Siz ne yaparsanız yapın, güvenli PC yoktur!

Siz ne yaparsanız yapın, bilgisayarınız asla güvende olmayacak: Kanıtı bu haberde gizli...

Bilgisayarınız sandığınız kadar güvenli mi?
Uzamanlara bakılırsa, 'güvenli bilgisayar' bir ütopya!

Güvenlik yazılımınızı düzenli olarak güncelliyorsunuz, Windows'un güvenlik yamalarını sektirmeden kuruyor ve kaynağına güvenmediğiniz e-postaları açmıyorsunuz. Peki, sisteminizi güvenli kılmak için bunlar yeterli mi? MIT uzmanlarına göre cevap: Hayır!

Massachusetts Institute of Technology'den uzmanlara göre bilgisayarınızda; güç dalgalanmalarından tutun, insan kulağının algılayamadığı seslere kadar; kişisel bilgilerinizi ele verebilecek pek çok açık bulunuyor.

Artificial Intelligence (Yapay Zeka) Laboratuvarı, Kriptografi ve Bilgi Güvenliği Grubu (CIS), bu tür 'egzotik' güvenlik açıklarını araştıran bir oluşum. CIS, aynı zamanda MIT (Massachusetts Teknoloji Ensititüsü) uzmanlarıyla da iş birliği içerisinde çalışıyor.

İşte şaşırtan güvenlik gerçekleri...

Uzamanlara bakılırsa, 'güvenli bilgisayar' bir ütopya!

Bilgisayarlarımızda kullandığımız işletim sistemlerinin, normal şartlar altında; 'farklı yazılımların, birbirlerinin işlediği verilere erişimini' engelleyeceği varsayılıyor. Ancak aynı anda çalışan iki yazılım, zaman zaman aynı ön belleği kullanabiliyorlar. Eran Tromer ve arkadaşları; programların, ön belleğin belirli alanlarına erişim sürelerini ölçerek, aynı alanların kriptografik bir işlem tarafından ne sıklıkla kullanıldığını belirleyebildiklerini belirtiyor. Başlangıçta önemsiz bir veri gibi görünse de bu, aslında veri korumada kullanılan anahtarlama modelini saptamak için, efektif bir yol. Gerisi, çorap söküğü gibi geliyor...

Geçmiş çalışmalarını AES (Advanced Encryption Standard - Gelişmiş Şifreleme Standadı) üzerinde yürüten Tromer ve arkadaşlarının güncel araştırmaları, 'bulut sistemler' üzerine yoğunlaşmış durumda. Yaptıkları testlerde, hedef aldıkları sayısız sunucu bulutuna 'kulak misafiri olmayı' başardıklarını kaydeden Tromer ve arkadaşlarına göre; 'kusursuz güvenlik' şimdilik bir ideal olmaktan fazlası değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

zaten güvenli olmadığını biliyorum. Son 2 senedir antivirüs kurmuyorum. Zaten korumadığını biliyorum. Hem bilgisayarımıda kasmıyor. Hemde boşuna para harcamıyorum. Ayrıca kaçakta kurmuyorum. Ama önemli dosyalarımı iki farklı harddiske ve flash ta saklıyorum. Onları da başka bilgisayarlara takmamaya çalışıyorum.

internetin fişini çektim mi güvenli oluyor mu olmuyor mu görürsünüz. Bluetooth v.b şeyleri de kapattın mı artık bilgisayarına girilmesi için herhangi bir yol yoktur. Bu birincisiydi. İkincisine gelecek olursak, internet illaki olacaksa ayna sistemi diye bir şey vardır pek çok kişi özellikle normal kullanıcılar bu terimi bilmezler. Pek çok hacker(yada kendini öyle sanan kişiler) bile bu terimi bilmezler. Sizce nasıl yakalanmıyorlar hackerlar. Ayna sistemi sayesinde istediğiniz kadar izleyin. Labirent gibidir orası her tarafı aynalarla yani yansıma ve geri dönüşlerle çevrilidir. Evet %100 güvenli bilgisayar vardır. O sisteme girdiğinizi sanarsınız ancak girdiğiniz kim bilir hangi kurbanın zombi bilgisayarıdır. En iyi sistem güvenlik uzmanı aynı zamanda en iyi hackerdir. Eran bilgisayar mühendisidir, ancak bilgisayar programcılığı konusunda zayıftır. Bunu kendi yazılarından çok kolayca anlayabiliyoruz. Güvenlik uzmanı değil yani, o sebeple kusursuz güvenlik konusunda yetkilide değil bence. Saygılarımla...

doğadaki herşey kusurludur. hatta matematik bile. bir bütün hiç bir zaman tam olarak 3 e bölünemez. devreden vardır. matematik, fizik ve doğal olarak bilgisayar.... eğer bilgisayarınızın güvenliği %100 olması için doğada yaratma ve yok etme gibi üstünlükleriniz gerekir. bir programcı olarak (elektronun silisyumdaki enerjisinden, transistöre, transistörden flip-flopa, flip-floptan kontrol sistemine ve depolama birimlerine, ve en düşük dilden en yüsek dile kadar herşeyi gerektiği düzeyde bilen biri olarak) HİÇ BİR SİSTEMİN GÜVENLİĞİ OLAMAYACAĞININ KANITI DOĞADIR, MATEMATİKTİR.

ben burda tam bir kanıt göremiyorum.bence böyle birşey yok.sadece insanlara güvensizlik duygusu verilmek isteniyor olabilir.bence inanmayın.düşünsenize böyle birşey olsaydı isyan çıkardı çünkü kişisel bilgiler önemlidir.açıkçası ben pek İNANMADIM.

Yalniz burda yazilan bilgiler bilgisayarinizdan yayilan istem disi dalgalar sanirim. Monitorunuz ledlerden olusur ve bu ledler belli frekanslarda calisir dolayisiyla sizin duyamadiginiz sesler cikarirlar. Ayrica monitorunuzden yayilan dalgalari binanin onundeki bir van dan algilayip cozerek birebir monitor goruntunuzu elde edebilirler. Burda kasdedilen sey bu sanirim network guvenliginden fazlasi. Ayrica network guvenligindede mutlaka ve her zaman aciklar olabilir ama bu sonsuza dek farkedilmeyebilir.

her pc kullanan Windows kullanmıyor yüzlerce Linux dağıtımından birini kullanan için bu haber bir şey ifade etmez...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play