Ubuntu Touch, hedefe yaklaştı!

Android, iOS ve Windows Phone'un dünyasına çomak sokmak isteyen yeni cep canavarı hazır gibi!

  • Cem Şancı
Ubuntu Touch sistemli telefon 2014'te piyasada!

Telefon üretmeye soyunan Canonical firması, halk fonlaması için Indiegogo sitesinde Ubuntu Touch sistemli telefon projesini görücüye çıkarmış ancak 32 milyon dolarlık hedefine ulaşamamıştı.

Fakat Canonical pes etmedi ve şimdi telefonunu üretecek bir ortak buldu. Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Ubuntu'nun mobil versiyonu Ubuntu Touch ile yüklenmiş, yüksek seviye bir telefonun 2014 yılında piyasaya sürüleceği açıklandı.

Canonical donanım ortağının kim olduğunu henüz açık etmedi ancak "bir konsept olarak başlayan projemiz artık piyasaya çıkmaya hazır bir ürüne dönüştü" ifadelerine yer verdi. Telefonların yüksek seviye donanıma sahip olacağını da hatırlattı.

Kullanıcılar, Nexus telefonlara eğer isterlerse Ubuntu Touch sistemini kurabiliyorlardı ancak Ubuntu Touch ile piyasaya çıkacak ilk telefon Canonical'ın üreteceği telefon olacak. Bakalım, Ubuntu Touch'lı telefonlar, akıllı telefon dünyasında bir devrim yaratabilecek mi yoksa dev markaların yanında sönüp giden bir balon mu olacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok beğendim bunu çabuk gelsin.

Ubuntuyu severim. İyi bir mobil işletim Sistemi olmak istiyorsa, kaliteli yeniliklerle gelmesi lazım, aksi takdirde sonu Bada gibi olur.

Ne zamandır böyle bir haberi bekliyorum, linux işletim sistemiyle ilk ubuntu dağıtımı ile tanıştım. ubuntu'yu seviyorum, telefonda kullanmak güzel olur. zaten ios, android ve wp'den bıkmıştım.

telefon yüksek donanıma ucuz fiyatla çıkarsa alınır.içine android yüklenir :)

@12 Ara 2013 17:53 e alıyosan kullan kullanmıyacaksan nexus al yani boşuna garanti dışı oluı

gözünü sevdiğim linux. android windows ve ios . bunların hepsi tekel olmak adına kullanıcıyı sömürüyor. ayrıca buradan apple in yeni yeni telefon çıkarmadan önce eski modellere güncelleme verip onları kasıtlı olarak hız düşürme kastırma vs yapması ardından yeni telefon çıkararak kullanıcıda " bu telefon eskidi yavaşladı" tarzı fikir oluşmasını sağlamak ve yeni telefonlarının satılmasını sağlama politikasının taaa ........

bilmeyenler için söyleyim ubuntu phone androidi de destekliyecek yani dual boot yada android app ları destekleyebilir bu konuda emin değilim ama

Nerden geldin, nereye gidiyorsun, ey yolcu?:)..

Kendi Nexusum da denemiştim.Gerçekten kullanımı güzel fakat sistemin donması çok can sıkıyor. Eski versiyonlarına göre oldukça yol kat etmiş olsalar da sistem kitlenmesi yine vardı. Umarım piyasaya sürülecek versiyonda bunlar aşılmış olur.

Zor, ölçek yaratmadan ved evamlılık sağlamadn zor.... Yoksa ununtu iyidir

Android daha skici hala geldi her telefon modelinde android hangisine bakarsan bak android..

android de açık kaynak ubuntu da biribirini açı açık yeremezler bence açık kaynak dayanışması olur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost