Tübitak'tan güvenli bir cep telefonu

Tübitak UEKAE, konuşmaları şifreleyen özel bir cep telefonu geliştirdi.

  • Ongun Batuhan Altan
Tübitak'tan güvenli bir cep telefonu

Tübitak UEKAE,konuşmaları şifreleyen özel bir cep telefonu geliştirdi.

Tübitak Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE), Tübitak ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında milli bilgilerin korunması amacı ile iletişimde kullanılacak olan görüşmeleri şifreleyebilen özel bir cep telefonu geliştirdiler.

Projenin tamamen milli olduğu ve kendi imkanları ile geliştirdikleri vurgulanıyor. Proje sayesinde milli bilgiler yabancıların ellerine geçmesi önlenecek.

TÜBİTAK UEKAE'nın yaptığı açıklamada "Ülkemizde üretilen hassas bilgilerin yabancıların eline geçmemesi için yüksek teknolojili güvenli haberleşme sistemleri geliştiriyor. Bu sistemler başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, tüm kamu, özel kurum ve kuruluşların hizmetine sunuluyor. TÜBİTAK UEKAE tarafından tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş modern teknolojiler sayesinde, Türkiye'nin adı artık bilgi güvenliği alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasında geçiyor'' denildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Aselsan da yapmıştı böyle bir şey, sahi ona ne oldu?

Telsiz kanununa göre telefon görüşmelerini şifrelemek yasak. Özel kurumlar için bu tamamen yasakken, kamu kurumları için bile özel izinle serbest. Bu durmda bu telefon nerede nasıl kullanılacak?

her yıl milyarlarca dolar değerinde telefon ithalatı yaptığımız ülkemizde, tamamen yerli malı yurdun malı herkes onu severek ve isteyerek kullanmalı dedirtecek nice cep telefonlarının üretilmesi dileğiyle.

Türkiye teknoloji üretiminde çok geç kaldı.Babamın söylediği gibi Koreyi biz kurtardık, şimdi bizden ustunler.Yani artık uretmemiz lazım bukadar tukettiğimiz yeter.YÖK te türban laiklik konuları yerine biraz bilim adına bişeyler yapsa artık daha ii olcağı görüşündeyim.

tasarım olarak geliştirilmeli diye düşünüyorum ARTIK %100 TÜRK MALI CEP TELEFONU KULLANMAK İSTİYORUZ TÜRK GENÇLİĞİ OLARAK.

Gurur verici bir olay. Desteklenmesi ve ilerletilmesi dileğiyle..

TUBITAK a artık adam gibi bir ARGE bütçesi ayrılması zamanı gelmedimi :S
Yazık Mühendislerimiz akıl ve yetenek küpü ama imkan verilmiyor.
turkiyem_truva

Amerika ' nın hakkımızda bilmediği gizli milli bilgiler mi varmış ? VAAAOV!!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play