Türkçe YouTube gerçeği!

YouTube'un artık Türkçe olduğunu biliyorsunuz. Ama işin içinde fazlasının olduğunu biliyor musunuz?

Türkçe YouTube gerçeği!

Geçtiğimiz gün yayınladığımız haberimizde, YouTube'un artık Türkçe desteği de vermeye başladığından bahsetmiştik. Ancak dev video paylaşım sitesinin Türkiye ile ilişkisi, sadece Türkçe desteği vermekten çok daha geniş bir hal aldı.

Bakan Binali Yıldırım, Reuters'e yaptığı açıklamada, YouTube'un artık Türkiye'de vergi vermeye başlayacağını ve com.tr uzantısı ile yayına başladığını duyurdu. Bu açıklama, Türkiye'nin YouTube'la yıllardan beri verdiği büyük savaşın sonuçlandığı anlamına geliyor.

Peki bu durum neleri değişterecek? Öncelikle, yukarıda da söylediğimiz gibi, YouTube'dan kazanılan ya da YouTube'un Türkiye'de kazandığı para artık vergiye tabi tutulabilecek. Daha da önemlisi, en son 2008 yılında yaşanan ve 3 yıla yakın bir süre boyunca yaşanan "erişim engellenmesi" gibi yaptırımları artık görmeyeceğiz. Örneğin bir mahkeme, bir videonun YouTube'dan kaldırılmasına hüküm verdiğinde, bu, sadece yerel olarak da olsa, kolaylıkla uygulanabilecek. Yani sadece Türkiye'den giriş yapanlar bu videoya ulaşamayacak.

YouTube'un açıklaması ve fazlası... Haberimizin ikinci sayfasında...

YouTube'un açıklaması ve fazlası...

YouTube'dan gelen açıklamaya göreyse, bir süre sonra, Türkiye'ye ait IP adreslerinden siteye giriş yapanlar, doğrudan YouTube.com.tr'ye yönlendirilecek. Yerelleştirilmiş bir YouTube olarak değerlendirebileceğimiz sitede öneriler de Türk kullanıcılarına hitap edecek.

Biz yeni başlasak da, aslında YouTube'u yerel alan adı uzantısı ile kullanan 46 ülke bulunuyor. Bunlar arasında Fransa, Mısır, Endonezya, Peru ve Yemen gibi ülkeler de yer alıyor.

Binali Yıldırım'ın açıklamaları da tüm bu söylediklerimizi doğruluyor. Yıldırım, yeni uygulama sayesinde bir mahkeme bir karar verdiğinde, bu kararı uygulamanın artık çok daha kolay olacağını söylüyor. Yıldırım'a göre bir şirket eğer Türkiye'de faaliyet gösteriyorsa – buna YouTube ve Google gibi internet şirketleri de dahil – yerel bir merkezleri olması, ülkenin şartlarını kabul etmesi gerekiyor. Zaten Türkiye'nin YouTube ve Google'la anlaşamadığı konu da aslında buydu. Ve şimdi geldiğimiz noktada şunu söyleyebiliriz: YouTube sonunda pes etti... 

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Bence bizim boynumuzu sağa sola çevirmemize engel ATA'ya hakaret eden bir video tr dışında yayınlandığı gerçeğini değiştirmez,hakaret hakarettir.

Mısır-Endonezya-Peri vs vs ve biz bunhlardan sonra kavuştuk bu uygulamaya. Ne deyim ki..

"""Örneğin bir mahkeme, bir videonun YouTube'dan kaldırılmasına hüküm verdiğinde, bu, sadece yerel olarak da olsa, kolaylıkla uygulanabilecek. Yani sadece Türkiye'den giriş yapanlar bu videoya ulaşamayacak.""" ne saçma turkiyeden giriş yapan izleyemiycek niye ben emziği ağzında bir çocukmuyum

Bizim göremediğimiz sakıncalı bir videoyu tüm dünya görüyor ise ne değişirki. Atamıza hakaret edilecek ve biz göremeyeceğiz bumudur yani çözüm.

Yani artık video erişimimiz de ellerinde ve bilin bakalım ne olacak: engelene engellene izleyecek video kalmayacak com.tr uzantısında

"Sadece Türkiye'den giriş yapanlar bu videoya ulaşamayacak." Kim inanır buna? Nasıl Youtube'a erişim engellendiğinde bu engeli bu zamana kadar DNS ile atlayabiliyorduksa, video engeli de Proxy ile atlanabilir.

İyi de kaç gündür takip ediyorum. Anladığım kadarıyla gelen youtube.com.tr değil sadece varolan youtube.com' a Türkçe dil desteği gelmiş.

ozaman keske turkce olmasaydi ben internette ne olursa olsun engel istemiyorum !!!!

Ne dili tr yaptim ne de video secimlerini ama bu tur videolar cok cirkin gercekten. Youtube da Tr IP ile girdigimiz icin bazi videolar acilmiyor bile.

ne olursa olsun internette engel istemiyorum diyen akıllı bıdığa soruyorum annen kız kardeşin veya karın nişanlın ile ilgili uygunsuz bir görüntü yayınlanırsa bunada engel olmak istemezsin herhalde öylemi

@04 Eki 2012 23:00 bende sana soruyorum akıllı bıdık. annen kız kardeşin karın nişanlınla ilgili bi video nete konulduğunda sen haricinde herkesin izlemesi çok doğal dimi?

@04 Eki 2012 23:00 EVET MESELA İSLAM A VEYA TÜRKLÜĞE DE HAKARET EDİLİRSE BU RUHSUZ TİPLER "NE OLCAK"" SANSÜR OLMASIN" DER

youtube un pes ettiği doğrudur ama bakanların talebi sonrası değil peygamber efendimize yapılan hakaret dolu flim yüzünden tüm müslüman ülkelerde erişime kapıtılacaktı ve bunu göze alamazdı kimse bu gerçeği görmüyor anlamıyorum güya bu konuda sessiz kalmamız için tr dil destegi veriyorlar

@05 Eki 2012 02:10 haklısın kurtarmak için

Yani sadece Türkiye'den giriş yapanlar bu videoya ulaşamayacak. herkes görecek biz göremeyecez,çok saçma bir şey

Türkçe olduğundan beri bi yavaşlık var gibi sanki

Aslında bu yarardan çok zarar getirir. Somut örneği Dailymotion. Tüm Dünya'nın izlediği videoları biz izleyemiyoruz. YouTube da Türkiye sansürüne başladı veya zorla başlattırıldı. Herşeyimiz düzgün bir helal internetimiz kaldı. Not: Helaql internet derken Türkiye'nin yaptığı sansürü İran'ın helal internetine benzettim.

Kafamızı kuma gömmemiz kolaylaşacak yani.

abuk subuk iş yapmakta üstümüze yok :) o uygunsuz videoları biz görsek ne olur görmesek ne olur :) sorun dışarıdaki insanların görmesi.şimdi işimizdaha zor.milet saçma sapan yorum yapacak biz de açıklama yapamayacağız.valla bravo.

Hayret verici gelmiyo artık bu tarz saçmalıklar nedense..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play