Web kamerası izleyen Facebook açığına ödül!

Facebook, bizi sapıkların eline teslim edebilecek bir açığı erken "yakalattı" ve bakın ne yaptı!

Web kameranızı izleyen Facebook açığına ödül!

Facebook'ta bulunan, web kameramızdan haberimiz olmadan izlenebilmemize izin verecek bir açık, kimse tarafından kullanılmadan kapatıldı.

Sosyal dev, açığı bulan güvenlik firması XY Security'ye bu keşfi için 2.500 dolar ödedi. Temmuz ayında bulunan ve web kameranızın siz farketmeden görüntülerinizi göndermesine izin veren açık, Facebook'a göre kimse tarafından kullanılmadı.

Eğer açık kullanılsaydı, kullanıcının öncelikle zararlı bir web sayfasını ziyaret etmesi ve kamerayı etkinleştirmesi gerekecekti. Böylelikle karşı taraftaki casus/sapık, görüntülerinizi kaydetmeye başlayabilecekti. Facebook, açığa çok önem veriyor olsa gerek, bu açık için normalde ödediğinden 5 kat fazla para ödedi.

Facebook temsilcisi Josh Wolens, Bloomberg'e yaptığı açıklamada açığın teorik olduğunu, kullanıldığına dair herhangi bir işarete rastlamadıklarını söyledi. Wolens, açığın kullanıcıyı etkileyebilmesi için hataların üst üste gelmesinin gerektiğini, kullanıcının öncelikle zararlı bir sayfayı ziyaret ederek kamerasını etkinleştirmesinin, ardından video kaydını durdurmasının/yayınlamasının gerektiğini vurguladı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

kameranın ıığı yanar bu kadarmı cahil kullanıcı var

@02 Oca 2013 21:07 Bu yorumuna "Aynştayn was here" yazılır :) Güldürdün beni. Her kamera ışıklı olmayabilir. Neredeyse tüm dizüstülerin kamerası ışıksız.

@02 Oca 2013 21:07 düşündüğü nkadar basit olsa 5 katı kadar para öder mi? kodlarla o ışığı yakmamak çocuk oyuncağıyken..

@02 Oca 2013 21:07 laptop kameralarında ışıkmı var? herkesin masaüstü kullandığını düşünecek kadarmı cahilsin?

@02 Oca 2013 21:07 ışık yanar yanmasınada, nasıl fişlenecegin mechul

Hangi notebookta ışık var

o şekilde düşünmeyin laptop'da öyle bir şey söz konusu değil, bence ödül kısmı biraz abartılmış

Çok saçma bir haber olmuş, kamera ışığını gören kullanıcıların herhangi bir tepki vermemesi düşünülemez bile.

Adamlar milyarlar kazaniyor verdikleri odule bak :) 2500 dolar...

benim kamerada sürekli siyah bant yapışık durur.

Kendi adıma konuşayım, kameranın faal olup olmadığını gösteren bir uyarı ışığı yoksa o kamerayı hiç bir şekilde tercih etmem mesela.

Siz teknoloji sitesi takip eden bilinçli kullanıcılarsınız ama Facebook'un kullanıcı profili 7den 70e değişiyor sizce herkes kamera ışığı yandığında kendi görüntüsünün kaydedildiğini düşünecek kadar bilgili mi? Bir de bu şekilde düşünün.

bazı arkadaşlar notebookun ışığı var demişler ya 1 saniyelik görüntü ne olacak bence bu bile bizim tüm insanlara rezil olmamızı sağlayacak derecede birşey hele masaüstü pcleri ve akıllı telefonları düşünürsek açığı küçük düşürmemek gerek

o güvenlik şirketi XY security firması kücük bi dükkana bu hizmeti verse en az 5000 $ödül alırlardı facebook gibi büyük bir kişi ise 2,500 TL ödül veriyor parayı mezara götürücekler sanırım facebook açılalı okadar yıl oldu hala açıklarlamı savaşıyor yapan kişiler nasıl yazılımcılarda okadar açık vererek bırakıyor Web Tasarımını facebook kullanmıyorum İyikide kullanmıyorum eski tadı tuzu sanalda bırakmadı insanların artık amacı çok farklılaştı, görüyorum insanları sadece akşama kadar oturup paylaşım yapanlar var, Facebook'dan ücretmi alıyorsunuz? da paylaşım yapıyorsunuz benim bildiğim bir sitede Editör paylaşım yapar insanlar o konuyu beğenir kötüler, hakkında yorum yapar, eskiden güzel şeyler vardı Mirc, Sohbet, Chat, vb Sohbet ve Eğlence mekanları hepsi facebook yüzünden öldü. fakat facebook'unda bitişi çok yakındır. artık verdiği ücretsiz hizmeti bıraktı, kimden ne kadar koparsam kardır. mantığına büründü yakında üyelik'ide 2,5 $ ye verirler :) aldıkları Reklam gelirleri vb. gelirler yetmiyor sanırım :)

@03 Oca 2013 16:19 Her Zaman Söylenir bu En Güvenli Sistem Fişi Çekilmiş Sistemdir. Mutlaka Çıkar Bir Yerlerde Bir Bug

@03 Oca 2013 18:17 fişi çekilmiş sistem dediğin int baglantsı olamayan ise, iş çok farklı. Sinyallerde yetiyor yani baglantı şart degil :)

facebook ödeme konusunda niye bu kadar cimri ? 1 milyar koyunun varsa biraz çıtayı arttıracaksın.

zemana antiloger sağolsun öyle bir sıkıntımız yok :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir