Windows 10 işlevlerini 7 ve 8'e getirin!

Windows 10'un yeniliklerinin benzerlerine, hatta daha iyilerine Windows 10'a geçmeden sahip olun!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 işlevlerini 7 ve 8'e getirin!

Windows 7, kullanım verilerine baktığımızda en popüler Windows sürümü olmayı sürdürüyor. Bunun arkasında Windows 7'nin hızlı ve stabil bir işletim sistemi olması gibi nedenler var. Windows 7 kullananların çoğu, Windows 10'a yükseltmek için yeterli neden bulamıyor veya yükselttiğinde yaşayabileceği sorunlardan çekiniyor.

Bu arada Windows 10, önceki sürümlerde bulunmayan bir dizi yenilikle geliyor. Bu yeniliklerin getirdiği işlevlerin benzerlerini Windows 7 ve 8'e getirebilen üçüncü parti programlar ve eklentiler var. Amacınız ister Windows 10'a geçmeden önce onun nasıl olduğunu görmek olsun, ister ihtiyaçlarınızı karşılamak, aşağıdaki araçlarla Windows 10'daki işlevleri Windows 7 veya 8'inize getirebilirsiniz.

1. Kutucuklu Başlat Menüsü

Windows 10'un yeni Başlat Menüsünün özelliği, boyutunu istediğiniz gibi değiştirebildiğiniz kutucuklarla gelmesi. Windows 7'de "Metro" uygulamaları yok ancak ücretsiz Start Menu Reviver ile normal programları kutucuklara dönüştürebilirsiniz. Kutucukların konumlarını, boyutlarını, renklerini dilediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün.

Start Menu Reviver'ın ayarları, Başlat menüsünün boyutlarını ayarlamanıza, arka plan rengini değiştirmenize ve Başlat menüsünü genişlettiğinizde nasıl görüneceğini ayarlamaya izin veriyor.

2. Sanal masaüstleri

Sanal masaüstü oluşturabilme işlevi, Windows 10'un en pratik yeniliklerinden bir tanesi. Bu işlev sayesinde belirli program gruplarını farklı masaüstlerinde açabiliyorsunuz. Örneğin iş ve medya uygulamalarını farklı masaüstlerine dağıtmanız mümkün.

Dexpot ise Windows 10'dakinden bile fazlasını sunuyor çünkü Görev çubuğunuza yerleşiyor ve hangi masaüstünde olduğunuzu size söylüyor. Windows 10'da böyle bir işlev olmadığından bazen kafanız karışabiliyor. Programların başlık çubuğuna sağ tıklayarak onları farklı masaüstlerine kolayca taşımanız da mümkün.

3. Görev geçişi

Windows 10'un Görev çubuğundaki Görev Görünümü düğmesi, yeni sanal masaüstü açmaya yaradığı gibi, şu anki masaüstünüzde açık olan uygulamalara hızla göz atmanıza izin veriyor. Switcher 2.0 ise Görev Görünümü'ne benzer bir işlevi Windows Vista, 7 ve 8'e getiriyor. Bu modda öğelerin hangi düzende gösterileceğini kendiniz seçebiliyorsunuz.

Animasyonlar bazen yavaşlayabiliyor ancak bu sorunu Appearance kısmından çözebilirsiniz.

4. Uygulamaları ve programları yan yana kullanın

Windows 8'li PC'niz Metro uygulamalarını varsayılan olarak tam ekranda açacaktır. Modern Mix ücretli bir program ancak size uygulama pencerelerini boyutlandırma işlevi sunarak Windows 8'deki bu sorunu ortadan kaldırıyor. Modern Mix'i 4,99 dolara satın alıp almama konusunda karar vermeden önce 30 gün boyunca deneyebilirsiniz.

5. Sanallaştırma programı kullanın

Windows 10'un Pro, Education ve Enterprise sürümleri, Hyper-V adında bir sanallaştırma programıyla geliyor. Bu program sayesinde diğer işletim sistemlerini Windows altında, bir sanal makine üzerinde çalıştırabiliyorsunuz. Hyper-V için en iyi üçüncü parti alternatiflerden biri ise VirtualBox.

VirtualBox ile Windows 10'un önizleme yapılarını test edebilir, Linux dağıtımlarını mevcut işletim sisteminize dokunmadan deneyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sanal masaüstleri zaten Linux'ta vardı ama farklı işler için farklı masaüstleri benim Windows'a kazandırdığım özelliklerden biridir...

Ben de DX12 nasil yuklenir filan deniyor sandim. Bunlari biliyoruz zaten, yine de sagol Chip!

bu onerdiğniz işlem nasï uygalanïyor onerileriniz vezarif duşunceleriniz için teşekurler

bunları yükleyip cihazı zorlamaktansa win 10a geçmek daha hayırlı :)

2. ve 3. özellikler gnome ortamında yıllardır vardı. 5. özellik ise 7 ve 8de de var. nasıl bir teknoloji sitesi bu anlamadım hyper-v nin 7 ve 8de olmadığını yazarken iki saniye araştırmaya mı üşeniyor? ama yorumları reddetmeye üşenmez iki eleştiri görsün pat diye reddeder.

Bir kere windows 10 Daha çok hızlı ve stabil. Açılış süresi çok hızlı. Öyle windows 7 gibi ortalıkta bin tane sürümü yok ayrıca ram kullanımı daha iyi. Neden geçmesin ki insanlar windoes 10a kurulum yaparken öncesinde zaten uyumluluk denetleyicisini bi açsınlar. Eğer yüklerlerse hangi uygulamalar kaldırılır görürler. Ben şahsen memunm windows 10'dan. Ücretsizken geçmeli herkes böyle 10 tane program yükleyecrğine.

xp ölüsü bile iş görüyor.vazgeçmiyorum,bazan mavi ekran yaıp taratıyorum yeniden hızlanıyor....meger sen neymişsim windows xp......

ekran kartı directx 12 se kalsın

Sorum Microsoft. Win 7 kullanıcısı idim win 10 geçtim. Fakat tekrar win 7 dönmek istiyorum. Win 7 sıfırdan kurdum fakat win 7 updsteler bir türlü aktif olmuyor. Anlaşılan adi Microsoft türkiyede yargı yok kimse beni yargılatamaz mantığı ile güvenlik güncellemelerine engel oluyor. Çözümleri varsa bildirin. İnternedeki hiç bir çözüm çalışmadı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play