Türkiye’deki Şirketler YandexART’ın Sinir Ağıyla Görseller Oluşturabilecek

Yandex, yeni difüzyon modelini Yandex Cloud platformunda teste açtığını duyurdu. İşte detaylar...

Türkiye’deki Şirketler YandexART’ın Sinir Ağıyla Görseller Oluşturabilecek

Uluslararası teknoloji şirketi Yandex, difüzyon modelini Yandex Cloud platformunda teste açtı.

YandexART ile işletmeler yapay zeka sayesinde artık tanıtım çalışmaları ve sosyal medya hesapları için görseller üretebilecek, tasarım düzenlemeleri yapabilecek ve illüstrasyonlar oluşturabilecek. Ayrıca kullanıcılar, YandexART'a bir API aracılığıyla erişerek görüntü oluşturmayı farklı hizmetlere ve web uygulamalarına entegre edebilecek. Sinir ağı, Türkiye dahil olmak üzere dünya genelindeki şirketlerin İngilizce olarak kullanımına sunulacak ve ücretsiz olarak test edilebilecek.

YandexART, Yandex ürünlerinde de kullanılabiliyor. Yandex'in açıklamasına göre, YandexART, kullanıcıların resim ve videolar oluşturabildiği ve fotoğraflarını geliştirebildiği bir uygulama olan Shedevrum'a güç veriyor. Ayrıca Yandex Ads kullanıcıları yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerle reklamlar oluşturabiliyor.

YandexART öncelikle kullanıcı sorgusuna dayalı olarak görüntüler üreten, ardından görüntü çözünürlüğünü ve ayrıntılarını geliştiren bir difüzyon modelini temel alıyor. Bu model, daha gerçekçi ve ayrıntılı grafiklerin oluşturulabilmesini sağlıyor.

Yandex'in belirttiğine göre, uzmanlar görüntü çıktısı kalitesini artırmak için YandexART modeline ince ayarlar yapmaya devam ediyor. Bunun için sinir ağı birden fazla görüntüyü inceliyor ve talepleri en iyi karşılayanları belirliyor. Bu, nesneleri daha iyi ayırt etmeye ve sinir ağı işlemlerini hızlandırmaya yardımcı oluyor ki bu yaklaşım özellikle iş odaklı kullanım senaryoları açısından önem arz ediyor.

YandexART, Yandex Foundation Models adlı yeni bir bulut hizmetinin parçası olarak kullanıma sunuluyor. Bu hizmet, metin oluşturma için YandexGPT ve anlamsal arama işlevleriyle bütünleştirme gibi birden fazla makine öğrenimi modelinin entegrasyonunu gerçekleştirebiliyor. İşletmeler tüm bu sinir ağlarına birleşik bir arayüz üzerinden erişirken, altyapı desteğini bulut sağlayıcısı ekibi yönetiyor.