WannaCry, Bir Kez Daha Vurdu!

Ortaya çıktığı günden beri dev şirketleri vuran fidye yazılımı WannaCry, bu kez çok farklı ve oldukça tehlikeli olabilecek bir alanda ortaya çıktı!

WannaCry, bir kez daha vurdu!

Kötü amaçlı yazılımlar dünyasının en yeni kötü isimlerinden WannaCry, Victoria Polisi'nin doğruladığı üzere Avusturalya'da ciddi bir probleme sebep oldu. Fidye yazılımı, Victoria eyaletinde 55 kırmızı ışık ve hız kamerasını kontrol eden sistemi ele geçirmek için kullanıldı. Bu kameraların, Redflex isimli bir şirket tarafından üretildiği biliniyor.

Polis yaptığı açıklamada sistemde virüsün algılandığını ancak kamera sisteminin ele geçirilmediğini söyledi. Buna rağmen, virüsün yakalanması ve temizlenmesi arasında geçen zamanda hız ve ışık ihlali sebepli kazaları tekrar kontrol edeceklerini de belirtti.

Windows PC'leri kilitleyen ve açmak için 300 dolar isteyen fidye yazılımı, Britanya'nın sağlık sistemini ele geçirdiği Mayıs ayında haber başlıklarında ilk kez yer almış ve acil servis bölümlerinin kapanmasına sebep olmuştu. Ayrıca bu ay da Japonya'da ortaya çıkarak Sayama'daki bir Honda fabrikasının kapanmasına sebep olmuştu...

Okuyucu Yorumları