Tam ekranlı bir iPhone ne zaman gelecek? İlk ipuçları ortaya çıktı

Apple, Face ID ve kamerayı tamamen ekranın altına gizleyen bir iPhone modeli için çalışmaya başlamış olabilir. Ama bu iPhone'un çok yakında raflarda olmasını da beklemeyin.

Tam ekranlı bir iPhone ne zaman gelecek? İlk ipuçları ortaya çıktı

Apple’ın gelecekte gerçek bir tam ekranlı iPhone sunabileceği söyleniyor. Söylentilere göre, bu değişiklik 2027 yılında hem Face ID’nin hem de ön kameranın ekranın altına gizlenmesiyle gerçekleşebilir.

Koreli web sitesi The Elec tarafından hazırlanan bir haberde, LG Innotek’in bu panel altı kameranın geliştirilmesine başladığı ve uygulamanın “2026’dan sonra” gerçekleşeceği belirtiliyor. Haber kaynağının belirttiğine göre bu teknoloji, kamerayı çalışmadığı zamanlarda görünmez hale getirerek ekranın daha bütün gözükmesini sağlıyor.

LG, düşük ışığın ön kamera tarafından emilmesiyle ilgili sorunları önlemek amacıyla, mevcut panel altı kameraların karşılaştığı sınırlamaların üstesinden gelmek için Freeform Optic adı verilen özel bir teknoloji geliştiriyor. Modül, bu teknoloji sayesinde bir veya daha fazla yüzeyde “serbest eğri” şekli de dahil olmak üzere birden fazla mercek kullanarak geçişi kusursuz hale getirmeyi hedefliyor.

Yine de, panel altı kameranın geliştirilmesi biraz daha zaman alacak ve gerçek bir tam ekranlı iPhone’un 2026’dan önce ortaya çıkması beklenmiyor. İlginç bir şekilde Apple, başka şirketlerden de panel altı kamera örnekleri aldı ancak bunların performanslarını “yetersiz” olarak değerlendirdi.

Samsung’un Galaxy Z Fold serisinde kullandığı bir panel altı kamera teknolojisi örneği görülebiliyor ancak bu kameraların özellikleri çok düşük. Bu yüzden Koreli şirket, hemen her zaman kullanılmasını önerdiği ana kameranın avantajlarını vurguluyor.

Ayrıca, Apple’ın gerçek bir tam ekranlı iPhone sunmadan önce, ilk olarak Face ID teknolojisini ekranın altına gizlemesi gerekecek. Bu geçişin 2025 yılında iPhone 17 ile gerçekleşmesi bekleniyor. Bunu göz önünde bulundursak Apple, Dinamik Ada tarasımını iPhone 14 Pro’dan iPhone 16’ya kadar koruyarak, tüm serisinin tasarımını değiştirmek için bir yıl daha bekleyebilir.