Son yumruğu hangisi vurdu?

Apple ve Samsung arasında yılan hikayesine dönen patent savaşında bir raunt daha bitti. Kazanan...

Son yumruğu hangisi vurdu?

Samsung bir kez daha Apple'a ait patentli teknolojiyi kullandığı için ceza aldı: İki teknoloji devi arasındaki patent savaşlarının son çarpışması Japonya'da gerçekleşti.

Japonya'da mahkeme, Samsung'un ilk Android cihazlarında bulunan arabirim özelliğinin Apple'ın iOS cihazlarında kullanılan patentli bir teknolojiye dayandığına hükmetti. Söz konusu özellik, kullanıcı ekranın sonuna geldiğinde görüntünün hafifçe esneyip sonra tekrar yerine oturmasını sağlayan, hepimizin tanıdığı arabirim özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, göze hoş gelen bir esneme etkisi sayesinde sayfanın, emailin, fotoğraf albümünün, mesaj akışının sonuna geldiklerini anlayabiliyorlar.

Söz konusu özelliği tarif eden patent daha önce de Apple'ın işine yaramıştı: Patent, geçtiğimiz yıl Kaliforniya'da görülen ve Samsung'un tam 1,1 milyar dolar ceza ödemeye mahkum edildiği mahkeme dosyasında da yer almıştı. Patent daha önce de bazı tartışmalara konu olmuştu. Bu yılın ilk aylarında ABD patent ofisi patentin geçersiz olduğuna hükmetmiş ancak kararını daha sonra değiştirmişti.

Okuyucu Yorumları