Telefonuzun ekranı neden kırılır?

Cep telefonunuzun ekranı, onu düşürdüğünüzde nasıl ve neden kırılıyor? İşte cevabı...

  • Zeynel A. Öztürk
Telefonuzun ekranı neden kırılır?

Cep telefonunuzu betonun üzerine düşürüp dokunmatik ekranını çatlattığınızda ne olur? Her akıllı cep sahibinin telefonunu düşürdüğünde yaşayabileceği bu korkulu durumu Buzzfeed açıklıyor.

Cep üreticileri, telefonlarında çatlamaları, çizilmeleleri ve kırılmaları engellemeye yönelik farklı çalışmalar yapıyorlar. Telefonunuzun ekranının ne kadar dayanıklı olduğu ise çeşitli faktörlerin birleşimine göre değişiyor. Buzzfeed, ekranınızın nasıl sağlamlaştırıldığını şöyle açıklıyor: "Güç, yüzey sıkıştırması ve iç gerilim ile arasındaki ilişkiyi belirler. Bu, diğer faktörler arasında, camın çatlamadan önce ne kadar güce dayanabileceğini belirler. Cam sadece gerilme ile, çarpışma gücü yüzey sıkıştırmasını aştığında çatlar. Bir çizik, camı parçalamayacaktır, ancak küçük stresler iri parçalı kırılmalara yol açabilir."

Kısacası telefonunuzu hiçbir zaman yere atmayın ve özellikle köşeleri üzerine düşürmeyin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Evet tekefonu kesinlikle yere atmayin cami kirilir :) Bu tipki abuk subuk seyler yapip firmalardan tazminat taleb eden uyaniklara karsi firmalarin kullanici klavuzlarinda yazdiği isirmayin yemeyin gozunuze sokmayin tarzi uyarilara benzemiş.

ben s2 i dusurdum ama vallah cizik bile yok 2 merte yukseklitten direk betona... korkudan ertesi gun kilif aldim...

camı düşürdüğünüzde kırılacağını anlayamıyorsanız telefon kullanmayın daha iyi. büyüyün biraz ilk önce.

benim ki bayağı düştü yer de asfalt ta sekti merdivenden yuvarlandı ve en sonun da sert bir cismin köşesine çarptı ve ekran parçalandı gene ki yenileyebil dim

evet benim telefonumda 120 ile giderken arabanın üzerinde unuttuğum için battı çıktıdan uçmuştu sonuç bu: i9000 https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/474737_10150648174169811_97312783_o.jpg

allah aşkına bu başlık ve bu yazı ne alakası var ya bende yazının sonunda camın kırılmaması için önceden alınacak tedbirleri maddeler halinde sıralancak sandım ne bilim belki evdeki malzemelerle titanyum carbon falan kaplarız falan die düşündüm :) kim telefonunu bilerek düşürürki bide köşesine düşürmeyin dio :) olur düştüğü anda bakarız köşesine düşüyor ise yakalayıp aynı yükseklikten yan düşürürüz köşesine düşmesinden iyimiş :)

zaten telefonun ekranı ya yere düştüğünde yada cebimizde sıkıştığı için kırılıyor bunları anlatmaya gerek yok ama kırılmaması için bi çözüm sunsaydınız çok daha makbule geçerdi 2 gün önce bende IPhone4S imi 2 metrelik yerden düşürdüm ama bişey olmadı ve ayrıca kılıf felan da almadım almayacam cebimize girmez sonra :) mümkün olduğunca dikkat başka şeye gerek yok ;)

Tamam abi bir daha yere atmam. :-)

5800 Bi Düşür :D Felç Pert Oldu Cihaz :D

Nokia 701 telefonum 2 metreden sol üst köşesine düştü asfalt - beton karışımı bir zemine. Sadece sol üst köşesi kaportadan biraz içeri geçti. Plastik olan kısmında ise küçük ezikler oluştu. Ekran sapasağlam :) Ha bir de ahizesinin hoparlörü patlak gibi ses çıkartıyordu, düştükten sonra düzeldi :D

bende diyorum neden kırılıyor bu ekranlar.. ihya oldum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play