Twitter'a nasıl girilir?

Windows 8, 7 ve XP'de Twitter'a nasıl girilir? İşte "zamanlaması manidar" bir rehber!

DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Alan adı sistemi, internet üzerinde rakamlarla ifade edilen IP adreslerine, tarayıcıya isim yazarak ulaşılabilmesi için çeviren hizmet. Adres tarifi yapan bu hizmet, internetin temel taşlarından birisi. DNS'i (Domain Name Server) aşarak sörf yapmak mümkün ama bunun için her sitenin IP adresini bilmek gerekiyor. Bu da pratikte mümkün değil, bu iş için DNS var.

Genellikle internet servis sağlayıcınızın size sağladığı DNS sunucu adresini değiştirmeniz gerekmez. Ancak bazı durumlarda DNS adresini değiştirerek sitelere daha hızlı bağlanmanız, web bağlantı sorunlarını gidermeniz ve bazı engellemeleri aşmanız mümkün olabilir. IP tabanlı engellemeleri DNS yoluyla aşmanız genellikle mümkün olmayacaktır. Bu durumda VPN'lerden faydalanmalısınız.

DNS seçiminde dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü örneğin sizden çok uzak bir konumda bulunan bir sunucu, sizi hızlandırmak yerine yavaşlatabilir. Google ve OpenDNS'in sunduğu hizmetler çok iyi olduklarından sorun yaşama ihtimaliniz düşük. En hızlı DNS'leri bulmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

DNS ayarlarını nasıl değiştireceğinizi makalemizin ilerleyen sayfalarında bulabileceksiniz.

Windows 8'de DNS ayarını değiştirmek

Windows 8'de DNS ayarını değiştirmek

Windows 8'de kullandığınız DNS sunucusunu değiştirmek için Denetim Masası'nı açın (giriş ekranına Denetim Masası yazın) ve şu yolu izleyin: Ağ ve internet > Ağ ve Paylaşım merkezi. Sağ tarafta internet bağlantınızı bulun ve mavi bağlantının üstüne tıklayın.

Açılan pencerede Özellikler'e tıklayın. Bağlantı özellikleri penceresinde bir liste göreceksiniz. Bu listede Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) öğesini bulun ve tıklayarak seçili hale getirin (işaretini kaldırmayın). Şimdi Özellikler'e tıklayın.

Açılan pencerenin alt kısmında "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:" seçeneğine tıklayın. Artık alt tarafta etkin hale gelen iki kutucuğa kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazabilirsiniz.

Google'ın DNS adreslerini kullanmak isterseniz birinci ve ikinci kutucuklara sırayla 8.8.8.8 ve 8.8.8.4 yazın. OpenDNS'i kullanmak isterseniz 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini kullanın. En hızlı DNS'leri bulmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Tamam'a basarak pencereyi kapatın, sonra açık pencereleri kapatmak için iki kez Kapat'a tıklayın.

Not: DNS değişikliğinizin geçerli olması için web tarayıcınızı kapatıp tekrar açmanız gerekebilir.

Windows 7'de DNS ayarlarını değiştirmek

Windows 7'de DNS ayarlarını değiştirmek

DNS ayarlarınızı Windows 7'de değiştirmek için şu adımları izlemeniz yeterli.

1. Denetim Masası'nı açın, Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım yolunu izleyin.

2. Soldan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir'e tıklayın.

3. Açılan listede internet bağlantınızı bulmanız gerekiyor. İnternete laptop'unuzla kablosuz olarak bağlanıyorsanız bu bağlantının adı WiFi veya Kablosuz Ağ Bağlantısı olacaktır. Kabloyla bağlanıyorsanız Yerel Ağ Bağlantısı olarak görünebilir. İnternet bağlantınıza sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın.

4. Kullanıcı hesabı denetimi uyarıları çıkarsa onaylayarak devam edin.

5. Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)'ü seçin ve Özellikler'e tıklayın (işaretini kaldırmayın).

6. Açılan pencerenin alt kısmında "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:" seçeneğine tıklayın. Artık alt tarafta etkin hale gelen iki kutucuğa kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazabilirsiniz.

7. Google'ın DNS adreslerini kullanmak isterseniz birinci ve ikinci kutucuklara sırayla 8.8.8.8 ve 8.8.8.4 yazın. OpenDNS'i kullanmak isterseniz 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini kullanın. En hızlı DNS'leri bulmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

8. Tamam'a basarak pencereyi kapatın, sonra açık pencereleri kapatmak için iki kez Kapat'a tıklayın.

Not: DNS değişikliğinizin geçerli olması için web tarayıcınızı kapatıp tekrar açmanız gerekebilir.

Windows XP'de DNS ayarlarını değiştirmek

Windows XP'de DNS ayarlarını değiştirmek

Windows XP'li bilgisayarınızda DNS ayarlarını değiştirmek için izlemeniz gereken adımlar şöyle.

1. Denetim Masası'nı açın, Ağ Bağlantıları öğesini bulup çalıştırın.

2. Ekrana gelen listede sizi internete bağlayan öğeyi bulmanız gerekiyor. Kablosuz bağlantılarda "Kablosuz Ağ Bağlantısı", kablolu bağlantılarda "Yerel Ağ Bağlantısı" öğesi, internet bağlantınızı temsil eder. İlgili bağlantıya sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın.

3. "İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP)" öğesini seçin ve Özellikler'e tıklayın (işaretini kaldırmayın).

4. Açılan pencerenin alt kısmında "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:" seçeneğine tıklayın. Artık alt tarafta etkin hale gelen iki kutucuğa kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazabilirsiniz.

5. Google'ın DNS adreslerini kullanmak isterseniz birinci ve ikinci kutucuklara sırayla 8.8.8.8 ve 8.8.8.4 yazın. OpenDNS'i kullanmak isterseniz 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini kullanın. En hızlı DNS'leri bulmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

6. Tamam'a basarak pencereyi kapatın, sonra açık pencereleri kapatmak için iki kez Kapat'a tıklayın.

Not: DNS değişikliğinizin geçerli olması için web tarayıcınızı kapatıp tekrar açmanız gerekebilir.

Kökten çözüm: DNS'i router'dan değiştirmek

Kökten çözüm: DNS'i router'dan değiştirmek

İnternete evinizden bağlanıyorsanız ve router'ınızın ayarlarına erişiminiz varsa, DNS ayarlarını router'dan değiştirerek ona bağlı tüm cihazlarınızın bu DNS'i kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda Windows'ta herhangi bir ayar değişikliği yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu sayede akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarınızda da DNS ayarlarını değiştirmek zorunda kalmadan istediğiniz DNS'ten faydalanabilirsiniz.

Ayarları router'ınızdan değiştirmek, örneğin laptop'unuzu alıp işe gittiğinizde laptop'unuzun kullanacağı DNS'in değişeceği anlamına geliyor. Ancak hem router'dan, hem de cihazınızdan DNS değişikliği yapmanız mümkün.

Router'ınızın DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Farklı üreticiler DNS ayarlarını router'larında farklı biçimlerde sunduklarından bunun adımlarını tam olarak veremiyoruz. Ancak yapmanız gerekenler  oldukça basit.

1. Önce router'ınızın web arayüzüne girmeniz gerekiyor. Web arayüzü için web tarayıcınızda yazmanız gereken adres, genellikle 192.168.1.1 olacaktır. Başarısız olursanız, router'ınızın kılavuzuna göz atın veya Google'a başvurun.

2. Router'ınızın kullanıcı adı ve parolasını girerek giriş yapın. Varsayılan kullanıcı adı ve parola "admin" olabilir. Kullanıcı adı ve parolayı bilmiyorsanız, router'ınızın kılavuzuna göz atın. Parolayı unuttuysanız, router'ınızı sıfırlamanız gerekebilir.

3. Router'ınızın çeşitli ayarlarını ve bilgilerini gösteren web arayüzü açıldıktan sonra, DNS ayarlarını bulmanız gerekiyor. TP-Link marka router'ımızda bu ayarlar, Network > WAN altında bulunuyordu. "Use These DNS Servers" kutucuğunu işaretlediğimizde "Primary DNS" ve "Secondary DNS" kutucuklarına DNS adreslerini yazmamız yeterli oldu. (Google'ın DNS adreslerini kullanmak isterseniz birinci ve ikinci kutucuklara sırayla 8.8.8.8 ve 8.8.8.4 yazın. OpenDNS'i kullanmak isterseniz 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini kullanın.) En hızlı DNS'leri bulmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Şimdi değişiklikleri kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için "Save" düğmesine veya benzer işlevdeki bir düğmeye basmanız gerekebilir.

Hepsi bu kadar. DNS ayarlarınızın etkin hale gelmediğinden şüpheliyseniz, router'ınızı açıp kapayın veya web arayüzünden Restart seçeneğini bularak yeniden başlatın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Saolasin her sey icin Chip.halkin yaninda oldugun icin yasayacaksin

insan bide android icin olanida anlatrdi. Win xp mi kaldi yahu.

@21 Mar 2014 03:10 hotspot shield VPN benzeri programlarla girebilirsiniz.

Android icin telefonu rootlayip set dns kuracaksin.

Ya android ve ios icin vpn yazin hotspot vb. birsuru var

Zamanlaması "güzel" bir yazı ...

kuşu kafese koymuşlar =D

yeni çıkan internet yasasını ihlal etmiş olur muyuz peki bu yöntemle? boşuna ceza yemeyelim şimdi ?

@21 Mar 2014 08:33 Ceza zaten yeme ihtimaliniz yok da.. Allah aşkına bu ülkede insan yararına bir yasa var mı ?

@21 Mar 2014 08:33 hayır kardeşim devlet büyükleri de bu yöntemleri kullanıyor sen suçluysan onlar da suçludur.

Mobil için opera kullanın. Opera yasak filan dinlemez. Kendi sunucusunda sıkıştırarak size sayfaları açtığından dolayı yasaklardan etkilenmiyor. Öte yandan dns değiştirmek suç mudur sorusu bulunmakta. Böyle bir şey söz konusu bile değildir. Engellemeyi bile düzgün beceremeyen bir kurum var önümüzde.

yıl olmuş 2014 ama bazıları hala 1940 ların almanyasında yaşıyor. elektirikleri kesmeden internette hiçbir şeyi yasaklayamazsın.

Zamanlama manidar :D teşekkürler chip Halkın yanında olduğun için

chrome için marketten zenmate indirin

Proxy ile giriş aslında en basit ve sorunsuz yöntem. Çünkü dns değiştirsek bile her yasaklı siteye giremiyoruz. Aslında 2 yolu var bu yollardan birini seçebiliriz. Ya dns ya da proxy http://www.evbilgisayari.com/twitter/21435-twittera-nasil-girilir.html

@21 Mart 2014 14:53 ALLAH razı olsun :D Sanırım oldu

teşekkürler sevgili Chip....

yazar ekşici çıktı rıza baba

Wınn la internete bağlanıyorum dns yi değiştiriyorum ama yinede twitter a bağlanımıyorum bir çözüm yolu var mı

Norton DNS 199.85.126.10 ve diğer 199.127.10 en güvenilir bu ayrıca spam ve viruslere karşı koruma sağlar..

@22 Mar 2014 11:01 DNS 2.sinde bi eksiklik mi var?

@23 Mar 2014 18:29 evet 85 eksik..

herkesin kullandığı dns leri kullanırsanız işler değişir ona göre

DNS ile giremezsiniz. VPN kullanın

DNS ler artık bir işe yaramıyor. VPN olmadan giremezsiniz.

twitterin tüm ipleri engellenmemiş o ipleri host'a eklerseniz eğer sorunsuz girebilirsiniz.

cepten bağlanacaksanız puffin ,opera mini fevkalade bağlanıyor..

benimde tam tersi bir sorunum var. işyerimdeki bilgisayardan dns ayarı veya başka bir program yüklemediğim halde twitter a ve youtuba girebiliyorum. tabi bu baştan iyi bişey gibi duruyor. ama aynı işyerinde aynı hat üzerindeki diğer bilgisayarlar giremezken benim girebilmem fena halde kıllandırdı beni casus yazılım falan mı yüklemişler acaba benim pc ye anlamanın yolu varmı?

@01 Nis 2014 16:51 Bazı şirket sahipleri firewall üzerinden çalışanlarının kullanmış oldugu sabit ıp yi tek bir kapıdan geçirirken ayıklarlar.Yani çalışan facebook twitter gibi sitelere girerken firewalla takılır ya hata alır yada hiç bağlanamaz.Bunu en basit bilgisayarcıya bile yaptırabilirler.Ben bankanın bilgi sistemlerinde çalışıyorum türkiye genelinde sosyal paylaşım siteleri bizim çalışanlarımıza yasaktır iş aksaması olmasın diye :)

teşekkürler :)

hala açımıyo yardımcı olun :(

benimki vodem napcam

Adamın dibisin chip online :D

Bana yardımcı olduğunuz için teşekkürler

Saolasın gardaş teşekkür ederim

Teşekkürler. İşe yaradı :)

Sen de yorum yaz