Ve SIM kart savaşını kazanan...

Nokia mı, Apple mı? Uzun zamandır devam eden SIN kart savaşının kazananı sonunda belli oldu!

Ve SIM kart savaşını kazanan...

Yeni SIM kart standardı nano-SIM'de son karar verildi. Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) Apple'ın tasarımını seçti. Kaybedenler ise Nokia, Motorola ve RIM oldu.

Apple geçtiğimiz yılın Mayıs ayında ETSI'ye daha küçük bir SIM kartının standart olarak kabul edilmesi yönünde bir plan sunmuştu. Darphane hizmetleri ve güvenli kart üretimi alanlarında çalışan Münih kökenli Giesecke & Devrient tarafından üretilmesi planlanan kart, Alman şirketin web sitesine göre 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. ölçülerinde olacak. Bu da yeni standardın micro-SIM'lerden yüzde 40 daha küçük olması anlamına geliyor.

Aylardır süren çekişmede Nokia ve iş ortakları, micro-SD'ye benzer, ancak yeni bir form önermişti. Buna karşılık Apple'ın nano-SIM'i çerçevesi daha da inceltilmiş bir micro-SIM. ETSI'nin verdiği resmi isimle 4FF olarak anılan kartın genişlik ve uzunluğunun aynı olması, Nokia tarafından eleştirilmişti. Finlandiyalı firmanın uzmanları, bu ölçülerin kartı halihazırdaki micro-SIM yuvalarına yanlış yönde yerleştirilmesine yol açacağını öne sürmüşlerdi.

Piyasadaki kayda değer operatörlerin çoğunun desteğine sahip olan Apple, standardı belirlemiş olmanın verdiği avantajla iPhone 5 içinde yeni kartı kullanacak ve daha da ince bir telefonu piyasaya sürme şansını yakalayacak.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

İnce ve ufak olsun ne güzel işte.

sın kart yeni mi?

Apple'ın tepsi şeklindeki sim kart yuvaları, nokia'nın micro sd kart takma şeklindeki tasarımından daha fazla yer kaplıyor. Fakat daha ince. Bir nevi iyi, bir nevi kötü.

sim kartı diye bir şey olmasın ya. amerikada çoğu operatör sim kartı kullanmıyor. nedir bu kart tutkumuz. yazılımla halledilebilecek bir şey için neden illa kart kullanıyoruz.

demekki ne yapıyormuş.sim kartı küçültünce telefon inceliyormuş:)

@Tunch arkadaşım neyin kafasındasın yok yazılımla halloluyomuş örnek ver nerde sim kartsız telefon mu olur manyakmısın nesin ...

Vay be benim telefonum sim kart yüzünden kalınış demek ki, Allah canını alsın senin sim kart...

Anlaşıldı sim kartı çıkarırken cebelleşeceğiz artık iğne mi sokarız ne yaparız bilmiyorum

berkaytunali yazmış:
@Tunch arkadaşım neyin kafasındasın yok yazılımla halloluyomuş örnek ver nerde sim kartsız telefon mu olur manyakmısın nesin ...

..............................

cdm teknolojisi var kartsız bilmiyorsan sus adam sansınlar

bu arada böyle birşey öğrenemezsin

Daha ne kadar küçülteçeksiniz olum ya oha daha mikroyu 1 senedir kullanıyoruz

söylemesi ayıp ama söylicem :)
Tunch nickli kardeş doğru söylüyor .

Cep telefonları ile sim kartsız da haberleşilebiyor.
özellikle polis,itfaiye,ambulans servisleri sim kartı olmadan da aranılabiliyor mesela.
Yazılım ile de halledilebilcek bir konu gerçekten.illaki sim karına gerek yok.
cep yelefonları ilk defa ortaya çıkarken bu tartışılıyordu, herkesin kişisel telsiz telefona sahip olması , haberleşme trafiğinin kontrol edilemeyeceği endişesi üzerine "sim kart" icat edilerek tüm telefonlar takip ve kontrol altına alınmış oldu.

japonyada sim kart yok

berkaytunali kardeşim Tunch kardeşimin dmek istediğ şu tabiki sim kartsız telefon olmaz bildiğim kadarı ile amerika da 2 çeşit sim kart olayı var ilki normal bizim kullandığımız gibi diyeride telefonlara entegre olan sim kartlr ki bu oparatörler veriyor diye biliyorum yanlışta olabilir tabii....

berkaytunali CDMA (Code division multiple access)

O sim kartlar düşerse bulamayacağız :)

Apple rüşvetle kazandı... başka açıklaması yok niye avrupa dışından yabancı teknolojiyi kabul etsinler ki?

Şu ses çıkışlarını da ufaltsalar çok iyi olcak... 3.5 mm yerine 2mm mesela

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir