Windows 10 için Yeni Sürücü Güncelleme İşlevi

Microsoft, Windows Update üzerinden sürücü yüklemekle ilgili hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlayan bazı değişiklikler yaptı!

Windows 10 için Yeni Sürücü Güncelleme İşlevi

Microsoft, Windows 10 güncellemelerinin çalışma şeklinde yaptığı değişiklikleri etkin hale getirmeye başladı. Yeni sistem, cihaz sürücülerine yönelik isteğe bağlı yükleme işlevi sunuyor.

Yenilik sayesinde donanım üreticileri, sürücülerini otomatik (normal yolla) veya elle (isteğe bağlı olarak) yüklenebilir olarak sunabilecekler. Microsoft, konu hakkında şunları söylüyor:

"Sürücü yayınlama karışık bir işe dönüşebilir. İsteğe bağlı sürücüleri almaya yönelik birkaç yöntem var ve bu, kafa karıştırıyor. Şu andan itibaren işleri biraz düzene koymak için bazı değişiklikler yapıyoruz."

"Artık tüm ortaklarımız, sürücüleri otomatik olarak yayınlayabilecekler! Böylece kademeli dağıtım mümkün olacak. Bu sayede Microsoft ve ortaklarımız, sorunları önceden öğrenebilecek ve gerekirse düzeltme yapabileceğiz."

Yani Windows 10 kullanıcıları, tıklayarak yükleyebilecekleri, içerisinde sürücüler bulunan isteğe bağlı güncellemeler görecekler. Windows 7 ve Windows 8'de olduğu gibi.

Donanım üreticisi isteğe bağlı (elle) dağıtımı tercih ederse, bunun için bir "iş gerekçesi" göstermesi gerekecek. Otomatik dağıtım varsayılan seçenek olduğundan, Microsoft'a göre sürücü üreticilerinin "Microsoft'un kalite ve güvenilirlik sürecinden" faydalanmasını sağlayacak.

Teoride iyi bir fikir gibi görünse de Microsoft'un son aylardaki güncellemelerle ilgili kalite kontrolünün pek iyi çalışmadığı açık. Dolayısıyla firmanın sözlerinin kullanıcıları güvende hissettireceğinden emin değiliz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Daha Şubat 2020 güncellemesindeki masa üstünü sıfırlayan bugu düzeltemediler. Güncelleme kapalı bekliyoruz.

Ticari ve istihbari kaygılar işlerin aksamasına neden oluyor, Chip! Eğer Linux ve Open Source Dünyası istediğimiz özellikleri hayata geçirirse herkes güvenle yoluna devam edecektir. İnsanlar keyfi ve örneğin güvenlik gibi suni sorunlar ile uğraşmak zorunda değiller. IT firmaları gene olacaktır. Merak etmesinler güvenlik firmaları da gene olacaktır ama bu şekilde değil...

Bir firma bitmemiş bir işletim sistemini neden piyasaya sürer ki? Böyle bir saçmalık mı olur?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play