Ücretli Windows 10'dan ilk ay raporu!

Ücretsiz geçiş imkanın bitmesi, bakın Windows 10 kullanım oranlarını nasıl etkiledi...

  • Cenk Atlı
Ücretli Windows 10'dan ilk ay raporu!

Yeni bir aya başlangıç yapmamızla birlikte, Windows 10 verileri de en güncel haliyle kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre, birçok kişinin düşündüğünün aksine, ücretli hale gelmesine rağmen, Windows 10'a geçiş hızında herhangi bir yavaşlama söz konusu değil.

Windows 10 için, Temmuz ayının sonu itibariyle ücretsiz yükseltme olanağı sonlandırılmıştı. Bu durum da doğal olarak beklentileri, işletim sisteminin benimsenme oranı hızının düşeceği yönünde şekillendirmişti.

Fakat Netmarketshare tarafından yayınlanan verilere göre Windows 10 halihazırda işletim sistemi pazarının yüzde 22.9'unu elinde bulunduruyor (Windows 7, yüzde 47.25'le hala zirvede, Windows 8/8.1'in oranı ise yüzde 9.74). Temmuz'daki veriler Windows 10 için yüzde 21.13'lik bir pazar payı gösteriyordu. Bu da Ağustos ayı dahilinde yüzde 1.86'lık bir artış yaşandığı anlamına geliyor.

Haziran'dan Temmuz'a geçişte yüzde 1.99'luk bir artış yaşandığını düşünürsek, ücretsiz geçiş imkanı bittikten sonra benimsenme oranlarında pek de bir değişiklik olmadığı söylenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

hali hazırda sistemin sorunsuz olması ve dosyaların kaybolma riskinden dolayı geçiş yapma gereği duymadığını gösterir.

artışa değil ücretli yükseltme yapanlara bak.

@06 Eylül 2016 20:15 Haberde: Dizüstü bilgisayarların yanında gelen Windows 10`lu, yani zorla sattırılan Windows 10 sebebiyle arttan Windows 10 oranını kullanma kurnazlığına sığınılıyor.

@07 Eylül 2016 02:10 bu kadar gelişmenin olmasına rağmen hala xp mi kullanmayı planlıyordun?

Paralı olduktan sonra geçmek daha güzel. En azından sorunsuz olarak geçiyorsunuz. İlk zamanlar çok sorunluydu.

Windows 10 1 yıllık ücretsiz sonra ücretli sanan şüpheyle yaklaşan insanlar var. Birisi güncellese abi bu yenisi bedava dese kullanır. Ama kendisi uğraşmayacak bir çok insan var.

demek ki herkes beleşçi değil...

hiç geçmeyin windows 10a birsürü sorun hata donma kasma her şey var kalın win7de

@08 Eylül 2016 00:42 1yıl önce kullanmışsın anlaşılan win10 unu en son :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play