Sony, şimdi de Kinect'e kafayı taktı!

Sony, Xbox One'ı "taşlamaya" devam ediyor. İşte Japon devinden gelen yeni açıklama...

  • Levent Öztürk
Sony, şimdi de Kinect'e kafayı taktı!

Microsoft, Xbox One ile birlikte yeni Kinect'in de heyecanını yaşıyor. Xbox One'ın piyasaya çıkmasına sadece bir hafta kalmış olmasına rağmen, her Xbox One ile birlikte bir Kinect'in gelecek olması kararı üzerineyse tartışmalar devam ediyor. Microsoft, Kinect 2.0 ve Xbox One konsolunun bir bütün olarak tasarlandığını ve ikisinin ayrılamayacağı iddiası ile kararını savunuyor. Sony ise, kendi konsolu olan PlayStation 4 için hareket ve ses komutu ile çalışabilen bir kameraya sahip ancak bu kamerayı ayrı bir aksesuar olarak satmayı tercih ediyor.

Microsoft, Kinect'in her Xbox One'da bulunuyor olmasının, yapımcıları hareket ve ses komutları ile çalışan oyunlar yapmaya teşvik edeceğini düşünüyor. Ancak, Sony Computer Entertainment of America başkanı ve CEO'su Jack Tretton eski usul "gamepad"lerin halen oyun tecrübesini yaşamak için "en iyi" olasılık olduğunu düşünüyor ve bunun bir süre daha bu şekilde kalacağı tahmininde bulunuyor.

Tretton, AllThingsD ile yaptığı bir yazılı görüşmede Microsoft'a ve Kinect platformuna taş atmaktan geri durmuyor ve "Hareket tabanlı oyunlar çok güzel ancak temel oyun türlerini (bu şekilde) oynamak çok zor. Eğer araba kullandığım bir oyun oynuyor isem, elimde direksiyonu tutmak daha iyi hissettiriyor ve eğer bir dövüş oyunu oynuyor isem, etrafta hareket edip havaya yumruk sallamak güzel bir düşünce ancak oldukça sınırlayıcı. Günün sonunda bir video karakteri yönetmenin en iyi yolu halen elinizde bulunan bir kontrol cihazı aracılığı ile oluyor." sözlerini kullanıyor.

Ayrıca Tretton, Oculus Rift tarafından üretilen gibi, sanal gerçeklik cihazlarının da limitleri olduğunu düşünüyor ve oyuncuya "kafasının kapalı olduğu ve kontrollü bir çevrede rahat bir tecrübe" sunmanın oldukça zor olacağını belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Adam haklı anca agnry birds oynanır

@17 Kas 2013 15:48 Cahil :DD

kinect kadar lüzumsuz bir alet neden vardır acaba hakikaten çok ilginç. microsoft yine saçmalamaya tam gaz devam ediyor....

@17 Kas 2013 16:07 Kinect teknolojisi mi lüzumsuz? Yakın gelecekte torunlarına söylersin artık gereksiz bu diye. GTFO

@17 Kas 2013 16:07 zaten xbox ta olan ps4 olmayan her şey sizin için saçma!

@17 Kas 2013 16:07 senin beyin yaşın kaç acaba...

ps4 e lafım yok güzel cihaz ama kamerası Kinect yanında webcam gibi kalıyor. Yönetme kısmına gelirsek Xbox oyun kolunu hiç eline almamış bu adam.

@17 Kas 2013 16:48 sen dualschok 4ü aldın mı?

Jack Tretton ayriyetten satmak için gamepadler en iyi alternatif diyordur

kinect çok sanal ve yapay araba sürerken elinde direksiyon varmış gibi yapmak garip ve sıkıcı onun yerine direksiyon ya da gamepad tercihim

@17 Kas 2013 17:30 sony fanları nasılda beğeniyor bu lafları. Nekadar geri kafalısınız besiz. Sanki tümoyunları Kinect ile oynamak zorundasın. İster kinect ile oyna ister kol ile. Kalınkafalılık yapmayın sony fanları.

Tas kafali sony tabi kinect in seviyesinde degil move controlu

Gereksiz bir aciklama olmus her insan oyundan farkli sekilde zevk alir

Yani demek istiyor ki xbox one gelecege yonelik daha yenilikci bir konsol.

@17 Kas 2013 19:16 720P oyunlar mı geleceğe yönelik 4K konuşulurken?

@17 Kas 2013 19:16 yalan yok güldürdün :)

@17 Kas 2013 19:16 iyi güldürdün :)

sony, Xbox one dan degilde kinect 2.0 dan kesinlikle korkuyor. çünkü kendi kullandığı teknoloji, kamera sistemi çok çok geride. kinect 2.0 ve ps4 kamerası karşılaştırılamayacak kadar farklı.

Züğürt tesellisi

X BOX türkiyede pek yok türkiyede x box u bilen hiç yok sayılır PS yi yuzde doksani bilir ama xbox u yuzde 1 yi bile bilmez merak den varsa gitsin sokakta 100 kişiye sor 1 kisi bilir en fazla milletimizin suçu değil ama Xbox türkiyeye hic ama hic önem vermiyor

X box madem o kadar güzel niye kimse xbox cafe açmıyor niye hiç xbox kiralayan insanlar yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost