Sıra geldi 5G'ye...

Kablosuz veri iletiminde yeni bir devrim için ilk adımlar atılamaya başlandı bile...

Sıra geldi 5G'ye...

New York Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje, 80GHz'lik sinyalleri kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor ve şu ana dek 2 milyon dolarlık bir fon toplamayı başarmış bulunuyor.

Toplanan para, 80GHz frekansındaki sinyalleri yeteri kadar geniş bir alanda çalışabilir hale getirmekte kullanılacak ve "5G"ye de ev sahipliği yapan teknoloji olabilecek. Projenin topladığı kaynağın 800.000 dolarlık bölümü ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan, geri kalan bölümü ise New York eyaleti ve bazı ticari şirketlerden geliyor.

80GHz'lik bant, iyi sayılabilecek frekans seviyelerinin oldukça üstünde bulunuyor. "İyi" sayılan bu frekanslar, 1GHz'nin çok altında bulunuyor ve radyo, televizyon yayınları için kullanılıyor. Daha yukarıdaki frekanslarda çalışmak ise yeni yetenekler ve araştırmalar gerektiriyor. Sinyallerin "çok yüksek frekans" bantlarında nasıl çalıştığına dair bilgi ise çok az kişi tarafından biliniyor.

Teknolojinin gelişimiyle beraber bir zamanlar işe yaramayacağı düşünülen daha yüksek frekanslar kullanılabilir hale geliyor. Örneğin bir zamanlar kullanıma açılan 2.4GHz bandının değersiz olduğu düşünülüyordu, ancak bugün Wi-Fi için en çok kullanılan bant haline geldi.

İndirmek için tıklayın

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

2030 - Sınırsız İnternet 2050 - Fiber İnternet 2075 - 4G 3013 - 5G 3400 - Ülke boyunca WiFi ağı 3942 - Maglev trenler 4505 - Füzyon Enerjisi 5972 - Geri Dönüşüm Tenkolojisi 6844 - İlk Yerli Yapımı İşlemci ... diye gider...

:D arkadaşlar 3g kullanıyorum millete diyorum 3g kullanın diye daha hızlı diye nolcak o yaw diyo millet 5g için çalışmalar yapıyo:D

2.4 ghz en iyisi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir