Tizen 2013'de piyasaya sürülecek

Android ve iOS'un güçlendiği pazara alternatif olmak isteyen Samsung'un yeni işletim sistemi geliyor

Samsung'un Tizen cebi 2013'de piyasaya sürülecek

Samsung, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında üzerinde çalıştığı yeni akıllı cep işletim sistemi "Tizen"den ilk görüntüleri ortaya çıkarmış, onun özelliklerinden biraz bahsetmişti. Şimdi ise bu işletim sistemine sahip ilk telefonun 2013'de piyasaya sürüleceği söyleniyor.

1.2GHz çift çekirdekli ARM işlemci, 4.3 inch HD ekran dışında çok fazla özelliği bilinmeyen Linux tabanlı cebin, geçtiğimiz Eylül ayında, "yakın bir zamanda" piyasaya sürüleceğine dair dedikodular ortaya çıkmıştı. Ancak aradan birkaç ay geçmesine rağmen Tizen, henüz piyasaya sürülmedi.

Birkaç şirketin katkıda bulunduğu Tizen, Android'den daha açık bir mobil işletim sistemi olarak kabul ediliyor. İşletim sisteminin geliştirilmesindeki amaçlardan bir tanesi, "aşırı güçlenen" Android ve iOS'a bir alternatif sunmak.

2013'de Samsung ve ortağı Japon mobil sağlayıcısı NTT Docomo tarafından öncelikle Japonya'da satışa sunulması beklenen ilk cihazın, kısa bir süre sonra başka ülkelerde de mağazalardaki yerini alacağı konuşuluyor. Android, iOS, Windows Phone, potansiyel bir BlackBerry 10 ve Firefox OS karşısında Tizen'in işi çok da kolay olmayacak. Zira Samsung, daha önce Bada ile de şansını denemiş ancak başarılı olamamıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

para vermek için enai olmak lazım samsung ve işletim sisteminden bir cacık olmaz

Hiç kimseye tavsiye etmem. Samsungdan wave 2 aldım. Akıllı olmayan akıllı telefon nasıl olur ispat ettiler.

@02 Oca 2013 18:50 Bu yoruma olumsuz oy verenleri merak ediyorum. Hiç bada kullandınız mı? Bişeye benziyo mu?

iOS ve Windows Phone gibi şık ve hızlı bir işletim sistemi yapabileceğini sanmıyorum Samsung'un. Android gibi bir şey olur. Ama bu başarılı olmayacağı anlamına gelmez önemli olan pazarlama taktiği. Örneğin Android kötü arayüzü ve yavaş, hantal yapısına rağmen dünyanın en çok satan ve en çok sevilen mobil işletim sistemi, bu Google'ın pazarlama başarısıdır, aynı taktiği Samsug da yapabilir gibi geliyor.

@02 Oca 2013 18:53 hantal olan çekirdek android değil farklı firmaların kendi arayüzü ve uygulamaları ile sistemi şişirmesi ve donanım özelliklerini daha fazla ürün pazara sürübilmek için devamlı düşük tutmalarından ileri geliyor. Samsung bunun kralı. Kendisi Nokia'nın düştüğü hataya düşmek için varını yoğunu ortaya koyuyor birbiri ardına piyasaya sürdüğü telefonlarla. Sektör çok cihazı olan markadan ziyade her seviyede kısıtlı sayıda ürünü bulunan ama bunlara desteğini uzun yıllar veren firmalara kayacaktır. Apple bunun güzel bir örneği. Her ne kadar Samsung'tan fazla müşterilini mağdur etsede fiyat bakımından yazılımsal desteği ile yüzleri güldürüyor.

Bir ara Tizen'in, Android oyunlarını çalıştırabildiği gibi bir haber yapılmıştı. Eğer gerçek ise ve Android'den daha az RAM harcarsa çoğu kişi için süper olur...

Ben buzamana kadar hep iPhone kullandım bana daha çok hitap ediyor Mac kullanıcısı olduğumdan dolayı da uyumu güzel fakat tabiikide piyasada Apple'a alternatif ürünler olması harika rekabet gerek fiyat gerek gelen özellikler bakımından kullanıcıya bir artı olarak döner iyi olur samsung'a da google'a da Apple'a da helal olsun cep telefonu piyasasında sadece 3'ünün adı geçer oldu kimin ne kullandığı hakkında savaş yapmak anlamsız buna okadar paramı verdin demek anlamsız milletin parası bizim boş muhabbetimiz olmasın herkes istediğini kullansın fakat Aple batsın zart zurt diye mesnetsiz yorumlarda yapmayalım hepsi yükselsin bizde onların teknolojisinden faydalanalım.

@02 Oca 2013 19:37 batmasını istemiyoruz rekabetle kaliteyi ucuza alalım istiyoruz samsun iyi yapıyor bu konuda çalışmalarını ama vergiler Türkiyede gırtlağa dayanmış o yüzden dışarda ucuz ama içerde pahabiçilemez

GEREK YOKKİ ANDROİD VE SAMSUNG İYİ GİDİYO.

@02 Oca 2013 19:50 samsung google a android için satış payı ödüyor onun yerine sağlam bir işletim sistemi yapsa tek başına iktidar olma peşinde anlaşılan

bada aklıolmayan akıllı telefon yazılımı

tizen i nokiadan devralmıştı intel ile beraber meegoyu tizene çevrildi.

Bir BADA zede olarak asla birdaha ne samsung telefon nede onların yaptığı herhangi birşeyi alırım.HTC,SONY,LG dışında herhangi bir ürün almam birdaha.

@02 Oca 2013 22:39 Bende Bada zedeyim. Boşa gitti verdiğim paralar. Bende bidaha roket yapsa samsung almam.

nokia da sailfish os u piyasaya sürecek sanırım

en iyi oyunu en az kaynakla çalıştırabilen her kim olursa o kazanır.

tizen os nedir bilmeden yorum yapmayın. tizen os aslen bir linux dağıtımıdır. yazılımsal esnekiği çok yüksektir. bunun sayesinde bir çok uygulamaya imkan verir. yeni nesil qml diline destek vermekte. bu dil ile yazılan uygulamalar bir çok platformda sorunsuz çalışabilmekte. burada yapılan şey sadece bir son kullanıcı cihazı değil aynı zamanda bilimsel bir denemedir

Zamanında Bada'lı diye Wave 2 almıştım sonra telefondan destek kesildi doğru dürüst uygulama çıkmadı allahtan telefonu garantiye verdiğimde tamir edemediler cihaz değişiminde Wave 2 üretimde olmadığından Galaxy Ace 2 verdiler kurtuldum şansıma o yüzden Tizen çıksa bile bir süre vakit geçmesi lazım tutulursa desteklerler yoksa Bada gibi yüzüne bakılmayan bir işletim sistemi olabilir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir