Terminator gerçek mi oluyor?

Bir bilgisayar, diğer bir bilgisayarı eğitebilir mi? Peki bunun sonu, insanlığı tehdit eder mi?

  • Levent Öztürk
Terminator gerçek mi oluyor?

Filmlerdeki robotların dünyayı ele geçirme senaryolarının nasıl başladığını bilirsiniz. Hep öğrenerek gelişmeyi başaran bir bilgisayar ile başlar her şey. Bu öncü bilgisayarı da diğerleri takip eder bir süre sonra insanlardan öğrenecek bir şeyleri kalmamış ve kendi kendilerine yeni teknolojiler geliştirmeye başlayan bilgisayarlar ve robotlar ortaya çıkar. Görünüşe göre de Washington State Üniversitesi araştırmacıları bu ilk adımı atmış durumdalar. Öncü bilgisayarların diğer bilgisayarları eğitmek için kullandıkları programlar ise, klasik oyunlardan biri olan Pac-Man ve StarCraft.

WSU Yapay Zeka profesörlerinden Dr. Matthew E. Taylor, bir "öğretmen" bilgisayarın, "öğrenci" bilgisayara tavsiyelerde bulunmasını sağlayan bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem ise insanların birbirlerine bir şeyler öğretirken kullandıkları yönteme oldukça benzemekte, tek fark bütün işlemin algoritmalarla gerçekleşiyor olması. Buradaki önemli nokta ise tavsiyelerin ne sıklıkta verileceği. Sıklıkla tavsiyede bulunmak, öğrencinin öğrenmemesine sebep olurken, çok az tavsiyede bulunmak, öğrenme sürecini yavaşlatıyor.

Taylor'ın söylediğine göre, tavsiyede bulunmak amacıyla bir algoritma geliştirilmiş ve şu anda tavsiyenin sıklığının ne zaman en büyük farkı yarattığı üzerinde çalışılıyor. Doğru zamanlama ile, "öğretmen" makine "öğrenciye Pac-Man ve değiştirilmiş bir StarCraft sürümünü oynamayı öğretmiş durumda ve sürecin sonunda "öğrenci" makine, "öğretmen" makineden daha yetenekli bir oyuncu konuma geliyor. 

Tabii ki böyle büyük bir adım atıldığı zaman karamsar olmak ve hemen korkuya kapılmak tek yol değil. Gelecekte, makine öğretimi, eskimiş fabrika robotlarına ekipmanlarını yenilemeyi öğretmekte kullanılabilir ve bu süreçte yaşanan zaman kaybı minimuma inebilir. Uzun süreli amaçlardan biri ise insanların eğitiminde kullanılacak robotlar geliştirebilmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

tabi ya kapitalizme bak sen işçinin kazandırdığı 10/10 ' un 1/10 'unu verirdi eskiden şimdi onuda vermemek için bilgisayarları eğitiyo ALLAH 'ım sen bize yardım etmesen ne yapardık ??

@07 Nis 2014 01:09 Senin gibiler oldukça dünya ilerleyemez. Çok çalışmak isteyen robotların bakımı eğitimi,geliştirilmesi gibi onlarca alanda çalışır. Tabi senin gibilerin kafası bunu alırsa...

@07 Nis 2014 01:09 Tam bir biolojik kölesin değil mi ?

@07 Nis 2014 01:09 Senin gibi akıl fukarası olmazdık.

@07 Nis 2014 01:09 Millet akıl toplarken ,sen çakıl mı toplardın ?

@07 Nis 2014 05:37 iyi güldüm:)

@07 Nis 2014 01:09 Birtakım hadislerde zekat verecek kişi kalmayacak yazıyor.Yani fakir insan kalmıyor.Bir de mantık yönünden bak olaya teknoloji geliştikçe sürekli yeni ihtiyaçlar yeni meslekler çıkacak.Ne yani illa işçi mi olacaksın? Hz.Muhammed ticaret yapın diyor maden o kadar yobazsınız işçi olmaya devam edin.

@07 Nis 2014 01:09 Bence haklısın gelecekte yorum yapanlar iş bulabilecek ama onların çocukları ya da torunları bilgisayarlar yüzünden iş bulamayınca sizin demek istediğinizi anlarlar. Bence herkes kendi robotunu kendi geliştirsin. Kendi yapacağı işi robotuna yaptırsın. Parayıda kendi alsın. Kendi için ve robotunu geliştirmek için harcasın. O zaman bu teknolojiye varım derim. Ha robotu nasıl alacaksın diyecekler. Zaten robotun yoksa sen çalışacaksın robotun parasını biriktireceksin ;)

@07 Nis 2014 01:09 Madem öyle, git kömür madenlerinde, yerin 100'lerce hatta binlerce metre altında çalış; 70-80 yıl yaşayabilecekken 60 yılda topu at, sonra da bizim sağlık sistemimize muhtaç ol (Allah kimseyi doktor yüzü göstermesin). İnşaatlarda 100'lerce metre yüksekte çivi çak, saatlerce otobüs direksiyonunda, Airbus kokpitinde otur, -20'lerde sokak sokak devriye gez (gezerken kilolarca techizatı sırtında taşı), sınırda nöbet tut. Daha sayayım mı?

Algoritmayı kendi kendine değiştiremediği sürece imkansız. Şu an itibari ile, sadece insanoğlunun karşılaştığı problemleri ve insanoğlunun sunduğu çözümleri öğrenebilir. Buda tam olarak kendi kendine öğrenme değil.

@07 Nis 2014 08:22 Bir bilgisayar başka bilgisayara gel beraber bir berber dükkanı açalım demiş.

Adam dogru demis sinir agi ya da beyin tarzi bir dusunme araci yok hala bilgisayar kendi urettigi veya gordugu sorunlari cozmesi asil buyuk patlamayi yaratir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play