Samsung Avrupa’daki İlk “A” Enerji Sınıfı Alttan Donduruculu Buzdolabını Tanıttı

Samsung Electronics, enerji tasarruflu yeni “A” Enerji Sınıfı Alttan Donduruculu Buzdolabının Avrupa'da ilk defa piyasaya sürüldüğünü duyurdu. İşte yeni buzdolabının tüm detayları...

Samsung Avrupa’daki İlk “A” Enerji Sınıfı Alttan Donduruculu Buzdolabını Tanıttı

Samsung'un RB6000D Alttan Donduruculu Buzdolabı, geçtiğimiz günlerde Paris'te les Pavillons des Étangs'da düzenlenen 'Welcome to BESPOKE AI' global lansman etkinliğinde tanıtıldı.

Buzdolabı, Samsung'un ekstra geniş alttan donduruculu buzdolabı modelleri arasında AB enerji standartlarına göre "A" enerji derecesi alan ilk model olma özelliğine sahip. Samsung, bu modelde geleneksel modele kıyasla enerji tüketimini yüzde 55,9 oranında azaltmak amacıyla yeni çözümler geliştirdiğini belirtiyor. Şirket, özellikle yeni AI Inverter Kompresörün AB enerji standartlarına göre A derecesinin elde edilmesinde kilit rol oynadığını ifade ediyor.

Yeni AI Inverter Kompresör, dönen parçaların yarıçapının artırılması için yeniden tasarlanmış durumda. Bu sayede kompresörün ataletinin geleneksel kompresörden 4,1 kat daha yüksek olması ve kompresörün gücünün daha uzun süre tutulabilmesi sağlanıyor. Böylece buzdolabında ani sıcaklık değişimleri önlenirken daha az enerji kullanılması sağlanıyor. Kompresörün ayrıca yeni kontrol teknolojisi sayesinde geleneksel modele göre 5 kata kadar daha sessiz çalıştığı söyleniyor.

Bunların yanında buzdolabı, SmartThings AI Energy'nin enerji tasarrufu modunu destekliyor. SmartThings AI Enerji Modu kullanıcıların günlük, haftalık ve aylık güç tüketimini kolayca denetleyebilmeleri sağlamanın yanında aynı zamanda aylık elektrik faturalarını da tahmin edebiliyor. Kullanım belirlenen tahmini aşarsa, AI Enerji Modunun proaktif olarak devreye girerek enerji tasarrufu da sağlayadığı belirtiliyor. Ayrıca, kullanıma ve ortama bağlı olarak kompresör hızı ve buz çözme döngüsü sıklığı optimize edilebiliyor.

Samsung'un buzdolaplarında geleneksel olarak kullandığı SpaceMax teknolojisi bu yeni modelde de mevcut durumda. Bu sayede buzdolabının iç ısısının tutarlı bir biçimde korunması hedefleniyor. Ayrıca artan depolama alanı buzdolabının dış görünümünü de etkilemediğinden evde daha fazla alan yaratıyor.

Enerji tasarruflu Ekstra Geniş Alttan Donduruculu Buzdolabı, ülkelere göre değişiklik göstererek 3 farklı kapasite seçeneğiyle (538L, 508L ve 458L) satışa sunulacak. Buzdolabının Nisan ayından itibaren Avrupa'da ve daha sonra da sırasıyla diğer bölgelerde satışa sunulması bekleniyor.