Steam'den Ubuntu Linux Kullananlara Kötü Haber

Ubuntu'da Steam üzerinden oyun oynayanlar, işletim sistemine gelecek güncelleme sonrasında büyük bir şok yaşayabilir!

Steam, Ubuntu Linux Desteğini Sonlandıracak

Linux'ta oyun oynamayı seviyorsanız ve bunun için Ubuntu'yu tercih ediyorsanız, başka bir dağıtıma geçmek isteyebilirsiniz. Valve, Steam'in Ubuntu 19.10 sürümüyle birlikte Ubuntu'ya verdiği resmi desteği sonlandıracak.

Bu gelişme oyunları belki hemen etkilemeyecek, ancak Steam'in veya daha önce çalışan her oyunun Ubuntu'da yine çalışacağının garantisi bulunmuyor. 32-bit x86 bileşenler Ubuntu'dan kaldırılacağından değişiklik, diğer platformları da etkileyebilir. Örneğin Phoronix'e göre Ubuntu 19.10 altında 32-bit paketleri olmaksızın GOG oyunları da oynanmıyor.

Sorunlar zaman içerisinde giderilebilir ancak Ubuntu 19.10 için işlev geliştirme ağustosta dondurulacak. Dolayısıyla Ubuntu takımı planlarını değiştirmezse, Steam desteği ümidi gelecek sürümlere kalacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

steam yada diğer platformların değil ubuntu'nun sorunu bu hadi sadece 64bit kullanılsın diye 32bit kaldırırsın ama gidipte sanki tüm programlar artık 64bit altyapısı kullanıyormuş gibi bileşenleri(kodları) kaldırırsa olacağı bu

şimdi benim anlamadığım ben ubuntu kullanıcısıyım ve 64 bit gelecekte kullanabilicekmiyim yoksa sadece 32 bit mi bu durumdan etkilenicek ?

linux ve ubuntunun hazin sonu piyasan kalkacak malesef

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play