Samsung da Windows Phone dedi!

Android'in en büyük kalelerinden biri olan Samsung'un Windows Phone planları, Google'ı kızdıracak!

  • Cem Şancı
Samsung da Windows Phone dedi!

Samsung, 2015'te Windows Phone telefonlarına odaklanmaya hazırlanıyor. Kendi işletim sistemi Tizen'i, giyilebilir cihazlarında kullanma kararı aldığı için Android Wear'a ağır darbe vuran ve bu yüzden Google ile arası açılan Samsung, Android'e bir darbe daha vurarak bu yıl çok sayıda Windows Phone'lu telefon çıkaracak gibi görünüyor.

Microsoft'un, 9 inç'in altındaki cihazlarda sağladığı Windows lisanslaması kolaylığından da yararlanmak isteyen Samsung'un, telefonlarla birlikte Windows 8.1 ile çalışan tabletler üretebileceği de konuşuluyor zira firma şu anda bazı yazılımların Windows 8.1'deki tutarlığını test ediyor.

Bu yeni gelişme elbette en çok Microsoft'un işine yarayacak zira Microsoft, 2015 sonunda beklenmedik şekilde Windows mobil cihazların pazar payını artmış olarak bulabilir. Çünkü Samsung aslında Apple'dan bile daha fazla ürün satan bir firma ve ürünlerinde Windows kullanması başlamasıyla mobil Windows cihazların popülerliği artık iOS cihazları ile kıyaslanabilir hale gelebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 78 Yorum

Rekabetin artması her zaman iyidir!

Bence Samsung Windows Phone'un düşük donanımda bile performans vermesinden faydalanıp düşük donanımlı ucuz telefonlar çıkartacak.

Google nin tekelci ve dayatmacı politikaları Samsungu bezdirmiş. Ama bu durum apple nin işine yarar. Bence Samsung ve LG birraya gelip Open SOurce bir sistem geliştirseler, hem Googlenin yüzüne ancak çin markaları bakar hem de sektöre büyük bir yenilik getirirler...

@12 Oca 2015 20:47 Samsung zaten Tizen'i geliştirdi. Şu an kullanıma hazır olmasına rağmen ticari kaygılar nedeniyle piyasa sürülmüyor. En büyük sıkıntı kaliteli ve zengin içerik sunan bir uygulama mağazası yaratabilmek.

@12 Oca 2015 23:27 Tizeni geliştirdiğini bende biliyorum. Sadece tizen kullanılırsa büyümesi çok yavaş kalabilir. Ama Lg ile ortak geliştirmeye devam ederlerse yada sistemi yeniden oluştururlarsa uzun ytıllar sürecek bir birliktelik doğar ve uygulama mağazası da ortak olduğu için kısa zamanda büyür. Ticari kaygılar da, andoridde çöpe gider...

@13 Ocak 2015 06:17 Bencede Ortaklık iyi fikir.Yoksa Tizen de bada gibi olur

iosla kıyaslanabilir mi ?

@12 Oca 2015 21:20 Windows Phone'un yanında iOS çöp kalır. Güvenliksiz kalır. Kararsız kalır.

@12 Oca 2015 21:20 Üç mobil işletim sistemini de halen kullanan biri olarak söylüyorum: iOS ile Android'i toplasan bir Windows Phone (veya Windows 10) etmez.

Atı yem koşturur, Windows Phone'u Samsung ile Nokia coşturur.

@12 Ocak 2015 21:23 Bide Microsoft var

Aferin samsung doğru yola gelmişsin.

samsung un bu pazara girmesiyle wp pazar oranları patlama yaşayabilir.

WP Pazar payı oranlarında patlama yaşanabilir. Microsoft Samsung'la sorunlarını bir an önce çözmeli zira bu en çok onu memnun eder.

Aklın yolu birdir....yada Windows 8.1

Bide malzeme kalitesini artırıp kamerayıda lumia lar gibi yapsın wp yle uçar samsung android bezdiriyor insanı

samsung un zaten wp li telefonları var ki ararsanız bulursunuz. android gibi menü geçişlerini kastırmayı becermiş bu kadar dandik modelleri var samsung ta. android i anladım da wp yi bile kastırmayı becermiş :D hatta bu sitede incelemesi vardı sanırım

iosla kıyaslanırmı diyen arkadaş ne bekliyo samsung ioslu telefon mu yapsın windows 10 mobile efsane gelicek bunu gören samesung boş durur mu

Olay çok basit, tek gerçek maliyettir, arayüz vs. gibi konular firmanın hünerine bakar. Lisans sorununda yenilikler ve gelişmeler olması sebebiyle ve ayrıca, WP'un az donanımla daha çok performans sağlaması da büyük bir etken. Diğer taraftan tekelcilik açık kaynak bile olsa iyi değildir. Rekabet ortamı her zaman kullanıcının yararına.

windows phonlu telefon isteyen lumia telefon alır çöp samsungun telefonlarını ancak üçüncü dünya ülkelerinde yaşayanlar alır hatda almazlar bile dersek yalan olmaz

@13 Oca 2015 00:37 ne sanki donanım aynı snp 400 420 200 600 daha sayımmı 1 gb 512 mb ram hep aynı değişen bişey yok kendinizi kasöayın wp hertürlü akaaaar

@13 Ocak 2015 00:37 DOĞRU SÖYLÜYORSUN..windows telefonlar 4 aya kadar çıkacak.. samsungun ve ios,un çanına ot tıkacak. .............. hem bilgisayar hem tablet hem telefon..hepsi bir arada..win.10 hemde kalemli hem pili değişiyor..win.10 hem son model hem bütün özellikli hem kamera yüksek piksel .win.10 eeee daha ne olsun.. andoidin donan versiyonundan daha iyi..W10 selamlar..

yani ellerinde samsung-android cihazları kalanlar güncelleme alamayacak, eğer para ile aldıkları uygulamalar varsa ellerinde patlayacak, başka bir android telefona geçmezlerse

Samsung forever...

Samsung'un malzeme kalitesini ve kamera lenslerini hiç beğenmesem de, Windows mobil işletim sistemlerinin çok düşük donanım ihtiyacı gerektirmesi ve iOS'ten bile daha stabil olması nedeniyle başarılı ürünler ortaya konabilir. Aklın yolu zaten birdir.

Mobil Windows isletim sistemine odaklanmak icin gec bile kaldi Samsung. WP ile calisan Ativ modelleri vardi ama daha cok odaklanmasi lazim. Hatta google gibi bir reklam firmasini hemen terk etmesi lazim. WP'nin düsük donanim gerekleri, akiciligi ve stabilitesi Samsung'un isine epey yarar. Daha once uzun sure android ve ios'in amirallerini kullandim. Su an WP kullaniyorum ve gercekten cok daha mumnunum. Ozellikle tum cihazlarda ortak isletim sistemi ve magaza'ya sahip olacak W10'u heyecanla bekliyorum. Google ve Apple -ortak isletim sistemi, ortak magaza- konusunda cok gec kaldi. Artik MS'yi kimse tutamaz.

Windows işletim sistemli mobil cihazlar çıkarırsa her koşulda da Samsung kazanacak. Windows mobil işletim sisteminin Android'in yarısı kadar donanımla Android'den 2 kat daha performanslı olduğu aşikar. Nexus kullanıyorum ama bunu ben de kabul ediyorum. WP'nin kerneli artık nasılsa, ne donuyor ne kasılıyor ne de virüs giriyor. Kapalı kaynak olmasına rağmen iOS'ten daha kararlı. Zaten WP'nin en güvenli mobil işletim sistemi seçilmesi de her şeyi açıklıyor. W10 gümbür gümbür geliyor valla.

Keşke daha önce WP'ye ağırlık verseymiş. Android gibi hantal bir sistemi çalıştırmak için 4GB RAM, 8 çekirdek, 3.0 gHz işlmci hızlı telefonlar çıkarmak için kendini kasıyor, yine de yetmiyordu. Şimdi 1GB RAM, 4 çekirdek ve 1,5gHz işlemci hızlı WP çıkarsa bile önceki telefonlarından daha hızlı, akıcı, donmayan, zamanla kasılmayan telefonlar çıkarabilecek. Samsung'un 2 seçeneği var. Ya yüksek donanımlı WP çıkarıp telefonları uçuracak. Ya da düşük donanımlı WP çıkarıp yine telefonları uçuracak :D

Windows 10 un ayak sesleri bunlar

Windows 10'lu bir Note düşünsenize

@13 Oca 2015 12:32 Düşündüm; Lumia 1520'nin yanına bile yaklaşamıyor.

@13 Ocak 2015 12:32 yakında 940 ve 940 XL kalemli gelecekmiş..eylülden sonra.. büyük model 5.5 inç... notelere ferman okuyacak 940 xl model..kalemli.ve pil değişimli..3950 mah.pil gücü...inşallah 2000 lira altında olur..işte telefon ,,tablet..ve bilgisayar BİRLEŞİK OLARAK..w10..versiyonlu.

toprağın bol olsun samsung...

yahu kim ne derse desin wp ile ilgili haberlerde yorum patlamasi yasaniyor. demek ki kullanmayan insanlar da merak ediyor. merak ediyorsaniz ya da on yargiliysaniz bence deneyin abi. ben 5S kullaniyorum ama gidip 100-150 euroya bi tane lumia alicam yedek telefon olarak, zaten hepsine guncelleme veriliyor. hepsinde de wp akici ve performansli calisiyor. wpyi deniyecem. arkadaslarda goruyorum, cidden merak ediyorum.

@13 Oca 2015 14:10 Yalanını sevsinler....

Bu ne ya. Trolün biri sürekli yorum ve oy basmış durmuş. Fake yorum çoğu...

@13 Oca 2015 14:31 Fake yorum diye bir şey var mı yaa? Bir kişi birden fazla yorum yazamaz mı? Aklına gelenleri farklı zaman dilimlerinde açıklayamaz mı? Yorumun fakei mi olur birader? Saçma saçma konuşuyorsunuz.

@13 Oca 2015 14:31 fake yorum ne la?? sanki burda kullanici adlariyla giris yapip yorum yaziyoruz :D:D

@13 Oca 2015 15:43 Bir tane trol aynı yalanı 20 kere yazdı diyeı ne microsoftu nede wp yi kurtarır.

@13 Oca 2015 15:43 Tamda şimdi yaptığına deniyor....

O değil de 6 ay öncesine kadar 7 adet WP üreticisi vardı. Şu son 6 ayda 35 adet üretici Windows Phone'lu telefon üretmek için anlaşma yaptı. Bunların içinde Samsung, HTC, One Plus, Micromax ve LG de var. Windows10'u duyan geliyor. Yakında Apple da "WP'li iPhone çıkaracağız" derse şaşırmam. O derece :D

@13 Oca 2015 15:12 35 tane üretici 35 tane telefon satamadı wp li .

@13 Oca 2015 18:55 ya böyle bilmeden işkembeden sallama rahatlığından ben de istiyorum. Kanıtın var mı birader kafandan uydurduğun değil araştırdığın rakamlarla gel.

@13 Ocak 2015 15:12 ballı pazar..anladılar..çakallar..hep koşuyorlar..milletleri kazıklamak için.. özellikle çekik gözlüler..geliyor.

4 kişiye satar anca... Çünkü wp mağazasında 4 tane uygulama var :))

@13 Oca 2015 19:10 sen hastasın arkadaş..soğukmu aldın. doktora git..3 kişi kalsın windows telefonunu alacak olan.!! kafayı taşa vurmuş..taş mı yarıldı kafan mı?

4 kişiye satar anca... Çünkü wp mağazasında 4 tane uygulama var :))

@13 Ocak 2015 19:15 yoo bir sürü uygulama var ama paralı :'(

Genelde windows ve microsoft yorumlarını aynı kişi yapıyor burada

Generalmobile de windows phone lu telefon yapacakmış

@13 Oca 2015 21:12 yaptı zaten blu ismi

zaten samsung yaparsa o zaman satış patlaması yapar wp samsungun androide verdiği düşük donanımla windows roketler

Şu WP'yi bende merak ediyorum açıkçası. Bir arkadaşımda deneyeceğim. Beğenirsem alırım :) android'in güzel yanları var ama kasıyor, sıradan

Neymiş bu wp bilmesek bir ise yarayan bir şey sanacaz wp na gecis yaparsa sonu nokia gibi batmak olur net .

@14 Oca 2015 00:19 Siz bilmeyin, o ayrıcalık bizde kalsın. Mağaza çöp uygulamalarla dolu değil dandroid gibi. Ayrıca Nokia WP yüzünden değil Symbian yüzünden battı. Bilmeden sallamayalım.

@14 Oca 2015 00:19 Nokia Symbian yüzünden battı. WP'ye geçmeseydi 3 yıl daha önce batacaktı. Ayrıca senin küçümsediğin 2 yıllık WP, 8 yıllık iOS'i pazar payında geride bırakmak üzere ;) Bir kaç yıla görüşürüz canıms :*

Bada zeselerden sonra tizen zede olarak gezinmeyin sonra ortalıkta :)))

Samsung , wp li telefon üretsin, ama 5 taneyi geçmesin, eğer wp ye ağırlık verirse Nokia gibi olur, kimse satın almaz, samsung da batar.

@14 Oca 2015 09:47 Nokia WP'ye ağırlık verdiği için batmadı birader; aslında WP'ye ağırlık vermeseydi daha erken batacaktı. Gündemi nasıl takip ediyorsun bilmiyorum ki!

Samsung bu fiyat politikası ile ne getirirse getirsin benden para alamaz.

win10 ile bambaşka olacak diye umut ediyorum..açıkcası telefon almak için tanıtılmasını bekliyorum win10nun..işimden kaynaklı olarakta tek sistem benim işime yarar fazlasıyla..yoksa iphone6 alırm sanırm

Kimse korkmasın Samsung Android'le yola devam edecek bu yıl da onlarca model çıkaracak hiçbir değişiklik olmayacak. Sadece bir windows tablet ve bir Windows Phone telefon çıkaracak o kadar. Zaten onlarda birkaç ülkede satışa sunulacak kimsenin haberi olmayacak.Tıpkı "HTC One M8 for Windows" telefonu gibi duyulmadan unutulacak.

Windows Phone farklı bir işletim sistemi, farklılık arayan, yenilikçi ve standartları kabul etmeyen bir kesime özel kalalacaktır elbet. Ama Android herkesin kullanabileceği bir sistem daha alışılmış bir görünümü var ve her daim WP'den çok satacak bir sistem. O yüzden Samsung asla WP'ye ağırlık vermez çünkü geleceğin Android'de olacağını biliyor. Ama daha sanatsal bir arayüz, farklılık arayanlar, telefonu masaya bıraktımmı etraftakilerin dikkatini çekmek isteyenler WP kullanabilir. Fakat asla WP Android'i satışta geçemeyecek.

Samsung androidle bu noktaya geldi bu durum göz ardı edilemez ancak windowsun samsunga daha düşük maliyet yaptıracağını düşünürsek daha karlı işler yapabilir ayrıca samsung cihazların kasma sebebinin en büyük nedeni touchwiz arayüzüdür google launcher adlı arayüzü kurup kullanın hızlanmayı fark edeceksiniz sade güzel bir arayüz

Hadi Dislike patlaması yapalım: Windows Phone en iyi işletim sistemi!

@14 Oca 2015 18:13 Ne yaşıyorsun sen içinde öyle. Yoksa microsoft ürünleri mi kullanıyorsun. Çok belli etme kendini.

Dikkat, trol var....

wp de surface gibi unutulan ürünlerinden olacak microsoftun. samsungun tizenli telefonları wp den daha çok satar.

samsung windows phone derse, nokia gibi olur

Samsung, google ye kızgınlığı ile yanlış kararlar alırsa, sonuçta sektör zarara uğrar.

""Samsung'un, telefonlarla birlikte Windows 8.1 ile çalışan tabletler üretebileceği de konuşuluyor zira firma şu anda bazı yazılımların Windows 8.1'deki tutarlığını test ediyor."" Testin sonuçları iyi çıksa da kaç kişiye satabilirki.

Hacılar bu trol ne dir? Herkez bir trol diyentutturmuş

Düşük donanımlı cihazlar Wp işletim sisteminin az ram harcaması ile çok hızlı, akıcı bir şekilde çalışmaktalar. Android işletim sistemi ram kullanımı olarak sistemi çok yormakta. Android alacaksanız cihazın rami 2-3 gb olmalı, Wp alırken 512-1 size rahatlıkla yetecektir. Sene 2015 Apple dahi 1 gb ramli telefon çıkartıyor :) Ios ve Wp birbirine daha benzer iki sistem ama bunların arasında Wp satış olarak önde. Wp son yıllarda mağazada uygulama sayısını epey arttırdı şu an 500k üzerinde. Tercih edilir bir sistem, denemekten zarar çıkmaz ama android artık tercih meselesi değil.

@19 Oca 2015 09:58 dunyanin en buyuk teknoloji experti olarak biz cahil yavrucaklari sonsuz ve erdemli bilginle aydinlattigin icin tesekurler. DEEEEERRRRRMIIIISSSSSSIIIIIIIMMMMMMMM, Yuru beaaa kim tuta seni kocim.

@19 Oca 2015 09:58 uygulama sayısı okadar okadar arttıysa windows 10 çıkınca tüm cihazlar tek sistemde çakışacak sende androidi çiklet parasına satıp abe verbi windows dersin

SAmsng hem android hem windowslu telefon üretirse daha da çok tercih edilme sebebi olacak. Ayrıca windowsa olan ilgi artacak. nasıl olsa samsung iyi bir marka ve alıcıları onun windowslu halini almak ister.

vaz geç dostum bu sevdadan sana değer veren mi var..orhan gencebay,ın dediği gibi...bu andoid sevdasından vaz geçin..size değer veren bir üretici ve yazılımı yapan bir versiyoncu varmı? yok. öyleyse yüzümüzü windows telefonlara çevirelim..hemde wind.10 ile geliyorlar galaxy.lerin sonu gelmez..notelerin sonu gelmez.note 3 ila 4 arasnda ne fark var..küçük farklar ver 2500 lira bir tekerleme BİR KAZ ALDIM PAZARDAN BAKILMIYOR NAZARDAN KOYDUK KARA KAZANA KAYNATIRIM KAYNATIRIM KAYNAMAZ

Samsung kadar model çıkartan ne gördüm ne de duydum

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost