Veri gizliliği hayal mi?

Konunun uzmanları birçok uyarılarda bulunuyor ve alınabilecek önlemleri sıralıyorlar.

Veri gizliliği hayal mi?

Dijital çağın insanları olarak büyük çoğunluğumuz internet kullanıyor ve bir şekilde bilgilerimizi paylaşıyoruz. Kritik soru, bilgilerin isteyerek mi? istemsiz mi paylaşıldığıdır. İstemsiz bilgi paylaşımı da ne demek oluyor? Sorusu aklımıza geliyor. Yaşanılan birçok örnek, insanların kolay erişim için internete koyduğu bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçebildiğini ve istenmeyen sonuçların ortaya çıktığını ispat ediyor.

Konunun uzmanları birçok uyarılarda bulunuyor ve alınabilecek önlemleri sıralıyorlar. Bunlar arasında en kolayı tercih ettiğimiz şifreleri biraz karmaşık hale getirmek. Her türlü bilginin çok değerli olduğu bu çağda kişisel gizliliğimiz için en azından basit önlemleri ihmal etmemeli. Çok yaygın olarak yaşanılan sosyal medya hesaplarının, banka hesaplarının, bulut da tutulan kişisel verilerin ele geçirilmesi ve bu kayıpların başlangıç noktası kolay şifre seçiminden kaynaklıdır. Ülkemizde Siber Güvenlik Derneği gibi bazı kurumlar çeşitli etkinliklerle bilgi güvenliği konusuna dikkat çekmekte ve alınacak önlemlerle ilgili bilgi vermektedir. Bilgilerinizin önemli olmadığını düşenseniz dahi karmaşık şifre seçimi, güncel antivirüs kullanımı gibi temel güvenlik önlemleri, saldırganlar için caydırıcı etki yapmaktadır.

Şirket seviyesinde ise daha akıllı güvenlik çözümlerine yönelmekte fayda var.

Dünyada artık fiziksel saldırıların önüne geçen birtakım siber saldırılar gerçekleşmekte. Ülke stratejilerine yön verecek seviyede hayati bilgiler elden ele dolaşmakta. Popüler servislere saldırılar düzenlenerek kullanıcılar maddi manevi zarara uğratılmaktadır. Ülkemizde yerli sermaye ile güvenlik çözümleri üreten Vizyon ARGE Destek Müdürü Salih Yılmaz'da konunun önemine dikkat çekerek, artan saldırılara karşı kurum ve birey, herkese sorumluluk düştüğünü söyledi. Saldırıların çeşitlenerek her geçen gün daha tehlikeli hale geldiğini, bilgi güvenliği ile ilgili çalışmalarının ihtiyaçlara göre değişerek devam ettiğini belirtti. Son olarak Veri gizliliğinin bireyden başlayan önlemlerle sağlanabileceğini, her türlü önlemin caydırıcı olacağını belirtti.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

köyde yaşarsak hayal değğil :)

Veri güvenliği mümkün ama verileri kimden koruduğunuza bağlı! Eğer verilerinizi devletlerden koruyacaksanız, ilk önce donanımlarınızı modifiye etmeniz gerekecektir. Bu tür bir koruma önlemi ise, zahmetli, maliyetli, kısaca neredeyse imkansızdır. Hele hele dev gibi bir şirkette! Akıllıca güvenlik politikaları ile kritik noktaları güvenlik altına makul olandır ama verileri koruduğunuz unsurlar şirketler veya bireysel tehditler ise, o zaman sorunu çözmek çok daha kolaydır. Unutmayınız ki tüm donanımlar ve tüm ticari işletim sistemleri devletlerin spyware'leridir. İnternetsiz, kapalı bir sisteme girildiğine bile şahit oldum...

almanya ve rusyaya satıyorum sonuçta onlar türkiyedeki hükümete bu bilgileri satmıyorlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir