Windows 10'a yepyeni bir web tarayıcısı mı?

Microsoft, Windows 10'la birlikte yılların tarayıcısı IE'yi ikinci plana atabilir!

Windows 10'a yepyeni bir web tarayıcısı mı?

Windows 10'un hakkında önümüzdeki ay daha çok bilgimiz olacak, ancak şimdiye kadar öğrendiklerimiz de pek az sayılmaz. ZDNet kaynaklı yeni bir bilgiyse şimdiye kadar çoğumuzun Internet Explorer ile geleceğini tahmin ettiği işletim sisteminin yepyeni bir web tarayıcısı sunacağını söylüyor.

"Spartan" adı altında geliştirilen bu yeni tarayıcının Internet Explorer'ı temel almayan, yepyeni bir yazılım olacağı söyleniyor. Internet Explorer'a bağlılığıyla bilinen Microsoft'un böyle bir değişiklik yapması oldukça şaşırtıcı. Windows 10'un şimdiye kadarki tüm önizleme sürümlerinde web tarayıcısı olarak Internet Explorer bulunmaktaydı.

Yeni web tarayıcısının şu an IE'nin kullandığı WebKit yerine Microsoft'un Chakra JavaScript ve Trident motorlarını kullanacağı iddia ediliyor. Geriye yönelik uyumluluk için Windows 10'un hem Internet Explorer 11 (veya biraz güncellenmiş bir sürüm) ve Spartan ile birlikte gelebileceği söyleniyor. "Spartan" şimdilik bir kod adı olduğundan yeni tarayıcının adını muhtemelen Microsoft'un Ocak ayındaki etkinliğinde öğreneceğiz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Chrome gibi hızlı olursa kimse başka tarayıcı kurmak zorunda olmaz birde siteleri düzgün görüntülemeli.

chrome iconuna benzer bir icon ile alt barda yer alırsa %50 chrome kullanıcısı tekrar chrome yüklemez var diye onu kullanmaya devam eder

w10 bomba gibi geliyor birde şu wp düzelirse çok daha iyi olur bizde androidi bırakırız

Hadi bakalım..

yine bir işletim sisteminde 2 tane tarayıcı saçmalığı olmasın :( değiştirmeyin internet Explorer güzel

Win8 için de uyumlu olur umarım denemek isterim :)

tarayıcı pazarına girmek için bu adımı attığını düşünüyorum. android,ios,mac,linux'a da gelmesi için bu adımı attıklarını düşünüyorum.

Windows 10 kesinlikle bomba gibi geliyor. Windows 7 nin cikisindakinden daha fazla heyecanlandiriyor beni. Microsoft yaptigi hatalardan dondugu ve tam olarak kullanicilarin istekleriyle donatilmis bir isletim sistemi yaratiyor. Microsoft windows 8 den baya ders almis anlasilan ve ayrica neden windows 9 degilde 10 oldugunu anlatir nitelikte bir isletim sistemi olacak. Buna inaniyorum

bu sayede tarayıcıyı diğer platformlara da çıkarıp Google a Android e seçim ekranı eklemesi için dava açabilirler ve bunu yaparlarsa kazanacakları kesin :D

casus altyapı özelliğini kaybettikce yeni casusları devreye koymak amaçları...

Daha çok ekmek yemesi lazım. Sonuçta bilmeyen kullanıcı zaten ie kullanıyor ama bilinçli kullanıcı Chrome, Firefox'u kaşından gözünden değil eklenti desteğinden kullanıyor. Eklentilerin gelişmesi yıllar sürer. Ama iyidir rekabet olur.

gayet güzel bir adım bence. internet explorer ın adı çıktı biliyorsunuz yavaş diye. eskiden yavaştı evet şuanda değil fakat eski söylentileri durdurmak zordur bu yüzden çoğunluk internet explorerdan başka tarayıcıya geçer (genelde chrome veya firefox) bu gibi söylentileri durdurmak için sıfırdan farklı bir adla yeni tarayıcı çıkarırlar bölelikle kimse tarayıcı indirmekle uğraşmaz. eğer tarayıcı özellikle başından hızlı ve sayfaları düzgün yükleme ve internet explorer dan daha iyi bir görünüme sahip olursa kimse chrome veya başka bir tarayıcı yüklemez.

@02 Oca 2015 01:04 Sen çok yanlış gelmişin. ie yavaştır demiyor kimse ie 11 gayet hızlı bir tarayıcı. Lakin kişiselleştirme yok, eklenti desteği yok. Gerçi destek olsa ortada eklenti yok da neyse zamanla olacaktır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir