Wii'nin üretimi durduruluyor mu?

Kısa zamanda efsane haline gelen bir cihaz daha, görünüşe göre yolun sonuna geldi!

Nintendo'dan şok haber!

Nintendo Wii'nin Wii U'dan halen daha iyi satıyor olmasına rağmen, Nintendo firması 2006 yılından beri üretilen Wii'lerin üretimini durdurma kararı aldı.

Nintendo'nun Japonya internet sitesinin Wii bölümünde "Üretim yakın zaman içerisinde sonlandırılacak." notu bulunuyor. Nintendo henüz resmi bir küresel bir açıklama yapmadı ancak Japon devinin Wii sayfasındaki yazıya göre konsol çok uzak olmayan bir zaman içerisinde piyasadan kalkacak.

Wii, piyasaya sürüldüğünden beri 100 milyonun üzerinde satış yaptı ve belki de Microsoft ve Sony'yi Kinect ve Move'un üretimine itti. Wii'nin üretiminin tam olarak ne zaman biteceğini bilmiyor olmamıza rağmen, Nintendo bariz bir şekilde, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürülen Wii U üzerine odaklanmak istiyor. Ne yazık ki sadece bir kaç aylık olan bir rapora göre Wii konsolu, genç kardeşi Wii U'ya göre daha popüler idi.

Dünya genelinde Nisan ve Haziran ayları arasında 160.000 Wii U satıldı. Wii'nin bu süre içerisindeki satış sayısı ise 210.000. Ancak Wii'nin sonunun yaklaştığı haberi ile beraber, bu aralar eski ve tahminen vazgeçilecek olan Wii oyunlarını depolamanın tam zamanı olabilir. Sonuçta bu oyunlar geriye uyumluluk güncellemesi ile beraber, Wii U ile de uyum içerisinde çalışabiliyorlar...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

wii u türkiyede olsa aileme yalvarır yakarır aldırırım yani ama yok türkiyede

kaç gün önceki haber

şaka yapıyosunuz herhalde mediamarkte wii oynamayan yoktur devam etsin yapsın çin işi tabletler gibi fiyat söz alırım

daha para bulup el süremedik, adamlar üretimi durduruyor. :(

Ben Nintendo`nun yöneticisi olsam konsolu hangi kesim satın almamış o kesime uygun oyunlar tasarlatırdım ve bu oyunların tasarımı için Codemaster firması ile anlaşırdım, neden Codemaster derseniz Codemaster gerçekten çok iyi orijinal oyunlar yapan bir firma ve oyunlarda rekor seviyede optinize işlemlerine üşenmeyen çalışkan bir firma (bak: Playstation 1 Colin Mcrae 2) . ve ayrıca daha bu konsolu sattıracak bir sürü yöntem daha var! Bu kesim sayesinde 20.000.000 ekstra satış yaptırarak Playstation satış rekorunu kırdırırdım (gıcıklık olsun Sony`ye!). Ya aklını kullanmıyorlar yada ben salağım da kendimi akıllı zannediyorum!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir