...Ve TrueCrypt, aylar sonra aklandı!

Büyük bir suçlama sonrasında kendi fişini çekmek zorunda kalan efsane yazılım, meğer "temizmiş!"

...Ve TrueCrypt, aylar sonra aklandı!

Popüler sabit disk şifreleme yazılımı TrueCrypt özellikle Windows XP kullanıcıları arasında çok popülerdi. Ancak Microsoft bir yıl kadar önce bu yazılıma desteğini çekti. TrueCrypt  bu hamle sonunda büyük darbe aldı. Ardından da, yazılımda büyük bir güvenlik açığı bulunduğu iddiaları ortaya çıkınca, geliştiriciler yazılım üzerinde çalışmalarına son verdiklerini duyurdular. 

Bu süre zarfından TrueCrypt'in kodlarında yapılan güvenlik incelemesinin sonuçları da ortaya çıktı. Rapora göre, TrueCrypt aslında büyük bir açığa sahip değil ancak zor da olsa bazı şartların yerine getirilmesi halinde hacker'ların şifreleri kırması mümkün olabiliyor. Şifreleme uzmanı Matthew Green'in blogunda detaylıca açıklanan yöntemlerin, sıradan bir kullanıcının verilerini kırmak için kullanılmayacak kadar kompleks olduğunun da altı çiziliyor.

Yani eğer çok büyük devlet sırları veya milyar dolar değerinde bilgiler saklamıyorsanız, hacker'ların bu kadar zahmete girerek sizin şifrelerinizi kırmaya çalışmasını beklememelisiniz. Dolayısıyla TrueCrypt temize çıkmış oldu. Yine de TrueCrypt artık aktif olarak geliştirilmediği için kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Ama halihazırda bu yazılımı kullanıyorsanız, panik yapmanız için önemli bir sebep de yok.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Resmen NSA'ın isteği ile bu komplo kurulmadıysa, ben bu işi bilmiyorum demektir.

@08 Nis 2015 00:30 Sen hangi vasfa sahipsin önce onu söylede, sonra işi bilip bilmediğine karar veririz. Bu ülkede herkes teorisyen olmuş, komplo üretiyor. Sıktınız artık iyice. Ülkede herkes hakim, hakem, avukat, bilim adamı, din alimi, profesör ne güzel ülkeyiz böyle!!!

demekki çok iyimiş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost