USB belleğiniz için 10 vazgeçilmez araç!

USB belleğinizde mutlaka bulunması gereken, 10 pratik ve bedava araç içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
USB belleğiniz için 10 vazgeçilmez araç!
KeePass

Fiyatları oldukça düşen USB belleklere sahip olmak artık çok kolay. Öyle ki çoğumuzun birden çok USB bellek çubuğu var. USB belleğinizi doğru araçlarla donatarak sıkıştığınızda yardımınıza yetişecek bir İsviçre çakısı haline getirebilir veya onu müzik ve videolarınızla doldurup koleksiyonunuzu yanınızda taşıyabilirsiniz.

Bu yazımızda ise boşta kalan USB belleğinizden farklı biçimlerde faydalanmanızı sağlayacak 10 aracı sizlerle paylaşacağız.

1. İnternette güvenle dolaşın: Chrome ve Firefox'un taşınabilir sürümlerini yükleyerek ve onları sevdiğiniz eklentilerle donatarak yer imlerinizle beraber yanınızda taşıyabilirsiniz. Tarayıcınızı USB bellekten çalıştırdığınızda, onu kullandığınız bilgisayarda herhangi bir çerez veya geçici dosya bırakmayacağınızdan, sizden sonra PC'nin başına geçenler, ne yaptığınızı bilemeyeceklerdir.

2. Parolalarınızı saklayın: Parolalarınızı LastPass gibi çevrimiçi hizmetler üzerinde saklamak istemiyorsanız, onu KeePass gibi ücretsiz bir parola yardımıyla yerel bir depolama biriminde saklayabilirsiniz.

3. Taşınabilir 7-Zip ile donatın: Windows, sıkıştırılmış zip dosyalarını oluşturabiliyor ve açabiliyor, ancak RAR dosyalarıyla çalışmıyor. Gelişmiş bir arşivleme aracı olan 7-Zip'in taşınabilir sürümü ise RAR, CAB, ISO, ZIP, GZIP, TAR ve ARJ biçimleriyle çalışabiliyor.

Ofis paketini yanınızda taşıyın

LibreOffice'in tablo düzenleyicisi

4. Ofis paketini yanınızda taşıyın: Google Docs gibi çevrimiçi ofis çözümleri, internet bağlantınız yokken işinize yaramıyorlar. LibreOffice ve OpenOffice.org ise size ücretsiz, tam bir verimlilik paketi sunuyor. LibreOffice, en karmaşık Excel hesap tablolarını bile açabiliyor.

5. Resimlerinizi düzenleyin: Gimp ile fotoğraflarınızı ücretsiz olarak kırpabilir, boyutlandırabilir, onlara efektler uygulayabilirsiniz.

6. Medya oynatın: 128GB'a kadar kapasitelerde USB bellekler bulmanız mümkün. Bu bellekler içerisinde tüm müzik koleksiyonunuzu ve birkaç filmi taşıyabilirsiniz. USB belleğinizi taktığınız PC'de hangi codec'lerin yüklü olduğuyla ilgilenmek ve sorun yaşamak istemiyorsanız, VLC Media Player'ı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

7. Verilerinizi kurtarın: Recuva, yanlışlıkla sildiğiniz dosyalraınızı, e-postalarınızı, kaydetmediğiniz Word belgelerinizi ve hatta biçimlendirdiğiniz sürücüleri kurtarabiliyor.

Virüs tarayıcı yükleyin, casusları bulun...

FreeOTFE

8. Virüs tarayıcı: USB çubuğunuzu kullandığınız her bilgisayarın virüssüz olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Tabi ki onları virüslere karşı tarayarak. Açık kaynak kodlu ClamWin, USB belleğiniz üzerinden PC'leri taramanıza izin veriyor.

9. Casusları bulun: Bazı antivirüs yazılımları, bazı casus yazılımları yakalayamayabiliyor. Bu durumda Spybot Search & Destroy gibi bir casus yazılım tarayıcısı ile bulunduğunuz PC'yi tarayabilir, onu sizin izinizi takip eden öğelerden arındırabilirsiniz.

10. Şifreleyin: USB bellekler çok küçük olduklarından onları kolaylıkla kaybedebiliyoruz. Belleğinizdeki bilgilerin kimsenin eline geçmesini istemiyorsanız, FreeOTFE gibi bir şifreleme arac kullanarak dosyalarınızı kullanım anında şifreleyebilirsiniz.

Aracı kullandığınız bilgisayarda yönetici haklarına sahip olmanız gerekyor; aksi halde şifreli RAR veya ZIP dosyalarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bi virüs bulaştımı hepsini baştan kur :D

@12 Kas 2012 07:13 Bilgisayardan USB belleğe yeniden sürükleyip bırak mı demek istedin?

Tek tek neden uğraşalım ki? Liberkey'i kurunca onlarca program USB belleğimizde hazır oluyor...

Aynen Ziyaretçi öyle...

PortableApps'i senelerdir kullanıyorum. Çok başarılı bir şekilde popüler uygulamaların portatiflerini yapıyorlar. Lisans nedeniyle Opensource ve Freeware lisansa sahip uygulamaları sadece portatif yapabiliyorlar. Tavsiye ederim. PortableApps Suite'i kurun önce. Sonra uygulamaları yükleyin. Güle güle kullanın... =)

Taşınabilir uygulamaları herzaman sevmişimdir. PortableApps'i de çok beğeniyorum program arşivi de oldukça geniş. Eskiden U3 Smart destekli flash diskler vardı. Benim favorimdi, epey de program vardı. Sonradan desteği kestiler, yavaş yavaş kayboldu. Taşınabilir uygulamalar bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. PC de program yok internet bağlantısı yok ama diskte program var çalıştırıp işini görüyorsun. Bir çok programın da ayrıca taşınabilir sürüm olmadan da flash diskten çalıştığını gördüm. Pc ye kurar gibi flash diske kuruyorsun, sonra program kalsöründeki exe dosyasından çalıştırıyorsun. Denemenizi tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play