SSD'ler gerçekten hızlı mı?

Üç popüler SSD ve 1 popüler HDD'yi kapıştırdık; SSD'lerin ne kadar hızlı olduğunu test ettik!

Detaylı test sonuçlarını galerimizde bulabilirsiniz.

SSD mi, HDD mi? Bu sorunun cevabını belirleyen pek çok etken var ama en önemlileri hız, fiyat ve kapasite. Fiyat ve kapasite konusunda karar vermek kolay, ancak iş hıza gelince benchmark testleri ile pratik arasında biraz fark var. Bu nedenle çok küçük farkları bile ölçen bu testler, yeni sabit diskinizi alıp eve getirdiğinizde sizin için pek anlam ifade etmeyebilir.

Bu nedenle biz de üç SSD ve bir HDD'yi ele aldık ve günlük kullanımdaki performanslarına baktık: Bilgisayar ne kadar hızlı açılıyor? Firefox'un başlaması ne kadar sürüyor? 1GB'lık bir dosyayı kopyalamak ne kadar sürüyor? Ve World of Warcraft ne kadar hızlı başlıyor?

İşe hangi diskleri test ettiğimizi anlatarak başlayacağız ve hangi kriterleri kullandığımızı açıklayacağız. Daha sonra da bir özet sunup kendi önerilerimizi dile getireceğiz.

Farklı fiyat aralıklarından üç SSD ve bir HDD

Testimizin bir anlam ifade etmesi için sık rastlanan bir konfigürasyonu tercih ettik. 4 çekirdekli, 3,3 GHz Intel Core i5-2500K işlemci ve Intels Z68-Chipset kullanan Intel DZ68BC ana kart; 4 GByte DDR3 RAM ve Radeon HD 6450 grafik kartı.

Yazılım
Kimsenin bilgisayarında sadece Windows kurulu olmadığı için Windows 7 Home Premium (64 Bit) üzerine Avast Free Antivirus, Libre Office, ICQ'nun son versiyonu, iTunes, CD Burner XP, Firefox ve Adobe Reader kurduk. Bunun yanında bütün sürücüleri en son sürümlerle güncelledik ve bütün Windows güncellemelerini yükledik. SSD'yi tam olarak kullanabilmek için de BIOS ayarlarında SATA portlarını AHCI moduna getirdik.

Pahalı: Plextor M3 Pro PX-256M3P
En iyi SSD'lerden biri olan bu SSD, aynı zamanda incelememizdeki en pahalı örnek. 256 GByte kapasiteli disk, en yeni Marvell kontrolcüsüne sahip.

Daha ucuz: Corsair Performance Pro SSD 256GB
Plextor'dan yaklaşık yüzde 15 daha ucuz olan bu disk, benzer özelliklere sahip. Benchmark testlerine bakılırsa fark çok daha az ama incelememizde aradaki fiyat farkına değecek bir performans değişikliği olup olmadığına baktık.

En ucuz: Kingston SSDNow V+ 200
120 GB kapasiteye sahip bu disk, benchmark testlerinde diğerlerinin gerisinde kaldı. Ancak gündelik kullanımda da bu kadar fark olacak mı? Ve 120 GB normal kullanım için yeterli mi?

Karşılaştırma için: Samsung HD502HJ
SSD'nin normal sabit disklere göre farkını daha net görebilmek için normal bir HDD kullandık. Samsung HD502HJ 500 GB kapasiteye sahip ve pek çok PC'de rastlanan bir model.

 

Test sonuçları: Bariz bir hız farkı

Pahalı SSD'ler: Küçük bir fark

Gerçekçi bir test yapabilmek için işe Windows açılışından başladık. Daha sonra World of Warcraft, Photoshop, LibreOffice, Firefox ve Acrobat Reader'ı kullandık. Bunların yanında 7-Zip ile 1 GB'lık sıkıştırılmış bir dosyayı açtık ve kopyaladık.

Detaylı test sonuçlarını galerimizde bulabilirsiniz.

Plextor ve Corsair arasındaki performans farkı pratikte ancak saliselerle ölçülebilecek kadar az. Yine de Plextor SSD bir parça daha hızlı. Ama her iki SSD'nin de Marvell kontrolcüsü ve 512 MB'lık son derece hızlı bir cache kullandığı düşünülürse bu sonuç o kadar da şaşırtıcı değil.

En büyük performans farkı dosya erişiminde ortaya çıkıyor, bu da ancak pek çok küçük dosyaya arka arkaya erişmek gerektiğinde görünür hale geliyor. Örneğin birkaç KB boyunda binlerce dosyayı bir SSD'den diğerine kopyalamanız gerektiğinde aradaki performans farkı önemli olabilir ancak gündelik kullanımda böyle bir işleme pek ihtiyaç olmadığı için bu testi dahil etmedik.

Kingston-SSD: Çok daha yavaş

Kingston, pahalı modellere göre çok daha yavaş kaldı. Bunun en önemli nedeni de daha zayıf kontrolcüsü ve cache'ye sahip olmaması.

Windows açılışında bu SSD ortalama 5 saniye daha yavaş. Diğer testlerde de gördüğümüz hız farkı yüzde 5-10 arası. Yine de sonuçlar oldukça iyi. Hem Windows açılışında, hem de Photoshop, Office ve oyun kurulumlarında bu ucuz SSD bile çok iyi performans sergiledi.

HDD: Yerlerde sürünüyor

Eski teknoloji bütün benchmark testlerinde oldukça geride kaldı. Windows açılışı için gereken süre SSD'lerin neredeyse iki katı. Özellikle login ekranı ile sistemin kullanıma hazır hale gelmesi arasında yaklaşık 15 saniye geçiyor. SSD'lerde bu süre birkaç saniyeden ibaret.

 

Sonuç

SSD'lerin daha avantajlı olduğu çok açık, özellikle de eğer sisteminizi sık sık yeniden başlatmanız gerekiyorsa. SSD'nin bir başka avantajı da mekanik parçaları olmadığı için yatay ya da dikey kullanılabilmesi.  Yani eğer isterseniz diskinizi bir harici yuvaya yerleştirip taşıyabilirsiniz.

Bütçeniz kısıtlı olsa bile 120 GB'lik ucuz bir SSD kullanarak çok iyi bir performans elde edebilirsiniz.  Daha fazla kapasiteye ihtiyacınız varsa büyük bir HDD'yi ikinci disk olarak kullanabilirsiniz. SSD'ye işletim sistemini, sık kullandığınız program ve oyunları kurabilir; film, resim ve müzik dosyalarınızı da HDD'de saklayabilir ve böylelikle sisteminizin hızını arttırabilirsiniz.

Test sonuçlarını tüm detaylarıyla incelemek isterseniz, galerimize buyurun...

 

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Valla ben 128 gb ssd aldım.Hdd den yavaş çalıştığı için çıkardım.Verdiğim onca para boşa gitti.Evde öylece yatıyor.Okuma ve yazma hızları 500 ün üzerinde olmasına rağmen.Hem yavaş hemde kararsızlık yapıyor.En az 10 kat hızlı yazıyor üzerinde (hddlere göre) ama pratikte durum farklı..(laptoplar için olandan var bende masaüstünü bilmiyorum bu arada.)

@15 Haziran 2012 13:32 bilgisayarın sata 3 desteklemiyordur

ilk adımları 1826 da atılan şu CD leri güncelleseler ii olur. alıntı 1826'da John Logie Baird gramafonla aynı ilkeyi kullanarak 25 cm. çapındaki balmumu bir diskin üzerine görüntü kaydedebilen bir aygıtın patentini aldı.

--- Valla ben 128 gb ssd aldım.Hdd den yavaş çalıştığı için çıkardım.Verdiğim onca para boşa gitti.Evde öylece yatıyor.Okuma ve yazma hızları 500 ün üzerinde olmasına rağmen.Hem yavaş hemde kararsızlık yapıyor.En az 10 kat hızlı yazıyor üzerinde (hddlere göre) ama pratikte durum farklı..(laptoplar için olandan var bende masaüstünü bilmiyorum bu arada.) boşa paran gitmez istediğin an satabileceğin adam bulursun

@15 Haz 2012 16:28 Yazı sdd nin performansı üzerine, ben kullanıcı olarak üzerlerinde yazan hıza ulaşamadığımı söylüyorum sen beğenmediysen satarsın diyosun.Ürünün evde yatması benim sorunum.Satıp satmamakta benim tasarrufum. Konuyla alakası yok.Demek istediğimi anlamadığın için tekrar yazıyorum.Ürün hddlerle kıyaslanamayacak kadar yavaş, üzerinde yüklü uygulamaları açamıyo bile...Sende benim gibi okuduğuna inanır sdd ile laptobunun hızlanacağını yeni laptop masrafından kurtulacağını sanıyosan yanılırsın.Boşa para verirsin.Ürün vtan bilgisayardan alınma ocz marka 550 okuma 500 yazma hızına sahip.Dandik kinsgtın değil yani..Benim laptobumun anakartı 250 okuma 250 yazma hızına destek veriyor..Bu hızın da hddlerin çok çok üzerinde olduğunu unutmadan söyliyim.

Arkadaşlar kullananlar bilgisayarın açılışı dışında pek fark yok diyorlar. bende ssd düşünüyorum ama normal kullanımda farkedermi emin değilim. kullanan arkadaşlar açıklayabilir mi? ben alırsa 128gb lik alacam diğerleri pahalı oluyor

Tabii ki HDD, çünkü SSD geçen gün üst cebimden yere düştü tam 2 saat aradım, en sonunda paspas yaparak bulabildim. Ha ha ha :))

Bozulmaz diyorlardı ya. Gocen team 60 gb almıstım. 2 gün yandı. şimdi geri gitti

Bozulmaz diyorlardı ya. Gecen hafta team 60 gb almıstım. taktıktan 2 gün sonra yandı. şimdi servise geri gitti.

Arkadaşlar kullananlar bilgisayarın açılışı dışında pek fark yok diyorlar. bende ssd düşünüyorum ama normal kullanımda farkedermi emin değilim. kullanan arkadaşlar açıklayabilir mi? ben alırsa 128gb lik alacam diğerleri pahalı oluyor ---------------------- eğer anakartın sata 3 desteği varsa al. herhangi bir programı açtığında ve kopyalamada da bariz şekilde fark hissediliyor birde film ve resim önizlemeleri hızlı şekilde yükleniyor, deepfreze sorunları ise 7.0 dan sonra çözüldü önceki versiyonlarda sorunlar çıkabiliyor. bende açılış süresi bios ekranı bitiminden masaüstüne kadar 7 saniye sürüyor daha az süren sistemlerde vardır. paran azsa 32 gb al birkaç yıl sonra bakkala düşer ve 32 gb aldığın fiyata 1 terabyte alırsın.

Yanlı bir test. testte ssd lerin yaşadığı sıkıntılardan, zamanla azalan performans problemlerinden bahsedilmemiş. SSD leri övmek yetmiyor, gerçekleri oldugu gibi aktarıp tüketiciyi dogru yönlendirmelisiniz.

Tamam alır almaz bozulup garantiye gitmesi bir talihsizlik olmuş, böyle şeyler HDD'de de olabilir ama benim çekindiğim konu kısa sürede bozulup çöpe gitmesi... Dayanıklı mıdır bunlar yoksa elektrik kesintisi ya da başka hatalarla çok çabuk bozulur mu acaba? Örneğin benim 9 yaşında Seagate marka bir sabit dsikim var hala taş gibi sağlam, gerçek bir efsane o... SSD disklerde de hiç olmazsa en azından 3-5 yıl olsun bozulmadan kullanabilir miyiz?

Çok pahalı ve kapasiteleri küçük inşallah ucuzlasında herkez faydalansın.

Eğer söylendiği gibi çok ısınıyor ise o zaman bozuk sektörler oluşması olasılığı da çok yüksek olmuyor mu acaba? Kestane kebap, acele cevap lütfen.

Blackbox ile sıcaklığa baktım HDD 32 derece SSD 128 derece görüküyor niye fark bukadar fazla bilen var mı ve bu değerler normal mi sizce mümkünse benimki de kestane olsun

bır kere ssd hıcbır zaman 128 derece olmaz ve dagılır gıder bence arkadasım sen yanlıs bakıyorsun o sıcaklık durumuna kasayı ac ıletken bır cıhaz ıle gercek ısı olc onu yaz elınınız deydıremedıgınız her turlu sıcaklık anormaldır elınızı bıraz yakan sıcaklık calısan ekran kartı veya cpu veya ana maın board un bazı yerlerı ve hdd bunlar bu sıcak zamanlarda normaldır calısma derecesı 35 - 80 derece her zaman normaldır eger sız bılgısayar kasanızın uhunetını sogutucularla azaltırsanız sorun kalmaz sdd hdd lerden daha ıyıdır onun uzun omurlu olması tamamıyla sıze aıttır cunku ssd dısk e sadece ısletım sıstemını kurun dıger dısklerı ıse yanı hdd lerı oyun ıcın kullanın eger bunu yapmazsanız tabıkıde ssd ler ıcın zor bır surec baslar bunun dısında her zaman 128 gb ve uzerı ssd alın daha hızlı okuma ve yazma durumları var ve de ınanın ıkıncı bır dısk kullanmanın avantajını goreceksınız ssd ler ısletım sıstemı ve az depolama alanı olarak guzel ana cok depolama alanı ve oyun ıcın bıraz paraya kıyıp daha ust segment ssd ler alıcaksınız bunların baslangıc fıyatı 650 - 2000 tl ye kadar gıdıyor o yuzden 60 gb lık yada 100 vs . bu tıp ssd ler hıcbır ısınıze yaramaz bunlar genelde offıce ortamı bılgısayarları ıcın daha ıyı olup kısa kullanımlar ıcın ıdeal dır. bırde slc olan ssd alın mlc ler yanı daha cok kapasıte olarak ıyı hız olarak slc tıplı ssd ler daha ıyıdır. hepınıze saygılar

@19 Haz 2012 15:46 Bilgilendirme için teşekkürler, ne yazık ki geçen ay HDD almış bulunmuştum ama 6 ay sonrası ya da önümüzdeki yıla SSD'ye geçmeyi planlamama aldım o zaman.

kestaneciler eliniz yanmasın cevap geliyor. Tam tersi yani ısınma oranı sıfıra yakındır buyüzden üzerinde sensör bile barındırmaz buyüzden ölçülemeyen sıcaklık bilgisayarda otomatik olarak 128 C olarak görünür.

128 derece görünmesi tedbir amaçlıdır, ulen bak şuna bozuk mu ölçemiyom maxmimum derecede olabilir, sonra ağlama analamında.

ssd hdd değilde sadece ssd karşılaştırması yapacakmısınız ona göre alalım bi ssd i

arkadaşlar, en düşük ssd bile HDD kralındna daha hızlıdır, ahcı modda kurmanız gerekli windows 7 yi yada ahcı moda açılması gerekiyor..

Nedir yani günlük kullanım için yüzlerce lira verip pahalı bir ssd almayalım mı? Sonuca gelmemişsiniz de...

3kuruş verip dandik sata hdd alırsanız öyle olut tabi.. 3gb/s yazıp okuyan hdd ler.. incelemek gerek. 200tl daha vazla veririm western in hdd' lerinden alırım

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir