Snapdragon 820 resmi olarak tanıtıldı!

Qualcomm'un sorunları çözen yeni üst seviye işlemcisi, CHIP'in yerinde izlediği etkinlikte tanıtıldı

Snapdragon 820 resmi olarak tanıtıldı!

Qualcomm, Snapdragon 820 ile ısınma sorunundan, pil ömrüne, görsel ve işitsel kaliteden, daha sezgisel bir deneyime kadar bir kullanıcının beklediği tüm sorunların çözümünü sunuyor.

New York'da gerçekleşen ve Türkiye'den sadece CHIP'in yerinde izlediği katıldığı Qualcomm Snapdragon 820 lansmanı, Qualcomm Başkanı Derek Aberlee'nin sunumu ile başladı. Qualcomm'un mobil deneimi daha da iyileştirmek için çalıştığı 30 yılın ardından bugün 2015 itibari ile yılda 932 milyondan fazla MSM çip sattıklarını söyleyen Aberlee, 2015-2019 yılları arasında akıllı telefon satışlarının 8.5 milyarı aşacağını tahmin ettikleri bunun da geçmiş dönemlere kıyasla %53 oranında bir artış anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Yeni işlemcinin özelliklerine bakacak olursak Qualcomm, mobil deneyimi her nesneye getirme yol haritasında Snapdragon 820 mobil işlemci ile de emin adımlarla ilerleyecek gibi duruyor. Kryo 64 bit CPU, Adreno 530 grafik işlem birimi, Hexagon 680 DSP çip ve X12 Cat 10 LTE modem ile teknik olarak güçlü özellikler sunan ve çok az güç harcayan ilk 14nm FinFET LPP mimariye sahip olma özelliği ile de dikkat çeken Snapdragon 820, çıtayı bir üst seviyeye taşıyor.  Ancak günümüzde mobil cihaz kullanıcılarının daha fazla hız, daha çok depolama alanı, daha büyük ekran ve daha çok hafıza'dan fazlasını aradığını söyleyen Qualcomm, yeni işlemcisiyle aslında kullanıcılar için kusursuz bir VR deneyimi ve IOT cihazlar için de standartları belirlemeye çalışıyor.

Sunumun ikinci bölümünde sahneye gelen Qualcomm Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Tim McDonough, mobil cihazlarda görsel, işitsel ve sezgisel etkileşimin içinde olduğu tüm deneyimlerin bir arada olması gerektiğini söylerken muhteşem bir sanal gerçeklik deneyimi sunulabilmesi için 2K değil 4K çok net bir ekran çözünürlüğünün, çevresel, 3D çok temiz bir ses ile ve tümünün de kesintisiz, akıllı, tepkisel ve kişisel bir etkileşim deneyimi ile sunulması gerektiğini sözlerine ekledi. Bağlanabilirliğin bir mobil cihazın olmazsa olmazı olduğunu söyleyen McDonough, bunun için Snapdragon 820'nin 600Mbit downlink ve 150Mbit uplink sunan ve LTE-U destekleyen gelişmiş 4G LTE, 11ac MU-MIMO, 11ad kablosuz bağlantı ve bantlar arasında kusursuz geçiş sağlayan gelişmiş kablosuz ağ ile LTE+Wi-Fi ve düşük tüketen kablosuz hotspot özelliği sunan gelişmiş bit LTE/Wi-Fi yakınsama ile tüm ihtiyaçları karşıladığını da söyledi.

Snapdragon Audio ve fazlası

McDonough, sunumunda sadece donanım üzerinde geliştirmeler sunmadıklarını yazılım tarafında da bunu destekler yeni teknolojileri de tanıttı. Çok kanallı 3B çevresel ses ile deneyimi bir üst seviyeye taşıyan Snapdragon Audio, sahneleri tanıyıp ona göre en ideal çekim ayarlarını sağlayan, bir DSLR kalitesini aratmayan fotoğraflar ortaya koyan ve düşük ışık performansı ile de daha önce olmadığı kadar başarılı olan Qualcomm Zeroth Scene Detect ve çoklu kişi takip edebilen zeki kamera özelliği, doku, ışık ve gölgelendirme ile yine daha önce olmadığı kadar gerçekçi gerçek zamanlı 3B görüntüler sunan gelişmiş grafikler bunun en başarılı örnekleriydi.

Performans konusunda ise bir önceki nesile göre Kryo işlemci 2 katı performans sunarken yine 2 kat daha az enerji harcaması ile Adreno 530 işlemci ise %40 performans artışına karşılık yine %40 az enerji harcaması ile Hexagon 680 DSP işlemci 3 katı performan artışına rağmen tam 10 katı daha az enerji tüketimi ile x12 LTE modem ise %33 performans artışına karşın %15 enerji tasarrufu ile dikkatleri üzerine topladı. Toplamda bakıldığında ise Snapdragon 820 işlemci Snapdragon 810 ile kıyaslandığında %30 daha az enerji tüketiyor. Hepinizin merak ettiğine emin olduğum sorunun cevabına gelirsek sunumun ikinci bölümünde McDonough'un da özellikle vurguladığı üzere yeni nesil Snapdragon 820 az güç tüketimi ve mimari yapısının da yardımıyla artık ısınmıyor. Sunum sonrası demo alanlarında bunun gerçek olduğunu da gördük.

Demo alanlarında yaşadığımız deneyimlerin tümünü videomuzda ayrıca izleyebilecekseniz. Ancak özetlemek gerekirse Qualcomm'un bundan sonraki yol haritasında hayatımızın hemen her parçasında yer almayı hedeflediğini gördük. Mobil cihazlarımızı daha çok sevmemizi sağlayacak yeni işlemciyi yakın zamanda sadece akıllı telefon ve tabletlerde değil otomobillerden evlerimize giysilerimizden eğlence araçlarına kadar hemen her yerde görmeye başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Oldukça doyurucu bir yazı olmuş, mobil işlemci mimarisini merak eden benim gibileri için zevkle okunduğunu söylemeliyim, teşekkürler Chip.

samsung isınma sorununu haledecekti 820 lerde ne oldu.

HTC One M7 ile yoluma devam.. Snapdragon 600 hala yeterli bir işlemci yapamadığım şey yok..

Sorunlarını çözmüşler ama geç kalmış olabilirler. Çünkü mesela samsung kendi işlemcilerini kullanıyor.

Snapdragon dediği özelliklerle gelirse Exynos ile kapışacak duruma gelir.

Bir cihazı cihaz yapan donanım değildir sistemdir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play