"Skylake sadece Windows 10'u destekleyecek"

Yeni bir PC alacaksınız ama Windows 10 kullanmayacaksınız... Öyleyse işiniz artık çok zor!

  • Zeynel A. Öztürk
"Skylake sadece Windows 10'u destekleyecek"

Microsoft, Windows 10'u yaymak için yeni bir yol daha bulmuş görünüyor: Firmanın blog'unda doğruladığı bilgiye göre Intel'in yeni nesil Skylake işlemcilerine sahip bir bilgisayar satın almanız halinde tam olarak desteklenecek tek işletim sistemi, Windows 10 olacak. Skylake ile Windows 7 ve 8.1 kullanlar, sorun çıkma ihtimalini kabullenmiş olacaklar.

Bu durumun nedeni, Windows 10'un en yeni nesil işlemcinin avantajlarından faydalanmak üzere geliştirilmiş olması. Firmanın Windows 7 ve 8.1'in kodlarını Skylake için güncellemekten kaçınmasının nedeni ise, muhtemelen bu işin çok zahmetli olması. Yine de Microsoft, Intel'in Skylake işlemcilerini ve eski Windows'ları destekleyen bilgisayarların kısa bir listesini yakında yayınlayacak. Bu listedeki cihazlar, Temmuz 2017'ye kadar Windows 10'a yükseltilmedikleri takdirde, bu tarihten sonra sadece "en kritik güvenlik güncelleştirmelerini" alacaklar.

Tüm bunlar, Windows 7 veya Windows 8.1'i kullanan Skylake bilgisayarlarının Temmuz 2017'den sonra güvenlik risklerine maruz kalabileceği anlamına geliyor. Bu durum muhtemelen bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyecek, ancak Windows 10'un ücretsiz bir güncelleme olduğunu düşünürsek sorunu çözmek çok zor olmayacak.

Skylake'ten önceki nesil işlemcileri kullanan Windows 7 ve Windows 8.1'li PC'ler, "tüm güvenlik, güvenilirlik ve uyumluluk" güncelleştirmelerini Ocak 2020'ye kadar alacaklar. Bu tarih, Windows 8.1'de Ocak 2023'e kadar uzatılmış olacak.

Özetlemek gerekirse Microsoft'un bu duyurusu, yalnızca en yeni Intel işlemcilerde eski Windows sürümlerini kullananları ilgilendiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

10 Haberden 5i Microsoft a ait 1 milyar W10 sınırını aşmak için her şeyi yapıyorlar

AMD'ye gün doğdu o zaman. En azından yeni bilgisayar alacaklar için.

@19 Ocak 2016 01:35 aynı sİstem amd içinde geçerlidir. başka yerde okumuştum.

Windows kendi kuyusunu kazmaya başladı. düşmana hiç ihtiyacı yok :)

Vahşi kapitalizm gerçek yüzünü gösteriyor bir kez daha. Artık şu şirketi savunmayın arkadaş, ha çok paranız vardır tamam yoksa bunları savunmak cidden mantıksız. Linux ve Unix tabanlı ücretsiz işletim sistemleri mevcut bundan daha büyük nimet var mı hiç?

Adam yeni pc alıyor ama gidip içine xp kuruyor siz hala win7 win8 den bahsediyorsunuz :D

Intel kendini bitiredursun Amd belki hakkettiği saygınlığı geri kazanır.

Linux Mint 17,3 rosa x64'de ne tepkisi var?

Ivy bridge yetiyor arkadaş. Biraz daha zaman geçsin, işlemcilere yeni mesajlaşma kodları gelsin, kullandığımız yazılımlar ve pluginler bu komutları desteklesin, ddr4 ram'ler ucuzlasın işte o zaman ses, video ve grafikçi arkadaşlar sistemini yenileyebilir.

Microsoft ayni hamleyi Amd nin zen mimarili yeni islemcileri icinde yaparsa hic sasirmam....

Linux kullanıcıları için sorun yok (:

230 liralık webcamın sesini tanıyıp görüntü özelliğini tanımayan windows 10 mu, kalsın :)

ms zorla 4. millenium faciasını zorla satmaya çalışıyor... Steam OS varken W10 kullanmam...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost