...Ve Windows 10 indirmeye sunuldu!

Beklenen büyük gün geldi ve Microsoft, yeni işletim sistemini kullanıcılarına sunmaya başladı!

...Ve Windows 10 indirmeye sunuldu!

Bugün Microsoft için tarihi bir gün çünkü Windows için çok önemli bir kilometre taşı olan Windows 10, uzun bir geliştirme sürecinin ardından kullanıma sunuluyor.  Microsoft, Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına rezerve ettikleri ücretsiz Windows 10 güncellemesini kademeli olarak sunmaya başlamış bulunuyor.

Windows Update üzerinden sunulan güncellemenin ülkelerin saat dilimlerinin 29 Temmuz'u göstermesiyle birlikte dağıtılmaya başlandığı, Microsoft'un önde gelen CDN'lerde (content delivery network) 40Tbps gibi devasa bir bant genişliği ayırdığı söyleniyor. İddiaya göre firma, birkaç saat öncesi itibariyle 10Tbps kapasitesini aşmış durumdaydı. Dünya çapındaki ağları meşgul ettiği bilinen Apple etkinliklerinde bu kapasitenin en fazla 8Tbps'ye ulaştığı biliniyor. Dolayısıyla Windows 10'un dağıtımı, ağ kullanımını 5'e katlayabilir.

Windows 7 ve Windows 8'in en iyi özelliklerini bir araya getiren Windows 10'da yeni bir başlat menüsü, sanal masaüstü desteği, farklı cihazlara uyum sağlayabilme (Continuum), Cortana dijital asistan, evrensel uygulamalar (yeni adıyla Windows uygulamaları) ve yeni web tarayıcısı Microsoft Edge var. Bunlar elbette sadece en önemli yenilikler; Windows 10'da daha birçok geliştirme de bulunuyor. 

Windows 10'un belki de en önemli özelliği, Microsoft'un sürüm numarasıyla öne çıkan son işletim sistemi olması. Firma, işletim sistemini bundan sonra güncellemeler yoluyla geliştirip, ona yeni işlevler ekleyeceğini söylüyor. Hatta işlevsel geliştirmeler sunan bu güncellemelerden birinin önümüzdeki sonbahar aylarında gelmesi bekleniyor.

Windows 10'un telefonlara yönelik sürümü ise bugün değil, daha sonra, muhtemelen ilerleyen aylarda kullanıma hazır olacak. Windows 10'la ilgili önemli haberleri ve incelemelerimizi sizlerle daha önce paylaşmıştık. Bugün indirmeye sunulan final sürümü de mercek altına alıp, ilerleyen saatlerde sizlerle deneyimlerimizi ve yorumlarımızı paylaşacağız. Windows 10'un başarısız kabul edilen Windows 8'i başarıya dönüştürüp dönüştürmeyeceğini biz de merak ediyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

Türkiye de başladı mı?

İndirme Windows Update üzerinden başladı. Şu an %62, ama indirmeyi başlatınca %22 den başladı. Onu anlamadım. Neyse yüklensinde. :)

Sabah uyanınca bi kontrol ettim Windows Update üzerinden 2 Gb Küsürlü Windows 10 Update Hazır görünüyordu.Şu anda işteyim akşama gittiğimde inmiş olur :)

Hadi ama, bende hala bekletiyor. ayırtmıştım oysa.

@29 Temmuz 2015 09:38 Herkese sırayla geliyor.

Şu korsan kullanıpta rezerve edenler olayın nasıl işlediğini bir anlatırsa sevinirim. Sürekli uyarı mı çıkıyor satın alın diye

@29 Temmuz 2015 09:53 yüzsüz hırsız... ayıp be... insanda az biraz utanma olur... yüzsüz hırsız...

@29 Temmuz 2015 13:15 Microsoft verirse sana ne oluyor

@29 Temmuz 2015 13:15 iyi güzelde sanane arkadaşın korsan kullanıp kullanmamasıyla bende korsan win7 yi yükseltmeyle win8 orjinal yaptım Microsoft müsaade ediyor senin kaçıntın neden kabızmısın =))

@29 Temmuz 2015 20:28 Yeni lisans almadan orjinal yapamazsın windows 7den windows 8e geçen bir bilgisayarı

@30 Temmuz 2015 01:21 yükseltme teklifiyle 35 tl ye 2 tane orijinal Windows 8 lisansım var bu lisans win7 den yüksetme yaparken işe yarıyor temiz kurulum yapamıyorsun ama orijinal

Hemen yükseltmek isteyenler Media Creation Tool indirerek windows 10'u indirebilirler.

@29 Temmuz 2015 09:57 Teşekkürler Ama Bu Normal Yükseltme Gibi Olacak Değilmi İndiğinde

Bilgisayarlara indi öyle bekliyor, hiçbir hareket yok, şimdi son Windows yedeklerini tam olarak alayım bari.

Şu an bunu Windows 10 dan yazıyorum süper bişey kesinlikle sizde kurun :)

Arkadaşlar bilgisayarınızda son günçelleştirmeyi yapmadan windows 10 olmaz güncellemeri yapın ondan sonra bekleyin bende şuan % 64 oldu İnşallah bugün bitecek :D

@29 Temmuz 2015 10:08 Öyle diyorsun ama bende işe yaramadı başka bir fikrin var mı

Acaba windows updateden indirilen dosya 0 dan kurulum seçeneği sunuyor mu.....

Windows 10 önyükleme dosyalarının C diskine inmesi tamamlandıktan sonra, internetteki bazı önerilere uyup da sakın Windows\SoftwareDistribution dizinini silmeyin, yoksa tüm indirme yeni baştan başlar, kotalı internet kullananlar dikkat etsinler.

Arkadaş bende neden başlamıyor. Rezerve edildi diyo ama başlamıyor

ben windows 8.1 kullaniyorum. ben update yapinca sanki 8.2 kurulmuş gibi olacak yoksa her şer formatlanmış gibi silinecekmi?

@29 Temmuz 2015 10:32 8.2 kurmuş gibi olacak

@29 Temmuz 2015 10:32 için rahat olsun dosya ve programlar silinmiyor

Yükledim , şimdi iso dosyası yaratıp sıfırdan yükleyeceğim. Ama ilk tecrübem sorunsuz çalıştığı yönünde.

Bana gelmedi.Ne zaman gelcek ya.

Windows Update indiriyor şu anda yüzde 68'de.... :)

hala gelmediyse win 10 c/windows/softwaredisbrution/download klasoru icindeki herseyi silin sonra cmdyi yonetici olarak calistirin ve wuauclt.exe /updatenow yazın. hemen basliyor indirmeye arkadaslar :)

Ortada hiç bir şey yok.

Bende hala gelen giden yok nasıl oluyor bu iş :(

Şimdi yükledim ,güncelleme şeklinde olmuş.Bilgisayara nasıl temiz kurulum yapabilirim.

@29 Temmuz 2015 12:23 İki yolu var. Ya iso ile tekrardan kurarsın yada ayarlar içinde update ike aynı menüde sıfırlama var. Windowsu tüm bilgisayara format atarak oradan tekrar yükleyebilirsin

Windows Update indirdi fakat bir yarım saattir Yüklemeye hazırlanıyor... diye kaldı :D bu normal mi acaba? Yüklemeye başlar yakında inş

Update hata veriyordu Microsoft desteğe telefon ettim, yardımcı oldular. % 15 i indi.

NASİİİİL İNDİRİLİYOR

. millenium faciası çuvalladı... hani ne oldu?

Güncellemeleri yapın sonra gelir.Benim ilk başta o klasör 140 mbdi şimdi 3gb oldu.

ben win 7 ye devam windows 10 simgesinen de kurtuldum kayıt girdisiyle

turkiye cikiş yapti indirin torrent sitelerinden

Arkadaşlar anti virüs programını kapatırsanız hemen yüklüyor.Benim ilk başta140mb idi sonra güncelleme yaptım ve anti virüs programını kapattım şu anda 2.90gb oldu ama daha artarmı bilmiyorum.Daha bildirim gelmedi.Bence bir deneyebilirsiniz.

Şu Windows 10 bir an önce gelse de şu Windows 8 saçmalığı sona erse artık... Windows 7 kullanıcılarına hak veriyorum artık ben de...

Beyler sizde de 2 gb-lik dosya mı?

Sabah saat 10 civarında güncellememi yaptım.Ve bana göre Microsoft'un xpden sonraki amiral gemisi w7'den geçişimi sağladım.İlk izlenimlerime göre Microsoft edge google crome göre hızlı.Sistem stabil ve hızlı.Yani tek kelime ile şuanlık harika gözüküyor.Sanırım w10 baya ses getiricek hatta getirmeye başladı bile :)

Windows10 sorunsuz indi ve indirme aracı %100 olarak normal şekilde kapandı. Ancak indirme için gösterdiğim dizinde bir iso dosyası yok. Yerel diskimin boyutunda bir artış olmuş. İndirdiğim yere kaydetmedi ise nereye indi acaba? Temp dosyasında da somut birşey bulamadım?

@29 Temmuz 2015 17:27 sorunu buldum galiba. Iso dosyasını indirdiğim yer flaş disk. Disk fat32 farmatında. Fat32 formatı tek parça çok büyük dosyaları desteklemediğinden kaydedemedi sanırım diske. Tabi inen dosyaların nerde önbelleklendiğini daha bulamadım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir