Windows 10'u "rezerve etmek" artık mümkün!

Windows 7 ve 8 kullanıcıları, bugün ekranlarında küçük bir Windows 10 sürpriziyle karşılaştılar!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'u "rezerve etmeniz" artık mümkün!

Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları, bugün bilgisayarlarını açtıklarında yukarıda gördüğünüz Windows 10 tanıtımıyla karşılaştılar. İlk olarak görev çubuğunda bir Windows simgesiyle gösterilen uyarıya tıkladığınızda, ücretsiz Windows 10 yükseltmesi için kaydolmanızı sağlayan bir pencere açılıyor.

Microsoft, yeni işletim sistemini Windows 7 ve 8 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunacağı için, onun tanıtımına önem veriyor. Bunun en iyi yollarından biri, mevcut kullanıcıları işletim sisteminden haberdar etmek olacağından Microsoft, bu fırsatı değerlendirmek istiyor. Twitter'da ekranı gören çok sayıda kullanıcı olsa da, bazı kullanıcıların yeni ekranı görmediği anlaşılıyor. Bunun nedeniyse şimdilik bilinmiyor.

Yeni ekranda Windows indirmeye 10 hazır olduğunda uyarı alabilmek için eposta adresinizi girmeniz isteniyor. Tüm bunlar, Microsoft'un Windows 10'un Windows XP'ye dönüşmemesi için elinden gelen her şeyi yaptığını gösteriyor.

Microsoft, Temmuz'un sonunda yayınlayacağı işletim sistemini 2-3 sene içinde 1 milyar cihaza yüklemeyi hedefliyor. Bugünkü hamlesiyle en geniş kitlesini hedef alan firmanın bu hedefi tutturması, muhtemelen pek zor olmayacak.

Bu arada Windows 10'un kesin çıkış tarihinin, 29 Temmuz olarak duyurulduğunu da belirtelim...

Okuyucu Yorumları

Toplam 70 Yorum

e postayı nasıl gircez

Banada gelmiş bildirim. Windows 8.1'e göre performansı artarsa geçmeyi düşünüyorum.

Şu işi siz değerli teknoloji takipçilerine sorayım benim bilgim yetmedi: Windows 10'u satışa sunulduktan sonraki ilk yıl içinde upgrade etmek mi ücretsiz, yoksa upgrade ettikten sonraki ilk yıl için mi ücretsiz?

@01 Haziran 2015 16:20 ilk bir yıl içerisinde upgrade yapmak ücretsiz..

@01 Haziran 2015 18:20 yanı sonradan para istemicekler

Windows 10 daha önceki işletim sistemlerine görünüm dışında benzemiyor.Yepyeni olmasa dahi çok iyi şekilde iyileştirilmiş XAML yoğun teknoloji, Tablet, Mobil desteği iyileştirilmiş, çok güzel bir işletim sistemi.

windows 3.1 akar gider aga!!!

Rezerve etmeye ettik fakat biraz da kendimi sazan gibi hissettim, acaba bekle gör şark kurnazlığı mı yapsaydım?! Herneyse temiz bir bağlantı ile .iso ile birlikte şahsa özel lisans anahtarı verecekse 2-3 ay sonra ne ala, indirip Flash belleğe yazar, temiz bir kurulum yaparım. İşler böyle gitmezse, Win 10'un programcısından Microsoftun en tepedeki CEO'suna kadar hepsine bir borazan öttürecem ve Win 7e dönecem...

@01 Haziran 2015 17:03 Sen Windows 7 nin tam sistem görüntüsünü al da. Döneceğin kesin çünkü eskiye :)

@01 Haziran 2015 17:03 Facebook linkini ver bende olmassa banada söylersin yine win7 ye dönmeyi :D

Sanırım Windows XP ye dönüşmesi için demek istediniz, windows XP ; üstünden onlarca sene geçsede kullanılmaya devam edilecek, devrim niteliğinde bir işletim sistemi ( Windows 8.1 kullanıyorum)

ben rezerve ettim bendede çıktı şaşırdım bi an

hemen merak edileni yanitlayayim. Windows loader ile etkinleştirme yapanlar da bu uyarıyı alıyor ve hatta yükseltme de yapabilecek AMA windows 10 için geçerli anahtarları olmadığı için deneme süreci içinde kullanılacak. MS nin bu tür kullanıcılar için ilgi çekici satın alma teklifleri de yapacağı söyleniyor. Ayrıca Linux ile birlikte kullananlar Grub' unuzu doğal olarak windows silecektir.

benim starter key var işe yarar mı?

@01 Haziran 2015 18:35 evet yarar. Windows 10 7'den yükseltme için iki sürüm olacak. home ve pro .. Pro 'ya yükselecekler ultimate ve enterprise sürümleri. Diğerleri home sürümüne geçirilecek.

Merhabalar, ben orjinal Windows 8.1 Single Language sürümünü kullanıyorum. Yukarıda da bahsedildiği üzere bildirim alanında o simge çıkmıyor. Bunun nedeni nedir ? Şimdiden çok teşekkür ederim...

@01 Haziran 2015 17:31 orjinalse dert etme piyasaya çıktığındada yükseltme olacak bu şekilde almamayı takıntı yapma

windows update yapın orjinalse geliyor :)

Demek ki uzaktan kolayca müdahele edilebiliyor bilgisayarlara

@01 Haziran 2015 17:54 Eee öyle tabiki sen yenimi fark etdin

@01 Haziran 2015 17:54 update ile ms in bilgisayarına yükleyemeyeceği hiçbir şey yok.

Şimdi benim aklıma takılan bika. şey var. Windows 7 ve 8 leri ilk yıl ücretsiz windows 10 a geçirdiler. Birincisi sanki bilgisayarı formatlamış gibi mi windows 10 olacak? İkincisi ise windows 10 a geçtikten 1 yıl sonra benim bilgisayarım çökerde format atmam gerekirse nası atıcam?Yeniden windows 7 ya da 8 DVD siyle format atıp eski sisteme dönüp hakkımı kaybecek miyim ya da windows 10 DVD'si gibi bir şeye sahip mi olucaz ücretsiz geçişte?

@01 Haziran 2015 17:59 Elbette Windows 7 ye dönüş hakkını kaybedeceksin. Windows 10 yüklemesi başladığında tüm yazılımların silinmiş olacak.Yani "format atmış" olacaksın bir nevi.Windows sana bie dvd falan da vermeyecek,hiç hayale kapılmasın kimse. Sadece (o da yeni sistemde varsa)windows'un yedeğini alabileceksin o kadar. Daha sonra bilgisayarına bir şey olursa istediğin bir yerden indirdiğin bir windows 10.iso'suyla vs.formatladığında aynı windows 7 deki anahtarınla aktifleştireceksin.

@01 Haziran 2015 19:57 bende bunun cevabnı bekliyodum saol o zaman o bildirim umrumda değil 8.1 yeter :D

@01 Haziran 2015 17:59 windows 7' me 8 ilk çıktığında çok ucuza yükseltme almıştım; yani bütün kurulu programlarım korunacaktı. Gel gör ki bu olmadı. MS teknik destek teamviewer ile uzaktan bağlandı ve sorunu çözemedi. Parasını ödediğim için de mecburen programlarımı kaybedip 8'e yükselttim. Benim tecrübeme göre 7 çok daha kararlı bir sistemdi. 8 ise bir parça (ama çok az) daha hızlı. Görev yöneticisi süper onun dışında pek bir artısı yok. metroyu ise hiç kullanmıyorum; işe yarar bişeyde yok

Türkçe de olabiliyor mu ?

@Emir61 tabikide Türkçe desteği var.

@Emir61 Windows 3.1 ve sonra çıkan Windowsların Türkçe dil desteği var.

Microsoft da Google'un Android'i gibi işletim sisteminden değil yanında sattıklarından para kazanma yoluna gidiyor. Hani sokakta içi 40 sayfa reklam dolu gazeteleri bedava dağıtırlar ya, bu da öyle bir şey.

İlerde bu uyarı sıkıcı gelmeye başlarsa Başlat > Denetim masası > Programlar > Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle adımlarından Microsoft Windows altında listelenen KB3035583 numaralı güncelleştirmeyi Sağ tık > Kaldır'la kaldırın. Tekrar kurulmaması için de Başlat > Tüm Programlar > Windows Update'den Ayarları değiştire gelip Güncelleştirmeleri denetle, ancak karşıdan yükleme ve kurma konusundaki kararı bana bırak'ı seçip KB3035583 tekrar gözükünce üzerine Sağ tık > Güncellemeyi gizle'yi seçin.

linux candır. performansı da windowsun 2-3 katı. gerisi la fontaine den masallar :)

@01 Haziran 2015 20:09 bi bitmediniz linux güzel madem memnunsun ne işin var burda Windows haberinin altında yorum yapıyorsun bi işine bak linuxla ilgili bir yazı olursa yaz bilgilenelim

"Windows 10, 2015 yılı Ağustos ayında piyasaya sürülecektir" diyor windows updatenin altında daha fazla bilgiye basarsanız

beyler ben windows 8.1 i loader le aktiv ettim bende rezerve ettim sonra bişey olmasın

Şimdi biz kabul ettikten sonra bizden daha sonralarda bir ücret alacak mı? Şimdilik mi ücretsiz yoksa?

Yükseltmeyi başlat dedim direk bi yükleme ekranı çıkardı ve işlem bitti. E-Posta sormadı? Sormadıysa da nereye gidecek bu onay bildirimi? Sazan olmayak la

Bana gelmedi ne zaman gelir :(

Windows 10 kurulduğunda bilgisayarımdaki her şey siliniş mi olacak fotolar müzikler? bu noktayı algılayamadım arkadaşlar yoksa herhangi bi güncelleme gibi olup sadece görünüm ve özellikler mi değişecek?

@02 Haziran 2015 00:37 Fotoğraf,müzik gibi kişisel 'dosyalarınızı' işletim sisteminden farklı bir bölüme aktarırsanız(Örneğin D diski)silinmezler. Fakat mevcut işletim sisteminizdeki programlarınız silinecektir.İlgili bildirim geldiğinde uygulama sırasında herhangi bir aksaklık yaşanmadığı sürece, bilgisayarınızdaki işletim sistemi yeni bir sürümle değiştirilmiş olacaktır.Yani halk arasındaki söylenişiyle bilgisayarınıza "format atmış" olacaksınız.Aynı 8'den 8.1'e geçerkenki gibi. Bilge Baykuş

@02 Haziran 2015 15:40 teşekkür ederim

@02 Haziran 2015 00:37 Yükseltme esnasında normal dosyalara hiç bir zarar gelmiyor, bilmeyenler yorum yapmasın lütfen.

@02 Haziran 2015 15:40 dostum 8'den 8.1'e geçerken dosyalarımın hepsi C'de bulunmasına rağmen bir şey olmadı. aynı telefonuna aldığın güncelleme gibi düşün. fakat aynısı 8.1'den windows 10'a geçerken de söz konusu olacak mı tereddütlüyüm açıkcası bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim.

xp den sonra gelen en iyi işletim sistemi bence windows 7 vista 8 10 gibi sistemler çıkacağına neden servis paketlerini çıkarmıyorlar anlamıyorum

@02 Haziran 2015 02:17 Niye çıkartsın? Microsoft para kazanmak için kurulmuş bir şirket. Sen Windows 7'den memnun kalıp değiştirmezsen nereden para kazanacak, her 2 yılda bir yeni işletim sistemi çıkartmalı ki bu çark dönsün.

Sorunuzun cevabını update-güncellemenin ne olduğunu kavradığınız zaman anlayabilirsiniz. Bir sistem piyasaya sürdüğünüz zaman bu sisteme uygun driverler ve programlar yapılır.Sistem üreticisi sisteminde sonradan bulduğu hataları hatasız versiyonu ile değiştiremez zira değiştirdiği takdirde sistemin hatalı şekline göre dizayn edilmiş olan driver ve programlar çalışmayabilir...özetle güncelleme= hatalı versiyonun silinmesi değil , hatalı versiyon+ hatasız versiyondur.. ve sistem şişer,hantallaşır

@02 Haziran 2015 02:17 O karışık bir iş. Piyasa algısı insanların yenilik beklentisi ve sonuçta para kazanma işiyle ilgili bir kombinasyon arkadaşım.

Bana gelmedi nedense

windows 10 çıkış tarihi 29 temmuz 2015 olarak bildirildi.

Windows 10 çıktı, ama dağıtım 29 Temmuzda olacak. Güncelleme serverden geleceği için hazırlık aşaması 2 ayı buluyor.

dün logo geldi rezervasyonu yaptım fakat bilgisayar ağırlaşmıştı formtladım güncellemeler ide yükledi sp 1 vs ama o logo şimdi yok

bekleyip indirip temiz kurulum yapabilirmiyim... sıfır ssd sıfır usb belekten kurulum..

@02 Haziran 2015 11:28 Sizin için en garantili yöntem:bilgisayarınıza Windows 10 yüklendikten sonra internet üzerinden Windows 10 deneme sürümünü"iso"uzantılı dosya olarak indirmek ve daha sonra bu indirdiğiniz program ile temiz kurulum yapıp eski sürümde kullandığınız(artık 10.sürüm için kullanacağınız)anahtarla programınızı aktifleştirmek olacaktır.Yalnız unutmayın ki bir yıl içerisinde bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.Aksi taktirde yeni sürüm için ücret ödemeniz gerekecek. Bilge Baykuş

rezervemi yaptım ama anlamadığım bi şey var. Windows 10 geldikten sonra ilk yıl mı ücretsiz kullanabileceğim yoksa tabiri caizse 1 ömür mü ücretsiz olacak

ÜCRETSİZ OLMASI ÇOK İYİ FAKAT BENİM KAFAMI KURCALAYAN BİR TARAFIDA VAR. BU ADAMLAR NİYE ÜCRETSİZ DAĞITIYORLAR ?

Windows 8.1 bilgisayarıma geldi fakat 7 yüklü olana gelmedi, 2 güne gelir herhalde.

Arkadaşlar 1 yıl kullandıktan sonra kendisi otomatik olarak şuan kullandığımız işletim sistemini mi yüklüyor?

geçtikten sonra ömür boyu kullanıyorsunuz arkadaşlar

windows 10'a yükselttiğimde dosyalarım gider mi acaba?

Rezervasyon yapamıyorum, win8.1 pro orjinal kullanıyorum ancak rezervasyon ikonu çımıyor, tüm güncellemeleri de yaptığım halde. Microsoft forumlarında da benzer şikayetler var ancak sağlıklı bir çözüm yok. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

ben rezerv yapmayı planlıyorum ama windows 10 yayınlandığında bilgilerim gider mi diye bi tereddüt ettim. bilgisi olan var mı acaba? bütün dosyalarım C'de bulunuyor.

ben rezerv yapmayı planlıyorum ama windows 10 yayınlandığında bilgilerim gider mi diye bi tereddüt ettim. bilgisi olan var mı acaba? bütün dosyalarım d'de bulunuyor.

Bana neden görev çubuğunda o şeyden gelmedi yardım

@06 Haziran 2015 14:35 en son alp dağlarında görülmüş kimse bilmiyor son akıbetini

Ms benim bildiğim babasına bile beleş windows vermez inşallah parasızdır rezerve yaparken panik yapmayın durun kapatmayın diyor ama herkez kurduktan sonra bi uyarı daha gelip biz size şaka yaptın ürün anahtarını girin pambıh eller cebe derse ozaman yazıyı defalarca okuyup noktası ve virgülünde bi anlam çıkartmaya çalışacaz o gece kesin kimse uyuyamıyacak herkez işe geç kalacak işten atılacak ulke ekonomisi zarar görecek sonra herkes akp yi suçlayacak. Ama ben yinede yukleycem :)

Rezerve ettiğim zaman dosyalarım gider mi format yaparmı rezerve

benim işletim sistemi win 7 içinde bir sürü dizi film oyun müzik fotoğraf var win 10 a geçince bunlar gidecek mi ?

Windows 8.1 PRO original kullanıyorum ama windows 10 nasıl indirecem? simge var ama bir bildirim alacaksınız. diyor ama nasıl indirecem? yardım edin :/ 29 temmuz baktım yok link indirmek için Windows update hepsi yükledim windows 10 çıkmadı :/ nasıl indirecem? dün baktım gelmedi :/ yardım edin

Yükseltme gerçekten ücretsiz mi? Evet, ücretsiz. Bu Windows'un tam sürümüdür, deneme veya tanıtım amaçlı bir sürüm değildir. Sınırlı bir süre için yükseltmeden yararlanabilirsiniz: Bu tekliften yararlanmak için 28 Temmuz 2016'ya kadar zamanınız vardır. Yükseltme yaptıktan sonra, ilgili cihazda Windows 10'a ücretsiz olarak sahip olursunuz . BU YAZIYI WİNDOWSUN KENDİ SİTESİNDEN ALDIM BEYLER

Rezerve yaptım güncelleme ne zaman gelir

Slm arkadaslar "reserve ettim ancak dosyalarim gidermi sorusuna cvp" gitmez temiz kurulum yaparsaniz yedeginizi alip formatlayin ancak guncelleme ile yapilan formatlarda c de dosyaniz olda bile silinmiyor (old windows ) diye klasorde eski windosunuzu bulabilirsiz..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play