Windows 10 Anniversary Update mercek altında!

Windows 10'un bugüne dek yayınlanan ilk büyük güncellemesi Anniversary Update'i yakından inceledik!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 Anniversary Update mercek altında!

Microsoft, Windows 10'un dünya çapında 450 milyondan fazla cihazda çalıştığını söylüyor, yani firma şimdiye kadarki en yüksek tüketici memnuniyeti oranlarını görüyor. Bu yüzden Windows 10 Anniversary Update'ten beklentiler oldukça yüksek. Ancak güncellemenin Cortana ve Windows Ink'te yaptığı birkaç önemli değişiklikten öte, Windows 10'a büyük yenilikler getirmediğini söyleyelim.

Windows Ink

Windows 10 Anniversary Update ile birlikte Ink işlevi arka plandan çıkıp, kendi arayüzüne sahip bir araç haline geliyor. Örneğin Surface Pen üzerindeki silme düğmesine bastığınızda ekran sağ tarafında yeni bir menü açılıyor. Buradan bir yapışkan not oluşturabiliyor veya ekran görüntüsü alıp, üzerine not düşebiliyorsunuz. Diğer aktif kalemler de bu işlevle ulaşabiliyor.

Arayüz halen tam anlamıyla gelişmiş olmasa da şu anki Ink arayüzü, Microsoft'un daha önce sunduğu arayüzlerden çok daha iyi görünüyor.

Cortana

Türkiye'de halen desteklenmeyen Cortana, onu destekleyen dillerde Windows 10'u iyice sarıyor. Kilit ekranından ulaşılabilen sanal asistan, oturum bile açmanıza gerek kalmadan basit sorular sormanıza ve müzik çalmanıza izin veriyor. Cortana'nın en ilginç özelliği ise Windows Phone ve Android gibi farklı platformların cihazlarıyla iletişim kurup, uyarılarınızı PC'nizin ekranına taşıyabilecek olması. Bununla birlikte bu derin bütünleşme, iOS'taki Cortana uygulamasında sunulmayacak. Bunun nedeni, Microsoft yetkililerine göre aynı işlevi iOS'ta sunmanın zor olması.

Bunun yanında Cortana, kendisini gerçek bir asistana yaklaştıracak akıllı özellikler de ediniyor. Artık hazırladığınız hatırlatmalara fotoğraf ekleyebiliyor ve bunları Windows uygulamalarından direkt olarak oluşturabiliyorsunuz.

Google Now belki sesli komutları biraz daha iyi algılıyor, ancak Cortana masaüstündeki tek sesli dijital asistan olma özelliğini sürdürüyor. MacOS Sierra bu sonbaharda çıktığında, işletim sisteminin en çok konuşulan özelliklerinden biri Siri olacak, ancak Cortana şu an oldukça formunda görünüyor.

Windows Hello

Microsoft'un biyometrik oturum açma işlevi sınırlarını aşarak Dropbox ve iHeartradio gibi uygulamalara oturum açmanızı sağlıyor. Hatta Edge'i kullandığınızda bazı web sitelerinde oturum açmanızı sağlayabiliyor. Bununla birlikte parmak izi sensörleri ve derinlik algılama kameraları hala yaygın olmadıkları için, Hello'nun asıl sorunu devam ediyor. Bu donanımlar, Surface tabletlerde ve üst seviye notebook'larda bulunuyor; uygun fiyatlı cihazlarda Hello'yu unutmanız gerekiyor. Masaüstünde ise durum daha kötü. Üçüncü parti parmak izi sensörü satın alabilirsiniz, ancak bunlar telefonlardaki kadar hızlı veya isabetli çalışmıyor. Harici derinlik algılama kameralarını bulmak ise her nedense pek mümkün değil.

Microsoft Edge

Microsoft Edge çıkarken Microsoft'un verdiği eklenti sözünü hatırlıyor musunuz? Eklenti desteği nihayet Anniversary Update ile sunulmaya başlanıyor. Arasında seçim yapabileceğiniz eklentiler arasında şu an LastPass, AdBlock, Pocket ve Evernote'un Clipper'ı gibi eklentiler bulunuyor. Eklenti seçenekleri şu an oldukça kısıtlı olsa da geliştiricilerin kısa sürede yeni eklentiler sunmasını bekleyebiliriz. Bu arada Microsoft, Edge'in güç tüketimi konusunda daha tasarruflu olduğunu ve yeni web standartları desteğini geliştirdiğini söylüyor.

Başlat menüsü ve diğer değişiklikler

Anniversary Update ile birlikte tüm yüklü uygulamalarınız, uzun bir açılır listede toplanıyor. Liste başta biraz uzun görünse de, yeni görünüm sayesinde ek bir tıklamadan kurtuluyorsunuz. Güncellemeyle beraber Canlı Kutucuklar da akıllanıyor: Örneğin belirli bir haberi gösteren bir haber uygulamasına tıkladığınızda, bu habere yönlendiriliyorsunuz.

Sonuç

Windows 10 Anniversary Update'ten büyük bir yenilik bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğramanız muhtemel. Ancak güncellemede büyük değişikliklerin olmaması, Microsoft'un Windows 10'u ilk çıkardığında birçok şeyi doğru yaptığını gösteriyor. Windows 10 kararlı, güvenli ve hızlı bir işletim sistemi. Anniversary Update ise onu daha da iyi bir hale getiriyor. Bundan tüm PC kullanıcılarının memnun olacağından eminiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Yeni kurdum gayet güzel ama Türkçe cortana olmaması büyük eksiklik.

@03 Ağustos 2016 01:49 evet cok buyuk eksiklik yani birde ucretli oldu sistem para verio alacaksin amerikadakindan daha fazla odeyip ama onunla belkide en iyi ozelligi kullanamayacaksin...

Metin okuma eklemisler microsoft tolga insan sesi

edge mi? şu ienin kullanımını bile geçemeyen tarayıcı mı? hehe. windows 10a da kararlı demişsiniz ona daha da hehe

Düzeltmeleri gereken şeyleri bozup kullanıcıyı izlemekten vazgeçmemelerinden o kadar gına geldi ki zorda kalırsam XP yüklemeyi düşünüyorum artık 7yi bozacak birşey yaparlarsa. Aleti mi kullanacağız aletin sağı soluyla mı ilgileneceğiz sürekli ! İyice androide döndü bu güncelleme muhabbetleri vs ile de zaten.

Yeni Kurdum.Değişiklikleri beğendim güzel ama daha fazla update ile gelişmesi lazım

Güncellemeyi yüklediğimden beri mouse simgesinin yanındaki loading simgesi bir türlü kaybolmuyor. Tam tur da dönmüyor, biraz dönüp başa sarıyor. Ama sürekli böyle kesinlikle kaybolmuyor. Görev yöneticisinden baktım olağandışı bir şey de yok. Sinirim bozuluyor gördükçe. Çözümü bilen var mı?

4. millenium faciası olmuş şeyi kim kullanır ki?

@03 Ağustos 2016 11:06 350 Milyon kişi.

@04 Ağustos 2016 12:25 ahahahha :)

@03 Ağustos 2016 11:06 ordan burdan duyduğun kelimeleri cümle içinde kullanma, w10 bence en stabil çalışan windows yazılımıdır. bilgisayarım giriş seviyesi bir cihaz olmasına rağmen bikaç saniyede açılıyor, ve donma takılma kasma yok

@03 Ağustos 2016 11:06 Adam gibi pc kullanmazsanız aynen böyle dersiniz. hayvan gibi pc kullanınca pc yavaşlıyor farkında deilsin. 2007 gibi Vista varken millet o dönem profesyonel pc kullanamadığı için pc leri kasıyordu vistada. O dönem arkadaşımın 1 gb lik pc si vardı adam gibi kullandığı için Vista kasmıyordu ram yemiyordu pc açıldığında 5-10 dakka bekliyordu sonra işini yapıyordu. sen kesin pc yi açınca hemen oyun açıyon. bilip bilmeden konuşmayalım!

işte şimdi olmuş windows ten. sevdim seni mikro. ama sakın şımarma haaa.....

Artık win10 dışındaki işletim sistemlerine desteğini çekmeli microsoft böylece herkes win10 kullanmak zorunda kalsın özellikle beleşken indirmeyenler ya korsan ya paralı kullansınki akılları başlarına gelsin.

@03 Ağustos 2016 17:01 Yorumun saçmalığını es geçersek Microsoft satın alınan bir programdan desteğini çekmesinin kullanıcının umurunda olacağı... güzel hayal. XP ve hatta Windows 2000 sürümünün halen kullanıldığını hatırlatmak isterim. İnsanlar işini görmesi için işletim sistemi kullanırlar. Ki zaten windows kullanıcılarının çoğunluğu ya OEM windows kullanır yada korsan. Bunu Bill G. bile biliyor.

@03 Ağustos 2016 17:01 Yani ücretsiz geçiş hakkı sistemin istediği özellikleri taşımadığını düşünen insanlar için çok da bir şey ifade etmiyor.

@03 Ağustos 2016 17:01 belki biraz daha konuşursa belki MS seni Türkiye temsilcis yapabilir. Ya da zaten öylesin... :)

Edge'de Bing ve Yandex'i gömmüşler. Hiçbir şekilde silemiyorsunuz. Böyle saçmalık olamaz.

Güncellemeden sonra Windows uygulamaları açılmıyor.

Gerçektende bu güncellme çok iyi olucak ama birkaç güncellemeden sonra cortana Türkiyede aktif olursa artık windows 10 daha güzel olur ????

win10 bence windowsun en akıllıca yaptığı geç kalmış hamlesi. Umarım windows phone yukselişini de goruruz ve 2 senede bir samsung çöpdroid alma zorunluluğumuz da ortadan kalkar.

Apple Siri için Türkçe desteğini verelin2 yil olacak nerdeyse ama Microsoft daha veremiyor. Hiç olmazsa bu güncellemede yaparsın. Madem bu kadar az değişim var adına anniversary update niye koydu?

Fransanın açtığı microsoft çok veri topluyor davası ne oldu?

@04 Ağustos 2016 21:57 İyi bir hatırlatma. Bu konuya biraz daha değinilmesini rica ediyoruz.

Bu guncellemden sonra anakartim yandi nasil bir tesadüfse artık

Windows 10'u 1 ay kullanıp silmiştim sorunlarından ötürü ve güncelleme geldiğini duyunda tekrar yükleyip güncellemeyi yaptım ve olmuş bu iş dedim. Sorunları gidermişler, Wifi listesinde direkt özelliklere gidilebilen link eklemişler, başlat menüsü çok güzel ve daha kullanışlı olmuş ve hız, stabilite sorunu kesinlikle giderilmiş. İşte şimdi olmuş.

Windows Hello nedense beni çok kötü ağlattı. O kameraya sahip olmak için 1 yıl mı beklesem, 10 yıl mı beklesem, 15 yıl mı beklesem anlayamadım.

Sen de yorum yaz