Ve Windows 10, Windows 7'nin ensesinde!

Windows 10, nefesini Windows 7'nin ensesinde iyiden iyiye hissettirmeye başladı!

  • Cenk Atlı
Ve Windows 10, Windows 7'nin ensesinde!

Windows 10'un kullanıma sunulmasının üzerinden artık neredeyse bir yıl geçmiş durumda. İşletim sistemlerine dair en güncel istatistikler de bu sürümün etkili bir biçimde (ve belki de biraz zorla) benimsendiğine işaret ediyor. Zira bundan birkaç ay öncesine ait verilere göre Windows 10, Windows XP'yi geride bırakarak en popüler ikinci masaüstü işletim sistemi konumuna yükselmişti.

StatCounter tarafından paylaşılan yeni verilerde, Kuzey Amerika'da yüzde 28.82'lik bir paya ulaşan Windows 10'un yüzde 28.65'lik bir oranda kalan Windows 7'yi de geride bırakarak en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi olduğu belirtiliyor. Söz konusu bölgede üçüncü sırada yüzde 16.16'yla Mac OS X yer alıyor, onu da sırasıyla yüzde 8.25 ve yüzde 5.93'lük oranla Windows 8.1 ve Windows 8 takip ediyor.

Kuzey Amerika'nın yanında Windows 10 Kuzey Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı marketlerde de en popüler işletim sistemi durumunda. Bununla birlikte bütün bir dünyadaki kullanım oranı açısından Windows 7'nin halen yüzde 39.62'lik bir yüzdeyle ilk sırada yer aldığı da görülüyor. Windows 10'un dünya çapındaki kullanım oranı ise henüz yalnızca yüzde 23.24.

Hangi ülkede hangi işletim sistemi daha fazla kullanılıyor?
Kuzay Amerika'da Windows 10, öne geçti!

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Windows 10 ile Windows 7 rakipmiş gibi başlık var.

haberimiz yokken kuruluyor daha ne yapsın

1. bu veriler internette belirli sitelere giren bilgisayarlardan toplanıyor yani o sitelere girmeyen veya internete bağlı olmayan bilgisayarlar sayılmıyor ayrıca statcounter da neymiş bilinmedik şeyler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play