Star Wars sahnesi gibi görünse de, bu kare tamamen gerçek

Dünya yörüngesindeki bir uydu ömrü sona erince kontrolsüzce dünyaya doğru alçalmaya başladı. Gökyüzünü inceleyen meraklı amatör astronomlar ise onu Star Wars'taki ünlü TIE Fighter uzay gemilerine benzetti.

Star Wars sahnesi gibi görünse de, bu kare tamamen gerçek

Avrupa Uzay Ajansı uzayda bir TIE yıldız savaşçısına benzeyen görüntüleri yayınladığında, pek çok Star Wars hayranı muhtemelen rüya gördüklerini düşündü. Ama ne yazık ki yayınlanan Star Wars filminden bir kare değil, onlarca yaşındaki bir Dünya gözlem uydusunun "eve dönüş" görüntüleriydi.

İkinci Avrupa Uzaktan Algılama uydusu ya da ERS-2 olarak bilinen uydunun atmosfere geri girişinin son görüntüleri uzay teknolojisi şirketi HEO tarafından diğer uydulardaki kameralar kullanılarak çekildi. ESA Şubat ayı başından bu yana ERS-2'nin gezegenimize geri dönüşü için hazırlık yapıyordu. Ajans ERS-2'yi 2011 yılında hizmet dışı bırakmış ve ardından diğer uydularla çarpışmasını önlemek için ERS-2'nin irtifasını düşürmeyi ve kalan yakıtını tüketmeyi gerektiren ve yıllar sürecek olan yörüngeden çıkarma işlemine başlamıştı.

2 ton ağırlığındaki uydu, Çarşamba günü 50 mil (80 kilometre) yüksekliğe ulaştığında Dünya atmosferine kontrolsüz bir şekilde yeniden giriş yaptı ve atmosferik sürüklenme nedeniyle parçalara ayrılmaya başladı. ESA, ERS-2'nin Alaska ve Hawaii arasındaki Kuzey Pasifik Okyanusu'na düştüğünü ve herhangi bir maddi hasar meydana gelmediğini bildirdi.