'Uzaylılara ait olabilir' demişti: Ama işin sırrı çok tanıdık çıkabilir

Harvard astrofizikçisi Avi Loeb ve ekibi 2014 yılında Papua Yeni Gine kıyılarına düşen bir meteora ait küçük küreler bulmuş ve "Bu başka bir medeniyete ait bir uzay aracı veya teknolojik bir alet olabilir" demişti. Ancak şimdi bambaşka bir teori var. Küreler uzaylı değil 'insan yapımı' olabilir.

'Uzaylılara ait olabilir' demişti: Ama işin sırrı çok tanıdık çıkabilir

Harvard'lı astrofizikçi Avi Loeb, 2014 yılında Papua Yeni Gine kıyılarına düşen bir meteordan uzaylı teknolojisi parçaları keşfetmiş olabileceğine inanıyor. Avi Loeb, IM1 olarak bilinen meteoru ararken, ekibi, çoğunluğu demirden yapılmış 10 küçük küre bulduğunu duyurmuştu. Loeb "Mikroskopla baktığınızda arka plandan çok farklı görünüyorlar. Altın, mavi, kahverengi renkleri var ve bazıları Dünya'nın minyatürünü andırıyor. Demir göktaşlarından bile daha sert malzemelerden yapılmış olmaları başka bir uygarlıktan gelen bir uzay aracı veya bazı teknolojik aletler olabileceklerini akla getiriyor" demişti.

YENİ BİR TEORİ VAR

Pek çok bilim insanı ise Loeb'in iddialarına karşı çıktı ve aceleci davrandığını söyledi. Şimdi ise bir bilim insanı bu metal kürelerin yalnızca endüstriyel atık olabileceğini söylüyor. Analize göre gizemli küreler kömür yakmanın bir sonucu olabilir.

Chicago Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Patricio Gallardo, kömürün enerji santrallerinde ve buhar makinelerinde yakılmasıyla geride kalan bir atık ürün olan kömür külünün kimyasal bileşimini analiz etti.

Gallardo, sonuçların Loeb ve meslektaşları tarafından metal kürelerde bildirilen demir, nikel, berilyum, lantan ve uranyum konsantrasyonlarıyla tutarlı olduğunu söylüyor. Gallardo, "Meteorit kökenli olması ihtimal dışı," diye yazdı. Gallardo'nun analizi hakemli olmayan bir dergide yayınlandı.

Loeb ise teoriye karşı çıkarak teorinin "analiz ettikleri düzinelerce elementten birkaçını yüzeysel olarak inceleyen doğrulanmamış yorumlara dayandığını" savundu.

Loeb ve ekibi Ağustos ayında yayınlanan ve henüz hakem incelemesinden geçmemiş olan bir makalede, analiz edilen 57 küreden 5'inin gerçekten de tuhaf olduğunu söylüyor. Makalede bulgularının bu kürelerin "yıldızlararası kökenini desteklediği" savunuluyor. Bu beş küreye BeLaU adını veren Loeb ve meslektaşları bunların "dünya dışı teknolojik bir kökeni yansıtabileceğini" savundular, ncak iddianın daha fazla araştırılması gerektiğini söylediler.