Win 7'den Windows 10'a geçeceklere bilgiler!

Windows 10, Windows 7'den gelenlere neler sunacak? En önemlilerini sıraladık!

Windows 7'den Windows 10'a geçeceklere!

Microsoft, Windows 10'u mümkün olduğunca çok Windows kullanıcısına ulaştırmak istiyor. Yazılım devinin Windows 10'u sadece Windows 8 kullanıcılarına değil, Windows 7 kullanıcılarına da bedava olarak sunmasının asıl nedeni bu. Peki Windows 10, Windows 7 kullanıcılarına neler sunacak?

Gelişmiş başlat menüsü: Windows 10'da bir başlat menüsü olacak, ancak menünün sadece sol tarafı Windows 7'nin başlat menüsüne benzeyecek. Sol tarafta Windows 8'de tanıştığımız canlı kutucuklar gösterilecek. Bu kutucuklar, sadece uygulamalara kısayol olmaktan öte, hava durumu gibi canlı bilgiler de sunacaklar.

Cortana: Biz şimdilik Türkiye'de kullanamayacak olsak da Cortana, Windows 10'un önemli özellikleri arasında. Cortana, sesli komutlarınıza cevap verip, PC'nizle ilgili basit sorunlarda size yardımcı olabiliyor.

Microsoft Edge: Internet Explorer, Windows 10'la birlikte emekli oluyor. IE11, işletim sistemindeki yerini koruyacak olsa da varsayılan tarayıcı, yeni Edge olacak. Hızlı, temiz ve modern web standartlarına yönelik bir tarayıcı olan Edge, site üzerinde not almanıza ve onları diskinize kaydetmenize izin veriyor.

Sanal masaüstleri: Windows kullanıcılarına yabancı olsa da Linux'ta uzun süredir standart olarak bulunan bu işlev, farklı işler için farklı masaüstleri kullanmanıza olanak tanıyor. 

Uyarı merkezi: Yeni uyarı merkezi, tüm sistem mesajlarını merkezi bir alanda topluyor. Bu alana ulaşmak için görev çubuğunun sağ altındaki uyarı simgesine tıklamanız yeterli.

Windows Store: Windows 10'un uygulama mağazası, sadece Metro uygulamalarını değil, gerçek x86 uygulamalarını da içerecek. Mağazaya ulaşmak için bir Microsoft hesabına ihtiyacınız olacak (hesabı kurulum sırasında açıyorsunuz).

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

yeni windows un tek amacı: windows store.

cortanayı neden kullanamayalım ki ingilizcen yoksa sen kullanma

@14 Haziran 2015 13:16 herkesi cahal biliyorlar sanırım :D

@14 Haziran 2015 13:16 bölge olarak turkiye şeçil diğinde veya bölgenizi turkiye algıladığında kulanılamıyor. bölgenizde kulşanılamıyor uyarısı veriyor ama arka planda int kulanıyor.

@14 Haziran 2015 13:16 Ağır fanboy yazık

bende güncelleme yapacağım peki dosyalarım ve programlarım silinirmi ?

@14 Haziran 2015 15:23 hayır silinmez

Mağaza için illa ki bilgisayarınızı microsoft hesabınızla açmanızın zorunluluğunun tüketiciler tarafından eleştirilmesi gerekirken, "akıl küpü" kölecikler tek bir şikayet bile yazmadılar. Yazacaklarını da sanmam. Microsoft bu kölelere ne yapsa yeridir. Çünkü hak ediyorlar. Bir yıl sonra güncellemeleri parayla satmaya başlasa da akılcıkları biraz yerine gelse keşke. :/

@14 Haziran 2015 15:35 Microsoft'un yaptığına doğru bulmamakla beraber bunu Google Android'de yapıyor. Buna bişe diyor musunuz.

@14 Haziran 2015 15:35 evet bu kısmen doğru eleştirine kısmen katılıyorum ama birde şu yanı var üyelik sistemi olmasa kullanıcılar birbirini takip edemez mesela bir arkadaşın bir uygulamayı önerip 5 yıldız verdiğinde bunu sende görebilirisn sonra her kullanıcının ne tip uyg. sevidiğine göre ona özel programlar sunar böylece sapma sapan alakasız programlar karşına çıkmaz.Busistem windowstanbaşlayarak android linux Cyanogenvs hepsinde mevcut.istemiyorsan bunu kendi uyg. mağ. yartp kndi sstmni yap

@14 Haziran 2015 15:35 tüm işletim sistemlerinde bu böyledir ve böyle olmalıdır. sistemler tek hesap üzerinden yönetilmesi sistemin hesap çöplüğüne dönmesini engeller

Bir Windows 7 Kullanıcısı olarak: Windows 10 un beni cezbeden neredeyse hiç bir üstünlüğü yok. Neden geçmeliyim ? .Ülkemize sunmaya"lutfedemedikleri"cortana için mi .Microsoft hesabıyla açılması dayatıldığından kullanmayacağım mağzası için mi .Şu an kullandığım sürüme göre berbat ara yüz ve kişiselleştirme seçenekleri için mi .Hiç bir zaman kullanmayacağım ve yine tam olarak sistemden kaldırılamayan Skydrive için mi. .Kapatılsa da inatla arkada çalışan program silsilesi için mi ? Kalsın!

@14 Haziran 2015 15:51 skydrive onedrive olalı baya bir oldu.

@14 Haziran 2015 15:51 aynen ama güncel oyunları oynu yorsanız dx12 için eliniz mahkum .... gardiyan. mecbur kulancak oyn oynayanlar. bende dual bot kulanmaya devam edecem win 7 + win10 sisteme kurulu olacak . bazanse Linux lazım oluyor onuda live cd botable usb sürücüyle halediyorz tek gerek duymadığım fdandik gereksiz yasakçı mac os.

Ubuntu varken bunları kullananlar birer KÖLEDİR! Şimdi troller cevap yazmayada çalışırlar, utanmadan cahilce. Hepsine şimdiden yav hehe diyorum. :)

@14 Haziran 2015 16:33 Yav sende bi garipsin ubuntu dada ne kadar kapatılabilsede bir takipçi yok mu amacı farklı olsada. Adı da unity lens idi sanki. Bence elementary os daha güzel :D (ubuntu da aslında onun dışında en iyisidir)

@14 Haziran 2015 16:33 ubuntu deilde arch linux harika (kurabilene)

@14 Haziran 2015 16:33 ubuntu yu övmeseydin iyiydi bro :D mint efsanedir :D

@14 Haziran 2015 16:33 hiçbirinin bir farkı yok o açıdan mc win i linuxu hepsi Amerika İsrail bilgi toplama sistemleri

@14 Haziran 2015 20:29 Linux u eklemen Linux hakkinda hic bir bilgi sahibi olmadigini gosteriyor. Tum kullanicilari adina sana "yaw he he" diyorum. :D :D

@14 Haziran 2015 20:29 Baboş Linux dediğin sistem farklıdır, temelinde ticari veya siyasi bir durum yok. Felsefi duruş var. Bilmeden işkembeden sallamayın.

@14 Haziran 2015 16:33 Haydi oradan ubuntucu Windows dururken Attan inip Eşeğe binecekk adar aptal değil insanlar

Arkadaş linux iyide kararlı bir tane sürümünü göster, açık kodunda dezavantajı önüne gelen el atıyor çökmüyor diyorlar,saf yalan linux kullanmak için pc profesörü olmak lazım sıradan kullanıcıların işi değil.

@14 Haziran 2015 18:42 tamda sıradan kullanıcı işletim sistemidir ubuntu bilgisayarı bilgisayar gibi kullanmak istersen tabi ve Windows 8 kullanmadım ama 7 den daha kararlı çökmesi daha zor

@14 Haziran 2015 18:42 20 senedir bilgisayar işletim sistemleri ile uğraşıyorum, hiç bir işletim sistemi, beni bir findos kadar zorlamadı.. Hala başarabilmiş değilim bu findosu göçertmeden 1 sene kadar ayakta tutmayı. Linux konusunda ise bırak göçmeyi, elektrik kesilmese 1 sene restart bile etmeden kullanırım :) Şahsi bilgisayarımda 6-7 senedir linux var sadece, sanal sistem olarak findos kurdum, gerekirse ordan açıyorum.

@15 Haziran 2015 19:49 Meyve veren ağaç taşlanırmış,şimdiye kadar Windows bana her türlü kolaylığı sağladı C# dili ile AndroidPhone,Xbox,Asp.net,Windows masaüstlerine VİsualStudio gibi harika bir IDE ile yazılım geliştirme fırsatı veriyor Linux daki gibi ekran kartını saatlerce tanıtmak yerine,tek tık ile kuruyoruz Ferrariden inip,Murat124 e binmeye gerek yok,Windows her türlü ihriyacı fazlasıyla görüyor,heyecana gerek yok Linux bulaşılmaması gereken,ucube bir sistemdir

windows 10 dualboot desteklemediği için çöptür...

@15 Haziran 2015 03:20 o çöp bu çöp diye diye yoksa hala xp iyidir iyidir diyenlerdenmisiniz..

@15 Haziran 2015 03:20 kimdemiş desteklemiyor diye şuan treeboot kulanıyorrum win 10 win 8.1 win 7 ikisi ne win 10 için teklif geldi.

Bomboş bir sistem, özellikler paralı güncellemelerle verilecek :) Çok riskli bir hamle yapıyor ms bakalım sonucu ne olacak

windows 10 un güncellemeleri kapatma secenegi varmı acaba bilmiyorumda merak ediyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler herkese

@16 Haziran 2015 12:13 herzzzamanki gibi hizmetlerden win up devre dışı bırakırsın kapanır, orada sorun yokta güncellemeleri seçmeli kurmana izin vermiyor nebulursa indiriyor.

windows 10 da güncellemeleri kapatma acma secenegi olacakmı

Galiba Yeni Windows 10 da Storeye girince, Apple Store Windows Store App Store için geçerli oluyomuş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir