Samsung GamePad'i denedik!

ÖN İNCELEME: Samsung'un geçen yıl görünüp kaybolan, şimdi tekrar ortaya çıkan GamePad'ini denedik!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung GamePad'i denedik!

Samsung'un Mart 2013'te gösterdiği, ardından Aralık ayına kadar izini kaybettiren gamepad'i sonunda gerçeğe dönüştü. Türkiye'de yaklaşık 219 TL'ye satılacak olan yenilenmiş gamepad'i elimize alıp deneme şansı bulduk.

Yenilenen gamepad'in ön tarafındaki d-pad'ler, diğer gamepad'lerdekine göre oldukça farklı. İki analog çubuk ve d-pad, özellikle dövüş oyunlarında karmaşık hareketleri yapabilmenize olanak tanıyor. Bunun yanında Samsung, tetik düğmeleri, giriş düğmeleri ve yeni "Play" düğmesiyle mobil oyunları tam anlamıyla kontrol altına almamızı sağlıyor.

Cihazın telefon için genişleyebilmesi oldukça etkileyici. Gamepad telefonu sıkıca tuttuğu için heyecanlar ve hırsla oynadığınız oyunlarda bile cebinizin fırlayıp gitmesinden korkmuyorsunuz.

TV'nizle bağlanıyor ama...

Gamepad, TV'nizle MHL üzerinden veya screen mirroring ile bağlanabiliyor. Bu sayede teorik olarak küçük telefonunuz, bir konsola dönüşebiliyor. Ancak bu noktada işlerin biraz karıştığını gördük. Android 4.3 destekli cihazları kullandığımızda o kadar da iyi bir oyun deneyimi yaşamadık.

Denediğimiz tüm oyunlarda gecikme, kabul edilemeyecek bir derecedeydi. Üstelik denetim ve ekran arasındaki gecikme değiştiğinden, oyunu kontrol etmek daha da zorlaşıyor. Cihazın ilk sürümünde olan bu sorunun hala onarılmamış olması sinir bozucu, özellikle de ucuz Android'li konsolların bu işi becerdiğini düşününce.

Ancak büyük ekran yerine Gamepad'i telefonunuzla kullandığınızda ve onunla bluetooth üzerinden bağlandığınızda gecikme sorunu ortadan kalkıyor. Samsung'un üst seviye ceplerinde oyunları akıcı olarak keyifle oynamanız mümkün. Gamepad, farklı telefonları da destekliyor.

Ancak denetimin kalitesi o kadar da etkileyici değil. Sol taraftaki oyun kolu "gevrek" yapısı nedeniyle kullanımı biraz zorlaştırıyor. Gamepad'in fiyatının 200 TL'nin üstünde olduğunu düşündüğünüzde bu tür sorunlara rastlamak istemiyorsunuz. Diğer bir modeli denediğimizde sorunun daha az olduğunu, ancak hala yaşandığını gördük.

Moga Pro gibi eşdeğer cihazları denediğinizde Samsung'un bu gamepad'i satmakta zorlanacağını düşüneceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bunu alacağıma ps vita alırım ki aldım,mobil oyunların yüzeyselliği çekirdek oyunculara hitap etmiyor

Haha 200 tl mi :D ps3 kolum var onu sorunsuz s4 e tanıyorum hem daha kaliteli hemde daha rahat bu cihaz 100 tl civarı belki eder

219 lira mi ? şaka falanmı? Samsung 1 nisan falanmı sanıyor?

Fiyatı tuzluymu? baya

Video inceleme için elinizde makine yokmuydu....

Sadece Note3 ile kullanılıyor olması çok saçma... Xperia Z1imde kablosuz dualshock 4 kullanıyorum her oyunla uyumlu ;)

DualShock 4 185 tl...samsung kendini ne sanıyo?

Sadece note3 ve s4le kullanılması her oyuna destek vermemesi ve fiyatı direk çöp yapıyor...Ayrıca hiç ergonomik görünmüyor

@12 Oca 2014 17:48 okuman kıt mı diğer telefonlarıda destekliyor yazmışlar...

DualShock 4 185 tl...samsung kendini ne sanıyo?

hani derler ya çöplüğün dik alası diye işte buna güzel bir örnek bu....

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play