Toshiba HD-DVD üretimini bırakıyor

Toshiba'nın HD-DVD üretimini bırakacağına dair çıkan dedikodular basın tarafından teyit edildi...

  • Halil Mollaoğlu
Toshiba HD-DVD üretimini bırakıyor

Japon basınında çıkan ve Toshiba'nın HD-DVD üretimindeki çabalarına son vereceğini bildiren haberlerin doğruluğu kesinleşti. Elektronik üreticisi her iki üretimini de sonlandıracak: HD-DVD oynatıcı ve PC-sürücü üretimi. Japon yayımcıya göre bu hareket Toshiba'ya milyon dolarlara mal olacak. Toshiba her ne kadar gelen şikâyetlere cevap vermese de yakında resmi bir duyurunun yapılması bekleniyor.

Eğer bu geçiş doğruysa HD-DVD'nin sonu, tarihteki format savaşları arasında en çabuk pes etme olayını temsil edecek ve savaşın tüm ganimetleri rakip Blu-ray'e kalacak. Formatın çabuk düşüşünü tetikleyen Warner Bros'un CES etkinliğinde Blu-ray'i destekleyeceğini söylemesi ile oldu.

Warner Bros'un kararına kadar iki formatta rekabete sıkı bir şekilde dayanıyordu. Blu-ray tipik bir biçimde Pioneer, Samsung ve Sony gibi donanım üreticilerin desteğini arkasına almıştı fakat HD-DVD oynatıcıların düşük fiyatı ve Microsoft'un Xbox 360 ile verdiği resmi destek buna karşı koymuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

zaten en başta belliydi kimin kazanacağı...-bahcesehirlileylek-

kullanıcı açısından kötü haber blu-ray çok pahalı

Olan son kullanıcılara olacak. Ucuz olan HD-DVD bize yetecekken şimdi pahalı olan Blu-Ray almak zorunda kalacağız.

pahali olan media mi bluray in nesi pahali zira oynatici ve yazicilari daha ucuz.

pahali olan media mi bluray in nesi pahali zira oynatici ve yazicilari daha ucuz.

Blu-ray devirdi!
Tabii biraz da şanssızlık....

fiyatları düşüşe geçse artık . . .

blue ray daha fazla bilgi barındıra biliyor bu sebeble daha kalıteli ve uzun filmler seyredebileceğiz.. fiyatı mutlaka ucuzlayacaktır.

cd ler çok pahalıyken şimdi çok uçuz dvd de önceden çok pahalıydı şimdi fiyatları belli... blue ray de ucuzlayacak tabi green ray çıkarsa bu ucuzlama hızlanacaktır.

zaten kimse tercih etmiyordu hd-dvd yi . iyi olur.

Toshiba "HD DVD" oynatıcaları, satın almış olan kulanıcıların en büyük şikayetlerinden bir kaçı kısıtlı medya ortamını destekliyor oluşu;
ürünün piyasa sunulduktan, şimdiye kadar ki süreçte, Toshiba, tasarlardıkları HD DVD oynatıcıları performanslarınının ve özelliklerin altında
ve diğer özelliklerinin devre dışı kaldığı, basit sıradan yazılımıyla piyasaya sunmuştur, ve o zamandan bu zamana yayılanan, önemli bir güncelleme olmamıştır. (Cihazın tamamından faydalanabilmek için uygun olan yazılım yayınlanmamıştır.)
(Tüm markaların ürettiği, yazılımı güncellenebilir cihazlar için geçerlidir, ticari sırlar arasındadır bu konu) Aslında yazılımı güncellenebilen bu ve benzeri cihazlarda sık karşılaşılan bir olaydır

Benim tavsiyem bu cihazlara sahip bir kullanıcı iseniz, gereksiz yere cihazınızı satmayınız;
çünkü gelecek zaman içinde, Toshiba, HD DVD cihazlarını, nihayete erdirecek yazılımı yayınlayabilir.

Herşeye rağmen zamanının, çok değerli cihazlardır.
Toshiba bu cihazları, tam donanım yazılımıyla piyasa sunsaydı
gereksiz yere bu kadar zarar etmezdi

Saygılarımızla,

Sen de yorum yaz