Windows 10'u yükleyecekler için 12 ipucu!

Windows 10'un Teknik Önizleme sürümünü denemek istiyorsanız, önce buraya göz atın!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'u yükleyecekler için 12 ipucu!

Windows'un en son sürümü Windows 10'un Teknik Önizleme sürümü artık herkesin deneyebileceği uzaklıkta. Ancak onu kararlı, sorunsuz bir işletim sistemi olarak düşünmemekte büyük fayda var. Windows 10'da birçok hata olabileceği gibi, işletim sisteminin bazı özellikleri henüz etkinleştirilmiş durumda değiller. Bu yazımızdaysa Windows 10'u denemek isteyenlerin işine yarayacak bazı bilgiler vermek istiyoruz. Windows 10'u tecrübe etmek konusunda kararlıysanız, ilk önce bu ipuçlarını okumanızı tavsiye ediyoruz.

1. Uzmanlar için

Windows 10'u deneyebileceğiniz ayrı bir bilgisayarınız yoksa, onu yüklemeyin. Yayınlanan sürüm, final sürüme çok uzak bir sürüm olduğu için sorunlara sahip olacaktır. Kilitlenmeler yaşama olasılığınız ise yüksek.

2. Yüklemeden önce hazırlanmanız gerek

İkinci bir bilgisayar yanında bazı hazırlıklar da yapmanız gerekebilir. Windows 10'u yükleyeceğiniz bilgisayarı sıkça kullanıyorsanız, onda bulunan verileri yedekleyin. Windows 8.1 kullanmadıysanız ve uyumluluk sorunları yaşayacağınızı düşünüyorsanız, Microsoft'un bu uyumluluk sayfasına göz atın.

Windows Insider'a kayıt olmanız gerekiyor

3. Windows Insider'a kayıt olmanız gerekiyor

Buraya kadar geldiyseniz, verilerinizi kaybetmeniz durumunda Microsoft'u sorumlu tutmamak gibi şartları kabul ederek Windows Insider Program'a kaydolmanız gerekiyor.

4. Yaklaşık 4GB indirmeye hazırlıklı olun

Windows 10'un ISO dosyaları, indirdiğiniz sürüme göre yaklaşık 4GB'lık boyutlara sahipler. Windows 10'un ürün anahtarıysa herkes için aynı: NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR

İndirmek istediğiniz sürüm, kurumsal sürümse, buraya tıklamanız gerekli.

Kurulumu temiz bir PC'ye yapacaksanız, ISO dosyasını Rufus veya ImgBurn gibi bir araçla DVD'ye yazmanız gerekiyor.

5. Raf ömrü var

Windows 10 yüklemeniz, 15 Nisan 2015'ten itibaren çalışmayı durduracak. Microsoft, bu tarihten önce kullanıcılarına uyarı göndermeye başlayacak.

Windows 8/8.1'li PC'ye direkt olarak yüklenebilir

6. Windows 8/8.1'li PC'ye direkt olarak yüklenebilir

Windows 8.1'deyseniz, ISO dosyasını mount edip setup.exe dosyasını çalıştırabilirsiniz. Bunun ardından ekrana gelecek olan yönergeleri takip etmeniz yeterli.

7. Dosyalarınızı koruyabilirsiniz

Yükleme sırasında tüm dosyalarınızı korumak veya hepsini silmek, size kalmış. Windows 8.1 veya Windows 8'den yükseltiyorsanız, Windows ayarlarını, kişisel dosyaları ve uygulamaların çoğunu koruyabilirsiniz. Windows 7'den yükseltirken Windows ayarlarını, kişisel dosyaları ve birçok uygulamayı muhafaza etmeniz mümkün. Vista'dan yükseltecekseniz, temiz bir yükleme yapmanız ve her şeyi silmeniz gerekiyor.

8. Çok iyi bir PC'ye ihtiyacınız yok

PC'niz Windows 8.1'i çalıştırabilecek kapasiteye sahipse, Windows 10 Teknik Önizlemeyi de çalıştırabilecek demektir. Önizleme sürümü Windows RT 8.1 ve Windows N sürümlerinde çalışmıyor.

9. Dokunmatik özelliklerin bazıları tamamlanmamış

Teknik Önizleme sürümünü dokunarak kullanmanız mümkün, ancak Microsoft "bazı şeylerin kaba ve tamamlanmamış" olduğunu söylüyor.

Dil paketlerini tekrar yüklemeniz gerekecek

10. Dil paketlerini tekrar yüklemeniz gerekecek

Windows 8.1, 8 veya 7'ye sahipseniz ve bir dil paketi yüklediyseniz, Teknik Önizlemeyi yüklediğinizde bu paket kaldırılacaktır. Paketi tekrar yüklemeniz gerektiğini söyleyen bir uyarı karşınıza çıkacak.

11. Geri dönüş yok

Kurtarma bölümünü kullanarak Windows 10'dan Windows 8.1'e geri dönmeniz mümkün olmayacak. Sisteminizde bir kurtarma bölümü varsa, bu bölümü kullanarak önceki Windows'unuza dönemeyeceksiniz. Kurtarma bölümünüz yoksa, önceki sürüme dönebilmek ve sıfırdan yükleme yapabilmek için bir Windows DVD'sine veya USB'sine ihtiyacınız olacak.

12. Sanal makine en iyi yol olabilir

Windows 10'un VirtualBox gibi bir sanallaştırma yazılımıyla PC'nizdeki mevcut işletim sistemine dokunmadan deneyebilirsiniz. Yeni bir sanal makine oluşturup, Windows 8.1'i seçip, Windows 10 ISO dosyasını bağlamanız ve ISO'dan önyükleme yapmanız yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Öncelikle, Win 9 çıkmadan win 10 muhabbeti nedir onu açıklayan bir yazı olsaydi keske

@03 Eki 2014 00:10 kardeş ortada sadece dolaşan bi söylentiden ibaret bir sistem Windows 9. win7 - win8 - win8.1 - win10 olay bu.

@03 Eki 2014 00:10 windows 9 diye birşey yok çünkü ...

@03 Eki 2014 00:10 Sürüm numarasından gidersek Win8.1 Win9 a denk geliyor. O yüzden Win10 çıktı.

@03 Eki 2014 00:10 olay steve ballmer'a bağlı... anlatamam şimdi burada :D

@03 Eki 2014 02:31 Tam olarak {"Windows 9" adıyla çıkarılabilecek olan sistem başka bir isimle çıkarıldığı için yok} ;)

sen windows 5 kullan. Efsaneler onu kullanır :) @03 Ekim 2014 00:10

windows 10 denemeden önce xp yi deneyin bence :)

@03 Eki 2014 00:34 bi bitmediniz gitti ya. i3,i5,i7 işlemcili bilgisayarlara xp yükleyelim.

@03 Eki 2014 00:34 Windows XP (XP= ExPerience - Türkçe karşılığı "Deneyim") Çok çekirdekli işlemcilere yeni sistemler kadar performanslı bir şekilde destek vermiyor( hatta eğer 'servis paketi iki'yi kurmadıysanız çoklu işlemciye hiç destek vermiyor) ve yüksek rastgele belleğe sahip sistemler için kullanılmaz. (XP 32 bit sistemleri en fazla 4 gb'a kadar {ki bunun da sadece 3,75'ini gerçekten kullanabilir} , Windows XP 64 bit sürümleri ise en fazla 32 GB'a kadar ram kullanabilir) Piyasadaki yeni sistemlerde de Windows XP elbette kullanılabilir fakat ne yaparsanız yapın işletim sistemini kullanıyorken onun yönetebildiği donanımdan fazlasının gücünü kullanamazsınız. Bilge Baykuş

@03 Eki 2014 08:56 xp 64 bit yükle

ana bilgisayarıma kurdum gerekirse çakarım format 8.1 e geri dönerim bu kadarda abartmayın dünyayı kurtaracak program çalıştırmıyoruz cnm face mace takılıyoruz sorun olsa nolcak en fazla :D

@03 Eki 2014 00:38 İşte malesef bilgisayar kullandığını zannedenler bu piyasada "yer kaplayan" lar %60'ından fazlasını oluşturuyor pazarın... Yukarıdaki "basit !" mantıktaki yorum da bunun kanıtı. Bunun dünyadaki IQ seviyesindeki göstergelerde ne kadar etkili olduğunu söylemiyorum bile.

Windows 8 den sonra herkesin kafasında oluşan bir Windows 9 çıksın gerçeğini Microsoft daha öncede olduğu gibi Windows 8.1 le kapatıp Windows 10 gerçeğiyle sağ gösterip sol vurmayı bildi. Hala kalkıp xp ve Windows 7 diye direten trollcüler biraz olsun geleceğe ayak uydurmakta zorlanıyorsanız boşuna teknoloji için gelecek için yorum yapmayın...

@03 Eki 2014 01:51 Aynen :) kardeşim

@03 Eki 2014 01:51 Sen geleceği sadece firmaların "yeni" olarak duyurdukları yazılımları kullanmakla ilişkilendiriyorsan aklından zorun var demektir ve kusura bakma ama professionel bir kullanıcı değilsin. İnsanların neden Windows 7 de direttiklerini(tabi sana göre diretme oluyor bu) hiç düşündün mü acaba ? Tabi kafanda kurduğun en yeni olarak verileni kullananlar haklıdır firmalar her zaman haklıdır ütopik düşüncesinde bu gibi gerçekçi yaklaşımlara ne kadar yer var o da tartışılır.

--EN BASİT YÜKLEME TEKNİKLERİ-- 1)Asıl sisteminizin imajını alın , Windows 10 u yükleyin ,deneyin sonra yine aldığınız imaj dosyasından tekrar eski sisteminizi kurun. Eski sisteminiz yüklediğiniz programlardan tutun kayıt defterine kadar geri geliyor. 2)Windows 8.1(8.0) de Hyper-V diye bir sanal makina var onu çalıştırın ve windows 10 u sanal makine üzerinden yükleyin ve deneyin. bu yöntemle format bile atmanıza gerek kalmıyor program kurar gibi hallediyorsunuz. Bende Windows 10 u bu yol ile denedim.

adamlar 9 değilde 10 koymak istemişler adını nie bu kadar merak ettinki :)

Ben bir pc oyuncusu olarak denedim ama fps kaybi yasadim. Buda simdilik normal tabi.

Aero yine yok. Bir de yine zevksiz-ruhsuz- mat arayüzle geliyor. Windows 7'den geçiş yapmak için heveslenenlerin hevesleri kursaklarında kalıyor yine...

@03 Eki 2014 15:07 aero mu hiç önemi yok gözümüzü yormayız daha iyi

@04 Eki 2014 17:19 Aero varken ne kadar gözü korumaya yönelik temalar vs kullanılabildiğini yazıyordu geçen gün yorumlarda. Adam açıklamıştı bayğı ama hangi haber olduğunu unuttum şimdi. Sitenin eski haberlerinde windowsla ilgili olanların yorumlarına bakarsan bulursun. Uzun uzun açıklamışlar. bide o dediğin ışık patlamalarını gidermek kolay ama adamlar onu yapmak sanki zor geliyormuş gibi tamamen kaldırdılar. Çok da zor değildi yani ışık ayarlarını yapacak bir iki fazladan ayar koymak. Linuxtaki KDE masaüstü ortamına benzedi böyle ama onda bile o küçük ayarlar var bunda yok :/

@bugün15:07 Aeroyu niye bu kadar diretiyorsunuz ki her yerde bir patlama her yerde saydam ekranlar bu pc yi çok yoruyor efekt manyağı android bile kitkat(kısmen) ve L ile sadeleşti ve "ruhsuz(senin tabirinle)" oldu bırak bunu ve artık flat düzene alış

ben virtualbox'da denedim

Aero yok diyenler, güncelleştirme yapınca ekran kartı sürücüsünü indirip kuruyor, aero var.

aeroya itiraz eden ziyaretçi arkadaşım, adamın bilgisayarı donanım yönünden üst düzeydeyse ve aero glass'ın görselliğinden hoşlanıyorsa böyle birşey talep etmesine neden anlam veremiyorsunki. İsteyen basic-temel düzeyde isteyen en iyi görünüme sahip özellikleriyle windowsu kullanabilmeli. Microsoft'un bunu kullanıcılara sunabilmesi onu diğer işletim sistemlerine göre AYRICALIKLI kılar. Windows'un gideceği yönü android belirleyemez. Android sadeleşti diye windows kendine neden çeki düzen versin. iki işletim sisteminin RUHU FARKLI. ayrıca kullanıcılar 8.1 ve 10 da olduğu gibi mat bir saydamlık değil windows 7 de olduğu gibi gerçek bir aero glass talep ediyorlar. windows 9 ve 10 tutmadığında Microsoft gerçek aero glass'a dönmeye windows 7 ruhunu 11'de tekrar canlandırmaya mecbur kalacaktır.

@Alper Çağlar Arkadaşa katılıyorum herkes kendi bilgisayarını kendine göre özelleştirir.Windows bu opsiyonu vermeli bence.

9 un ne kabahati var neden es geçtiler

@05 Eki 2014 02:24 Biraz daha eski haberlere de bakın azıcık ! Microsoft'un bir deneme bir de gerçek sürüm çıkardığı ortaya çıkınca bu algıyı kırmak için ,uyguladıkları yöntem ortaya çıkmasın diye ve 10 ayrı platform (masaüstü,telefon,tablet, vs...) üzerinde çalışabildiği gibi bir reklamı da bunun üzerine eklemek istediler.Ha ayrıca sürüm nmaralarına bakarsan çekirdek gelişim ine oradaki numaralarla windows sürüm numaralarının da alakalı olduğunu görebilirsin. Yani aslında windows 8.1 windows 9 yerine çıkarılmış oldu. İşte bunlardan dolayı bu sürüme 10 dediler.

@05 Eki 2014 19:57 Aslında 8.1 9'un yerine çıkmadı. "Java JDK"larında bile işletim sitemi kontrolleri Windows 98 ve Windows 95 için if(os.name.startswith("Windows 9") şeklinde yapılıyor. Şimdi bir de tamamen farklı mimarideki Windows 9 çıkarsa büyük uyumluluk sorunlarına yol açar. Kimse de bunun faturasını üçüncü parti geliştiricilere çıkarmaz, Microsoft'a patlar, Chip de dahil Windows'un uyum sorunu var derler..

bluetuth çalışmıyor. fn tuşlarından bazıları da devre dışı kalıyor

widnows 10 u yükledim ve 1-2 saat takıldım bilgisayarı yenıden başlattığımda herşeyim silinmişti maalesef önemli bir sürü dosyam vardı ve hepsi silinmişti eğer yüklüceksenız yedekleyin ondan sonra denemnızı öneririm

Win 10 yükledim fakat wifi açılmıyor ne yapmam lazım

Win 10 yükledim fakat wifi açılmıyor ne yapmam lazım

çok ısınıyor neden

@25 Oca 2015 12:53 WİNDOW 10un arka planında cok fazla program calıştığı icin

Kurulum esnasında Hazırlanıyor yazısında kaldı (35) dk

İki gün önce yükledim, Asus GTX970 DDR5 4 GB grafik kartı, i7 4790 K 4000 MHz işlemci, 32 GB GSkill bellek, Asus Z97 Pro WiFi ac anakart ile topladığım bilgisayara. Bütün driverları yükledim ve USB 3, Bluetuth da dahil olmak üzere hiçbir sorunla karşılaşmadım. Fakat başka bazı sorunlar var. Örneğin Norton 360, uyumsuzluk olduğu uyarısını vererek yüklenmedi. Kopyala yapıştırda bazı sorunlarla karşılaştım. İnternetten indirilen dosyaların özellikler bölümünde dosyadaki engellemenin kaldırılmasına yönelik komut butonu çalışmıyor. Daha yeni başladığım için ancak bu kadarını tespit edebildim.

Yaklaşık bir aydır kullanıyorum , ne driver larda nede programlarda bir sorun yaşamadım 8.1 de kullandığım tüm programları aynı şekilde kullanabiliyorum.Sadece deneme sürümü ile çalışmayan bir iki program haricinde (avast ,,,movia maker son sürüm) ... 8.1 e göre açılma ve kapanma daha hızlı.Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım gayet güzel...

neden win 9 deyilde win 10 diyenlere win 6 :D varmıydı :D

Arkadaşlar öncelikle şunu söylemeliyim Windows 10 çıktığından beri aynı zamanda getirdiği sorunlar çok fazla. Bence şuanda geçmek performansı arttırmayacak aksine dahada kötüleştirecek çünkü çoğu kullanıcı hata sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Şu anda stabil olduğunu düşünmüyorum. Windows 8.1 Pro yüklemek şu anda en ideal işletim sistemi olacaktır. Ve bu arada arkadaşlar şunuda söylemeliyim Windows 10 belirli bir süre kullanılabilecek. Yani tamamen ücretsiz falan hikaye.

windows 10 dan nasıl kurtula bilirim yardım edin windows 7 ye geçmek istiyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost