Samsung SATA II SSD'lerin üretimi başlıyor

Samsung geçmişte verdiği sözünü tutarak Flash tabanlı SSD SATA II seri üretimine başlıyor...

  • Halil Mollaoğlu
Samsung SATA II SSD'lerin üretimi başlıyor

Samsung geçmişte verdiği sözünü tutarak Flash hafıza tabanlı SSD SATA II seri üretimine başlıyor. Yeni 1.8 inç boyutundaki 64 GB'lık disk Serial ATA II arayüzünün sunduğu performans artışını tamamen kullanarak SATA I kullanan seleflerden çok daha hızlı olmayı başarıyor: saniyede 100 MB okuma, 80 MB yazma hızı ile sürücü öncekilerden yüzde 60 oranında daha hızlı.

Üretilen yeni sürücülerin güç tüketimi konusunda da daha verimli olduğu söyleniyor. Geleneksel sürümler 2 watt güç tüketirken yeni sürümler de bu değer 1.5 watt.

Ayrıca Samsung bu gelişmiş sürücüleri kullanacak olan ilk iki ortağını da açıkladı: Dell ve Alienware. Sürücüler yakın bir zaman içinde bu iki üreticiye gönderilecek ve var olan üst seviye masaüstü sistemlerde ve laptoplarda kullanılan 64 GB SSD'lerin yerine geçecek. SATA II bağlantısı SATA I ile uyumlu olmasına rağmen yeni sürücünün MacBook Air'de kullanımı imkânsız hale geliyor: Sebebi ise bu tip ultra-taşınabilir cihazların Parallel ATA bağlantısı kullanıyor olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Umarım söz konusu hard disk uygun fiyatlı olur.

diz üstülerde performans artışı için mükemmel bir donanim olcak diz üstlerini hddlerin performansı etkiliyordu bu yeni hdd sayesinde dizüstlerimzden daha çok performans alcaz ne kadar güzel teşekkürler samsung

64 gb çok az isteseler 640 gb yaparlar da ağırdan alıyorlar her zamanki gibi. sanki 2 sene sonra daha zeki bir hale gelecek çalışanları...

Bunlar çok pahalı olur yaa...

özellikle dizüstü için güzel bir haber tabi fiyatı belli olduktan sonra . . zamanla tabiki fiyat düşecek, ssd ler standartlaşacak . . .

Hakkikaten bundan 10 tanesini koy üstüste al sana 640 GB. kapasite.
Şimdi bunların teknolojileri bu 10 tane 64 GB. Flası tek bir kılıf içine sığdıramayacak kadar geri mi ?
Bence değil, hatta çok daha fazlasını şu anki boyut içine sığdırabilirler.
hemde daha düşük maliyetle.

10 tane ayrı paket hazırlamak mı yoksa 10 tanesini bir seferde tek pakete toplamak mı daha ekonomik ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play