Steve Jobs öldü, Apple'da işler değişti!

Steve Jobs'un "kesinlikle olmaz" dedikleri, ölümünden sonra bir bir gerçek mi oluyor?

Steve Jobs öldü, Apple'da işler değişti!
Apple TV tasarımları, beş yıl önce köşeye atılmıştı

Apple TV ile ilgili haberler geçtiğimiz günlerden beri her yana dağılmış durumda. Yeni iPad ile eş zamanlı olarak tanıtılan televizyon hakkında, çok ilginç açıklamalar geldi...

Eski bir Apple yazılım mühendisinin yaptığı açıklamaya göre, Steve Jobs'un fikirlerinden yola çıkılarak yapılan Apple TV'nin kullanıcı arabirimi, bundan beş yıl önce Jobs, üretilen tasarımları beğenmediği için bir köşeye atıldı. Daha önce hokey taşına benzeyen set - top box modelinin geliştirilmesinde çalışan Michael Margolis'e göreyse Apple'ın yeni döneminde yaşayacağı en büyük eksiklik, Jobs'un obsesif mükemmeliyetçiliği olacak.

Büyük ilgi çeken tweet'lerde Margolis, Apple'da kötü tasarımlara "hayır" diyebilecek kimse kalmadığını belirtti. Daha önceleri Apple'da kıdemli yazılım mühendisi olarak görev yapmış bir kişinin attığı twitter mesajları da gözlerden kaçmadı; "İki yıl önce Apple TV 2.0'ı ben uygulamaya sokmuştum ve şu anda karşıma çıkan yeni ana sayfa ara birimini görünce ağlamak istiyorum." diyor ve devam ediyor; "Gerçekten durum çok komik; bundan beş yıl önce bu tarsımlar Steve Jobs tarafından beğenilmemiş ve bir köşeye atılmışlardı. Şimdi gelinen noktaya bakıyorum da gerçekten Apple'da kötü tasarımlara "hayır" diyecek kimseyi göremiyorum."

Peki haklı çıkan kim olacak? Haberimizin ikinci sayfasında...

Apple'da haklı çıkan kim olacak?

Apple'ın kurucu ortaklarından ve CEO'su olan Jobs'un ölümünün ardından görevi devralan Tim Cook, bu marka için elinden geleni yapıyor. Yapılan son hesaplamalara göre iPhone ve iPad satışları rekor seviyeye ulaştı ve Apple, 600 dolara ulaşan hisseleriyle dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu.

Şimdi merak edilen asıl soruysa şu: Apple'da beğenmediği tasarımları tam anlamıyla "silen" Jobs'un beğenmedikleri, bugün piyasaya sürülmeye başlandı. Peki bu değişiklik Apple'a yarayacak mı; yoksa Jobs'un haklı olduğunu mu ispatlayacak?

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

iyide APPELE TV'nin arayüzü neredeyse eskisiyle aynı

Birkaç yıla kadar apple'nin çöküşünü görücez bence

apple kendi yaptığını beğenmez oldu...

kral öldü evlatları para göz çıktı apple parçalanıp yok olacak.
şu an çıkan ürünlerin başarısına bakmayın onlar jobs tarafından onaylanmış ve fikirlerini beyan ettiği ürünlerdir bundan sonra çıkacak yeni ipad 2 vb apple ürünlerine bakın siz.

steve jobs belirli bir mal üretip kaliteyi yülsek tutup fiyatı da yüksek tutuyordu. şimdi ise daha ucuza mal edilecek kaliteden ödün verecek ürünler piyasaya sunuluyor. markanın popüler olmasının farkında daha çok para kazanmaya yöneliyor. kısa dönemde çok büyük kazançlara yol açsa uzun dönemde Steve Jobs gibi düşünenler hep kazanır.

Steve jobs sayesinde buralara geldiniz, steve jobs sayesinde birçok ürüne az önem vermek yerine, az ürüne çok değer verdiniz. Steve jobs'u kovduğunuz zamanı hatırlayın. Onun hayır dediklerine evet dediğiniz zamanı hatırlayın. Steve jobs olmasa az daha batıyordunuz.

peki ya iphone 5 seneye illaki iphone 5 çıkaracaklar ve tasarımını yenilemezlerse çok çok kötü olut iphone 4s falan bunlar hep zaman kazanma

bence apple john Ive ı ceo yapmamakla büyük hata yaptı john Ive da ste jobs gibi deliydi apple a deli bir ceo lasım

Apple yanlış işler yapıyor. Neredeyse intihar ediyor diyeceğim...

her ne kadar aynı kişiliğe sahip olurlarsa olsunlar iki steve birbirlerinden bazı yönlerde ayrılıyor.mesela wozniak android taraftarı bir insan jobs ise android'in kopyalayıcı ve çalıntı özellikleriyle asla sevmeyen bi insandı ilerleyen zamanlarda buna benze çok örnek daha göreriz

apple fena riske giriyor ama cogu apple kullanicisi kisitlamalara karsi memnun iken bazilari bundan rahatsiz belkide bu sekilde denicekler apple severlerin nabzini :/

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir