"Steve Jobs ve Mark Zuckerberg yanıldı"

Steve Jobs'un Flash ile verdiği savaşın arkasında gizli bir amaç mı vardı? İşte sert açıklamalar!

  • Zeynel A. Öztürk
"Steve Jobs ve Mark Zuckerberg yanıldı"

Açık web'in giderek öldüğünden yakınan isimlerin arasına ColdFusion'ın kurucusu da eklendi.

ColdFusion dilinin kurucusu Jeremy Allaire, Facebook'un son zamanlarda iOS uygulamasında HTML5'i bırakarak Objective-C'ye geçmesini "utanç verici" olarak nitelendirdi. Allaire, gazetecilere gönderdiği e-postada Zuckerberg'in büyük bir yanılgı içinde olduğunu dile getirdi:

"Mark Zuckerberg büyük bir yanılgıya düştü. HTML5'i fırlatıp atması onun için oldukça utanç vericiydi, çünkü Facebook'un melez uygulaması fazlasıyla eski ve kötü yazılmış bir koda sahipti."

Steve Jobs, Flash hakkında açıkladığı görüşleri ile ona karşı bir savaş başlatmıştı. Jobs'a göre Flash hem yavaştı, hem güvensizdi, hem de "açık" değildi. Ancak Facebook'un iOS'da Jobs'un geleceğini çok parlak gördüğü HTML5'i bırakması, büyük bir çelişki oluşturuyor.

Allaire, Steve Jobs'un yaptığı açıklamalarda yanılgıya düştüğünü veya yanıltıcı olduğunu söylüyor. Allaire'e göre iOS'daki Flash'ı öldürmek, kullanıcıları yavaş ve sıkça kilitlenen bir yazılımdan kurtarmak üzere yapılmış hayırsever bir hareket veya onları daha açık HTML5 tabanlı uygulamalara yönlendirmeye yönelik bir davranış değildi. Allaire, Jobs'un konuşmasının sadece Apple'ın tescilli doğal uygulama geliştirme modelini korumaya yönelik olduğunu düşünüyor ve şöyle devam ediyor: "Apple, iOS'un doğal API'larını hızla geliştirmek üzere çalışmış olsa da, doğal uygulamalar içindeki HTML5 desteğini geliştirmek için zorlukla hareket ettiler."

Allaire, daha iyi bir çözümün kendi şirketinin üzerinde çalıştığı melez uygulamalar olduğunu düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Jobs neysede mark hata yapmış Jobs malın tekiydi bu tarz mallık yapması çok doğal...

Günaydın işin kötü tarafı bunların yüzünden Google da flash ı bıraktı yeni sürümlerde daha doğrusu adobe başlarım yapacağınız işe dedi HTML5 diye ucube bişeye zorladılar insanları ama tutmadı inşallah güncelleme tekrar gelir yavaş yavaş sorun yaşamaya başladı insanlar

Jobs haklı. HTML 5, Flash'i zamanla gömecek.

Kendi reklamını yapması biraz kötü ama şu da bir gerçek Steve düşük donanımlı oyuncaklarının flash'ı kaldıramayacağını adı gibi bildiğinden izin vermedi.

Flash da çökmeler oluyor güvenlik açıkları oluyor web de hiç kulanışlı değil ağır çünkü kaliteli görünüyor ama ağır ve google arama motorlarında çıkmıyor ve html kadar basit olamaz :) html öğrenmesi kolay ve zaten site açıcak olan biri ilaki html yi öğrenmek zorunda şart:)

Bence en doğru kararı vermiş i7 işlemci ve 8gb ram li laptop'ım sun flash yüzünde kıvranıyor..

facebook kullanıcı sayısına güvenerek bişeyler yapmaya çalışıyor ama saçmalıyor. html5 ve flash daha çok uzun süre devam eder hatta flash belki form değiştirerek daha hafif bir şekilde tekrar dönebilir

Büyük firmalar ellerinden geldiğince tekelleşme peşinde... Açık yazılımlar ise bizlerin lehine ve tek güvencemiz... Allaha şükürler olsun ki Steve Jobs gibilerin insafına kalmadık.

@21 Kas 2012 01:30 tanrıya şükür ki senin gibiler her zaman ikinci planda....

@21 Kas 2012 16:21 Arkadaşım tekelleşme her zaman kötüdür, 300 dolarlık bilgisayar ve yazılımları sana 3000 dolara çakma imkanı sağlar, sen tüketici değil misin yoksa? Üretici misin?

html5'i en çok destekleyen şirket kuşkusuz google. chrome ürünü olmasa son kullanıcıya html5'i sunmak yıllar alırdı. ancak şimdi bilgisayarların çoğunluğu html 5 destekliyor chrome sayesinde. mobil kısımda ise uygulamalar ister istemez native olmak zorunda. çünkü android cephesinde üreticiler cihazları düzenli güncellemiyor. güncellenmiyen tarayıcının html5 performansıda düşük oluyor. bu yüzden uygulamalr native olmalı böylece performans sorunu yaşanmayacaktır.

Sırf kamasutra ekitaplarını bahane gösterip iOS'a pdf reader sokmak istemeyen Apple'ın asıl amacının ibookstore'da ekitap satıp yolunu bulmak olduğu gibi, iOS' flashı sokmak istememesinin de altında elbette pek çok maddi çıkar barındırdığı kesin. Amacı belli.iOSlu cihazlarında görüntülenen içeriği sınırlandırmak. Yoksa androidli telefonlar flashı rahatlıkla kaldırabildikleri gibi, her geçen gün çok daha güçlü telefon donanımları çıkmakta. Çıkmaz ayın son perşembesi yaygınlaşacak olan html5i beklemek saçmalık. Appleın inadı yüzünden adobe flashı dokunmatik uyumlu yapmak yerine androidden de kaldırma kararı aldı. Beğenmiyorsanız bile destekleyin isteyen kullansın istemeyen kullanmasın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play