ulaşan saldırganlar, kişiselleştirilmiş e-postalarla kullanıcıları sahte web sitelerine yönlendirmeye çalışıyor. Bu sahte web sitelerinden kaçınmak için yapılması gerekenleri Trend Micro 5 adımda özetliyor:

  • Öncelikle sık kullandığınız siteleri yer imleri (Bookmarks) arasına ekleyin. Zira arama motorlarındaki sonuçlar sahte sitelere yönlenmenize sebep olabilir.
  • e-posta ile gelen şüpheli tekliflere kanmayın. İstenmeyen e-postaların birçoğunda inanılmaz indirimler ve özel teklifler öne çıkarılıyor. Bu e-postalar kullanıcıları ya sahte sitelere yönlendiriyor ya da içinde bulunan zararlı yazılımı sisteme sokmaya çalışıyor.
  • İnanılmaz reklamlara itibar etmeyin. İstenmeyen mesajlar ya da çevrimiçi reklamlar kullanıcıların aklını çelmek için abartılı teklifler sunabiliyor. Örneğin, "Bedava iPad kazanmak için tıklayın" gibi inanılmaz teklifleri görmezden gelin.
  • Ödeme sitelerinin adreslerini iki kere gözden geçirin. Kullanıcıların doğrudan parasını çalmak isteyen saldırganlar, özellikle ödeme sistemlerinin sahte web sitelerini oluşturarak kredi kartı bilgilerini çalmayı amaçlıyor.
  • Güncel bir güvenlik yazılımı kullanın. Sahte alışveriş sitelerini engelleyen bir güvenlik yazılımıyla veri hırsızlığından korunun.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Dünyada yakalanamayacak Balık cinsi yoktur. Her balık ayrı yemle tutulur ve oltaya gelir teoreminden yola çıkarsak; Phishing, veri çalma, Adware, truva atı, solucan, Rootkit, bootnet vb. zararlılarda yem olarak seçilip PC kullanıcılarını öyle yada böyle gafil avlayacaklardır. Önlemlerin gücü hiç bir zaman kesinlik sağlayamayacaktır. 'Avcı ne kadar hile bilirse bilsin, Ayı da kurtulmak için ondan bir fazla yol bilir' Rus Atasözü. Biz yinede bedenimizdeki mikroplarla nasıl savaşıp, antikorlarımızla bağışıklık sağlıyorsak, PC hayatındada kendimizi bilgilerle donatalım, güncellenen iyi bir güvenlik yazılımı kesinlikle şart, katılıyorum. Yukardaki yazıyı beğeniyle okudum.

Trend micro İnternet Security kullanıyorum.Gerçekten son derece hafif ve güvenli bulut teknolojisi sayesinde hiçbir virüsten etkilenmeden gönül rahatlığıyla sayfaları açabiliyorum.Tavsiye ederim.

Bu işlerde acemi int. kullanıcıların farkında olmadan düşebileceği yanlışlar yukarıda sıralanmış. İyi niyet taşımayan yasal sitelerde bunlara örnek verilebilir, belki size doğrudan zarar vermiyorlar ama girilen her benzersiz kişisel bilgi (E-posta, tel no: v.b.) üçüncü parti şirketlerin veya kişilerin veri tabanına da giriyor ve tanıtıcı reklam veya benzeri amaçlı olarak size geri dönüş yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse: Bir online alış veriş sitesine gerçek bilgilerinizle kaydolun, belli bir zaman sonra herhangi bir bankadan kredi kartlarının ne kadar avantajlı olduğu hakkında sizi rahatsız etsinler veya müşteri hizmetlerinden arayan. müşt. temsilcisi, sizi bakanlık onaylı cinsel gücü artırıcı gıda takviyeli ürünleri konusunda bilgilendirsin. :)) Bende "hangi bakandan onaylı" olduğunu sorunca telefon yüzüme kapatılıyor. :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir